آیا استفاده از کرم پروژسترون می تواند از سقط جنین جلوگیری کند؟

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد بارداری و مراقبتهای دوران بارداری  صحبت خواهیم کرد

برخی محققان معتقدند که سطح پایین پروژسترون می تواند احتمال سقط جنین را در برخی از زنان به دنبال داشته باشد؛ به خصوص زنانی که دچار سقط های مکرر شده اند. اما آیا می توانیم برای جلوگیری از سقط جنین، اقدام به خرید بدون نسخه کرم پروژسترون کنیم؟ جواب این است: شاید، اما ابتدا باید با پزشک خودتان مشورت کنید.

چرا بعضی از خانم ها در دوران بارداری از پروژسترون استفاده می کنند؟

چرا بعضی از خانم ها در دوران بارداری از پروژسترون استفاده می کنند؟

پروژسترون هورمونی است که به چرخه قاعدگی مرتبط است. سطح پروژسترون زنان بعد از تخمک گذاری بالا می رود و درست پیش از پریود شدن افت می کند. در دوران بارداری، سطح پروژسترون باید بالا بماند. پروژسترون در جهت حفظ مخاط رحم عمل می کند و بنابراین، به طور غیر مستقیم جنین در حال رشد را تغذیه می کند. پس یک نظریه این است که سطح پایین پروژسترون در دوران بارداری می تواند نشان دهنده این باشد که آن زن از مخاط رحمی کافی برخوردار نیست. به همین دلیل، برخی از پزشکان مکمل های پروژسترون را به این دلیل به زنانی که سابقه سقط جنین دارند توصیه می کنند، تا شاید بتوان خطر سقط جنین را کاهش داد. بررسی ها نشان داده اند که مکمل های پروژسترون می تواند باعث جلوگیری از سقط جنین در زنانی شود که لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا سایر تکنیک های بارداری را انجام داده اند. علاوه بر این، بررسی ۱۳ مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۸ به این نتیجه رسید که در مورد زنانی که سقط جنین غیر قابل توجیه دارند، مکمل درمانی با پروژستوژن، احتمالاً میزان سقط جنین را در بارداری های بعدی کاهش می دهد.

حتما بخوانید:  ۷ غذای ممنوعه و ۷ غذای توصیه شده برای موفقیت در روش IVF

کرم های پروژسترون بدون نسخه

کرم های پروژسترون بدون نسخه

به احتمال زیاد کرم های پروژسترون را در داروخانه ها پیدا می کنید. این کرم ها به صورت بدون نسخه در دسترس هستند؛ بنابراین نیاز به مراجعه به پزشک برای تجویز مکمل های پروژسترون نیست. اطلاعات زیادی در مورد کرم های پروژسترون وجود دارد. برخی ادعاها از شدت اهمیت استفاده از این کرم ها می گویند و برخی دیگر استفاده از آنها را کاملاً بی فایده و هدر دادن پول می دانند. (کرم ها اغلب به عنوان راهی برای تعادل سطح هورمون های زنانی که دچار یائسگی می شوند به بازار عرضه می شود.) بعضی از کرم های به اصطلاح پروژسترون واقعاً بی ارزش هستند. برای مثال، کرم هایی که از یام وحشی تهیه می شوند هیچ پروژسترونی ندارند. آنها فقط حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند در آزمایشگاه به پروژسترون تبدیل شوند، اما در بدن نه. خریدن کرم یام وحشی برای بالا بردن پروژسترون و جلوگیری از سقط جنین ایده خوبی نیست و موثر نخواهد بود.

دیگر کرم های پروژسترون موجود در بازار حاوی پروژسترون واقعی است که می تواند توسط بدن جذب شود. با این حال، این کرم ها بسته به میزان پروژسترونی که دارند به شدت متنوع هستند. برخی از پزشکان گزارش هایی از بیمارانی داشتند که از این کرم ها استفاده کرده بودند و در نهایت سطح پروژسترون آنها بالا رفته بود، برخی حتی ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سطح طبیعی بدن پروژسترون داشتند. برخی دیگر از کرم ها دارای مقادیر بسیار کمتری هستند، اما تغییر پذیری زیادی از نظر نحوه جذب آنها وجود دارد. هیچ مطالعه ای در مورد اینکه چطور جنین ممکن است تحت تاثیر پروژسترون بالای مادر در طول بارداری قرار بگیرد، که به خاطر مصرف کرم پروژسترون باشد، حاصل شده است.

حتما بخوانید:  تمام روش های افزایش شانس بارداری

آیا باید از کرم بدون نسخه در بارداری تان استفاده کنید؟

آیا باید از کرم بدون نسخه در بارداری تان استفاده کنید؟

استفاده از کرم پروژسترون بی نسخه، بدون تایید پزشک توصیه نمی شود. اگر تحت نظر پزشک هستید، ممکن است پروژسترون را به صورت دارویی برای شما تجویز کند تا شما از دوز دقیقی که باید مصرف کنید، مطلع باشید و بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که پروژسترون جذب شود. به یاد داشته باشید، اکثر سقط جنین هایی که یک بار برای فرد اتفاق افتاده اند و سقط جنین های متعدد و مکرر، بخاطر ناهنجاری های کروموزومی جنین و سایر عواملی است که تحت تاثیر سطح پایین پروژسترون قرار نمی گیرند.

مطالب مرتبط :

رابطهٔ جنسی و کرونا

افزایش شانس باردار شدن در دوران شیردهی

منبع :
نی نی نما

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *