اطلاعات حمله قلبی

کد خبر: 223233

تاریخ انتشار: چهارشنبه 2 شهریور 1401-14: 41

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر مریم مشکانی در پاسخ به سوالی درباره علت سکته قلبی گفت: رگ های کرونری (رگ های قلب) وظیفه خون رسانی به عضله قلب را بر عهده دارند و سکته قلبی به دلیل انسداد آن رخ می دهد. قلب. در نتیجه عضله قلب آسیب دیده و عملکرد خود را از دست می دهد و فرد دچار عارضه ثانویه سکته قلبی می شود. شایان ذکر است: این انسداد در مراحل اولیه خفیف است اما به مرور زمان انسداد کامل می شود و عضله قلب به دلیل کمبود اکسیژن دچار ایسکمی می شود که در نهایت منجر به سکته قلبی می شود. رسوبات و پلاک های کلسیم و چربی مسیر رگ ها را مسدود می کنند.

این متخصص قلب و عروق با بیان این مطلب گفت: سکته قلبی با درد شدید قفسه سینه همراه است که گاهی به فک و شانه چپ نیز سرایت می کند، تنگی نفس، حالت تهوع و تعریق از دیگر علائم احتمالی سکته قلبی است و دیابتی ها ممکن است قلب داشته باشند. حمله ای بدون هیچ علامت یا درد قفسه سینه.

دکتر مشکانی در پاسخ به این سوال که آیا سکته قلبی جنبه ژنتیکی دارد، گفت: بیماری قلبی شایع ترین عامل مرگ و میر در دنیاست و حتی جوانان را نیز درگیر می کند.

وی گفت: عوامل ژنتیکی در بروز این بیماری بسیار محتمل است. افرادی که زمینه ژنتیکی این بیماری را دارند باید با نظارت بر عوامل خطر ابتلا به این بیماری را به تعویق بیندازند. عوامل خطر عبارتند از: چربی خون بالا، قند خون بالا، مصرف سیگار و الکل و همچنین فشار بالا. رژیم های غذایی نامناسب، کم تحرکی، مصرف فست فود، فشار کاری و… باعث افزایش بروز سکته قلبی در این افراد می شود.

حتما بخوانید:  علت اصلی مخملک کودک و راه حل خانگی درمان سریع آن

وی تاکید کرد: کنترل فشار، چربی و قند خون و همچنین معاینات دوره ای برای تشخیص به موقع بیماری ضروری است.

پروفسور دانشگاه علوم پزشکی کامل بقیه الله گفت: بعد از سکته قلبی درمان های مختلفی داریم، در یک ساعت اول بعد از سکته قلبی آنژیوگرافی تشخیصی انجام می شود و در صورت امکان استنت برای نجات بیمار از درد ایجاد می شود. و عوارض بعدی گاهی ممکن است برای جراحی قلب باز مورد نیاز باشد و گاهی بیمار فقط به دارو نیاز دارد. البته ذکر این نکته ضروری است که این بیماران مادام العمر نیاز به مصرف داروهای ضد انعقاد، کاهش دهنده چربی، کاهش دهنده ضربان قلب، داروهای فشار خون، داروهای ضد پلاکت مانند آسپرین و … دارند.

در این بیماران برای بازگشت به زندگی عادی انجام فعالیت بدنی (توانبخشی) ضروری است، زیرا هدف این است که فرد سالم به زندگی عادی خود بازگردد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *