بهترین بازی‌های مفید برای کودکان ۸ سال

بهترین بازی‌های مفید برای کودکان ۸ سال

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد رشد خلاقیت کودکان صحبت خواهیم کرد

بازی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی کودکان است، زیرا از این طریق می‌آموزند که خلاقانه فکر کنند و تعامل اجتماعی داشته باشند.

به گفته پژوهشگران حوزه کودک « بازی، یادگیری را تسهیل می‌کند و استرس را از بین می‌برد.»

با وجود مفید بودن بازی، باید دقت کرد که این بازی‌ها متناسب با سن کودکان باشد. ۸ سالگی سن مهمی در کودکان است. کودکان در این سن شروع به استفاده بهتر از مهارت‌های حرکتی خود می‌کنند و به نقاط قوت خود پی می‌برند. همچنین تعاملات اجتماعی آن‌ها در این سن افزایش می‌یابد.

در این مقاله سعی داریم شما را با انواع بازی‌های سرگرم کننده و مفید که مناسب کودکان ۸ ساله است آشنا کنیم.

۱. اسم‌بازی و ساخت کلمه‌ بر اساس حرف آخر، یک بازی آموزشی برای ۸ ساله‎‌ها

یکی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ی دیگر برای کودکان ۸ ساله که به تقویت دایره‌ واژگانی و مهارت‌های املایی آن‌ها کمک می‌کند، اسم‌بازی است.

برای این‌کار می‌توانید یک کلمه روی تخته یا وایت‌بورد بنویسید و از فرزند خود بخواهید کمی فکر کند و با حرف آخر این کلمه، کلمه‌ی دیگری بسازد. به عنوان مثال، فرض کنید شما کلمه‌ «آموزش» را روی تخته می‌نویسید. فرزند شما باید یک کلمه پیدا کند که با حرف «ش» شروع می‌شود و آن را روی تخته برای شما بنویسد. در هر نوبت سعی کنید کلمات پر‌کاربردتری را انتخاب کنید. معنای هر کلمه را برای کودک توضیح داده و در مورد آن با یکدیگر به بحث و گفتگو بپردازید.

۲.بازی شنیدن و حدس زدن، برای گسترش دایره لغات دوم دبستانی‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد که بازی‌های داستانی، دایره‌ی واژگانی فرزند ۸ ساله‌ی شما را تقویت می‌کند و میزان ارتباطات و مهارت‌های تفکر خلاق را در او پرورش می‌‌دهد. در واقع یازی شنیدن و حدس زدن علاوه بر سرگرم کردن کودک، بازی تقویت گفتار کودک نیز محسوب می‌شود.

برای شروع کار شما می‌توانید دو تیم (مثلا تیم A و تیمB با حداقل دو شرکت‌کننده در هر تیم تشکیل دهید. تیم A کلمه یا عبارتی را به یکی از اعضای تیم B می‌گوید. (حتی می‌توان این بازی را با نشان دادن تصویر یک شی یا حیوان نیز انجام داد.)

حال عضو تیم B باید بدون گفتن نام کلمه‌ای که شنیده است (یا چیزی که می‌بیند)، تصویری روی تخته ترسیم کند تا بتواند کلمه یا عبارت گفته‌شده را به‌درستی نشان دهد. هم‌گروهی باید بتواند آن نام را در زمان تعیین شده حدس بزند.

برای ایجاد هیجان بیشتر و نیز کنترل زمان بازی می‌توان دفعات حدس را محدود‌تر کرد. برای کشیدن تصویر می‌توانید از یک ورق کاغذ یا تخته وایت‌بورد و یک ماژیک استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای ایده‌ گرفتن و طرح جملات مناسب از اینترنت کمک بگیرید و این بازی را با کودکان خود انجام دهید.

بازی های مناسب کودکان 8 ساله

۳. بازی جمله‌سازی با پرتاب تاس، یک بازی آموزشی و سرگرم‌کننده

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با بازی، جمله‌سازی را در کودک ۸ ساله‌ی خود تقویت کنید.

حتما بخوانید:  تاثیر ارتباط مثبت در خانواده بر پرورش ذهن کودک

این بازی برای تقویت انشا‌نویسی و ساخت جملات جدید کاربرد دارد. برای شروع کار باید جدولی را تهیه کنید که دارای هفت سطر و هفت ستون است. عدد یک تا ۶ را در سطر و ستون مربوطه یادداشت کنید و درون جدول را با کلمات، حروف‌اضافه و افعال مختلف پر کنید.

توجه کنید که این کلمات لزوما ارتباط معنایی با یکدیگر ندارند. به عنوان مثال، کلمه‌ی «جمع» با «حرکت» یا کلمه‌ی «نان» با «آسمان»، هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

شیوه‌ی بازی این گونه است که یک تاس را برمی‌دارید و آن را دوبار روی زمین می‌اندازید. مثلا اگر بار اول شماره‌ی ۳ بیاید، یعنی ردیف سوم جدول را باید در نظر بگیرید. بار دوم که تاس را می‌اندازید و عدد ۲ بیاید، یعنی ستون دوم جدول. بنابراین، باید کلمه‌ای که در ردیف ۳ و ستون ۲ قرار دارد را پیدا کنید که مثلا این کلمه‌، کلمه‌ی «با» است.

حال دو بار دیگر تاس را باید بیندازید تا کلمه‌ی دیگر مشخص شود. اگر در پرتاب اول عدد ۶ بیاید یعنی ردیف ششم و اگر در پرتاب دوم، عدد ۵ بیاید یعنی ستون پنجم جدول. بنابراین، کلمه‌ای که در ردیف ۶ ام و ستون ۵ ام قرار دارد را پیدا می‌کنید که مثلا کلمه‌ی «آفتاب» است.

بنابراین کودک شما باید با دو کلمه‌ی «با» و «آفتاب» یک جمله بسازد. مثلا : «من در آفتاب با مادرم به بازار رفتم.»

۴. طرح معماهای ریاضی برای کودکان ۸ سال

بازی‌ معمایی از جمله بازی‌های فکری است که تفکر انتقادی، استدلال قیاسی، حافظه و حل مساله را در کودک ۸ ساله‌ شما تقویت می‌کند.

برای این‌کار می‌توانید از اینترنت یا کتاب‌های دارای معمای ریاضی متناسب با سن کودک خود استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید کودک خود را ترغیب کنید تا معماهای یاد گرفته را برای دوستان و سایر اعضای خانواده مطرح کند و از تعامل با دیگران لذت ببرد.

به عنوان مثال، طرح معما با چوب کبریت، مهارت فکر کردن در کودکان ۸ ساله را تقویت می‌کند و ذهن آن‌ها را فعال نگه می‌دارد. شما می‌توانید معماهای زیر را با استفاده از چوب‌کبریت برای کودک خود مطرح کنید:

  • با جابه‌جا کردن یک چوب کبریت، تساوی را برقرار کن؛
  • با جابه‌جا کردن چهار چوب کبریت، سه مثلث بساز؛
  • تمام مربع‌های موجود در شکل را پیدا کن و تعداد دقیق آن‌ها را اعلام کن.

۵. بازی با انواع پازل‌، بهترین ایده برای بهبود مهارت‌های کودکان زیر ۱۰ سال

تبلت‌ها، تلفن‌ها و رایانه‌ها حجم به‌ظاهر بی‌پایانی از بازی‌های پازل سرگرم‌کننده را برای سرگرم نگه‌داشتن کودکان ارائه می‌کنند، اما هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین احساس موفقیتی شود که با تکمیل پازل‌های واقعی همراه است.

فواید پازل برای کودکان بسیار زیاد است و درواقع علاوه بر اینکه راه بسیار خوبی برای سرگرم کردن کودکان ۸ سال هستند، عنوان یک ابزار آموزشی نیز بسیار مفید عمل می‌کنند. پازل‌ها می‌توانند تاثیر عمیقی بر رشد فرزند شما داشته باشند. مشارکت کودکان در پازل‌های متناسب با سن آن‌ها، می‌تواند مهارت‌های حرکتی آن‌ها را ارتقا دهد و توانایی‌های حل مسئله را در آن‌ها افزایش دهد. ما در این پست به‌صورت دقیق‌تر به بررسی مزیت‌های بازی با پازل برای کودکان پرداختیم.

فرزند ۸ ساله‌ی شما می‌تواند انواع مختلف پازل‌های موجود در بازار مانند پازل‌های دو بعدی یا پازل‌های سه‌بعدی را امتحان کند. پازل دو بعدی همان پازل‌های معمولی تخت مقوایی هستند و تکه‌های زیادی دارند. برای رده‌ی سنی ۸ تا ۹ سال، می‌توانید پازل‌هایی با ۲۵۰ تا ۵۰۰ قطعه را تهیه کنید.

بازی با پازل‌های سه‌بعدی چند تکه نیز برای کودکان ۸ سال جذابیت و علاقه‌ی زیادی ایجاد می‌کند. این پازل‌ها مربوط به یک شی یا مکان خاص هستند که در قالب تکه‌های چوب و فلز کنار هم قرار می‌گیرند.

حتما بخوانید:  معرفی ۵ بازی فکری جذاب و موثر برای افزایش تمرکز کودکان بیش‌فعال

 بازی فکری برای کودک 8 ساله

۶. یادگرفتن هنر اوریگامی،‌ افزایش‌دهنده خلاقیت کودکان کلاس دومی

نقش بازی‌ها در رشد خلاقیت کودکان را نمی‌توان نادیده گرفت. یکی از بازی‌هایی که به کودکان ۸ ساله کمک می‌کند تا مهارت‌های اساسی مانند تخیل و خلاقیت را در خود افزایش دهند، اوریگامی است. اوریگامی هنر تا کردن کاغذ (بدون استفاده از وسایل جانبی مثل چسب و قیچی) برای ساخت اشیای مختلف است که با مهارت خاصی انجام می‌شود.

شما می‌توانید برای کودک‌تان یک کیت اوریگامی مناسب سنش تهیه کنید و به او اجازه دهید تا به ساخت کاردستی‌های خلاقانه بپردازد. به آ‌ن‌ها این انگیزه را بدهید تا اقلام مختلف مانند عروسک‌های بند‌انگشتی، مکعب، پروانه و مواردی از این قبیل را ایجاد کنند. تمرین مداوم اوریگامی می‌تواند مهارت‌های حرکتی کودکتان را تقویت کرده و تمرکز ذهنی او را افزایش دهد.

۷. مشخص کردن کشور یا مکان‌های مختلف روی نقشه، آموزش جغرافیا به زبان ساده

شما می‌توانید به فرزند ۸ ساله‌ی خود اجازه دهید تا مهارت‌های جغرافیایی خود را با این بازی فوق‌العاده تقویت کند. یک نقشه‌ی جهان را روی میز قرار دهید و لیستی از کشورها، شهرها، کوه‌ها یا هر مورد دیگر را روی تخته بنویسید. کودک باید کشورها یا موارد خواسته شده را روی نقشه علامت‌گذاری کند یا یک سنجاق روی آن مکان مورد نظر قرار دهد.

شما می‌توانید با دادن لیستی از شهرهای مختلف، چالش این بازی را بیشتر کنید. این فعالیت به بهبود مهارت‌های جغرافیایی کودک و افزایش دانش او در مورد کشورها یا شهرهای مختلف جهان کمک می‌کند.

چه بازی‌هایی برای کودک ۸ ساله من مناسب است؟

وقتی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، باید بازی‌های مناسبی را برای آن‌ها انتخاب کنید تا ضمن کسب مهارت‌های اجتماعی، بتوانند استعدادهای خود را کشف کنند. برای رشد کودک ۸ ساله خود می‌توانید فعالیت‌های پیچیده‌تر و چالش‌برانگیز‌تر را نسبت به سنین پایین‌تر انتخاب کنید.

علاوه بر بازی‌هایی که در این پست عنوان کردیم بازی‌های فکری رومیزی زیادی مانند شطرنج، منچ‌ومارپله در بازار وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. بنابراین با در نظر گرفتن علاقه‌مندی‌های کودک ۸ ساله‌ی خود می‌توانید چند مورد از بازی‌ها و سرگرمی‌های گفته شده در این مفاله را مورد استفاده قرار دهید. همچنین اگر مایل هستید مهارت‌های شناختی کودک خود را تقویت کنید به شما توصیه می‌کنیم مقاله «بازی‌های شناختی کودکان» را نیز مطالعه کنید.

اگر شما نیز بازی خاصی برای کودکان ۸ ساله می‌شناسید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را به ما و دیگران معرفی کنید.

۱
۱
رای

امتیازدهی به مطلب

تصویر روانشناس کودک

گلنار رضازاده هستم بازی درمانگر و روان درمانگر کودک، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مشاوره خانواده از دانشگاه خوارزمی تهران. از سال ۱۳۹۴ به صورت تخصصی در حوزه بازی‌درمانی، آموزش مهارت‌های زندگی کودک، فرزند پروری و مدیریت استرس والدین مشغول‌ به ‌کار بوده‌ام. باتوجه به اینکه محتوای حوزه کودک بسیار حساس و مهم است، تمامی منابع و مطالب تولید شده در بلاگ کیدزی را پیش از انتشار بررسی می‌کنم.

تصویر روانشناس کودک

زهرا سادات طالبیان هستم روانشناس کودک، دارای مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی از دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی از دانشگاه یزد. از سال ۱۳۹۲ به صورت تخصصی در حوزه‌های بازی درمانی، درمانگری کودک( تشخیص و درمان اختلالات مختلف)، آموزش مهارت‌های زندگی به بچه‌ها و فرزندپروری مثبت، فعالیت کرده‌ام. در تیم کیدزی به‌عنوان نویسنده و روانشناس کودک، تلاش می‌کنم مطالب مربوط به کودکان و دغدغه‌های والدین را در قالب مقالات آموزشی ارائه دهم.

منبع :
کیدزی

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *