ترس کودک در خواب (12 روش ساده حل مشکل)

ترس از تاریکی، هیولای داخل کمد و ترس های خیلی معمولی قبل از خواب، جزء اتفاقات رایجی هستند که اغلب بچه ‌ها در سنین پایین، آن را تجربه می‌ کنند اما شما به عنوان بزرگ تر، یک فرد راهنما یا والدین، چگونه باید این ترس ها را مدیریت کنید تا خوابِ کودک به هم نریزد و از لحاظ روحی آرام باشد؟
12 راهکار موثر

 
حتما بخوانید: حرکت کودکان در خواب: علت و روشهای ساده درمان در منزل
علاوه بر ویدیوی بالا راهکارهای زیر را حتما بخوانید.
در این قسمت راهکار هایی را به شما معرفی می کنیم که می‌ تواند به ترس شبانه کودک غلبه کرده و باعث آرامش بیشتر در او شود.

کودک تان از چه چیزی می ترسد؟ اول باید ببینید که کودک شما از چه چیزی می ترسد. به حرف های کودک تان گوش دهید، از او سوال بپرسید و اجازه دهید که راحت حرفش را بزند و بگوید که هنگام خواب از چه چیزی می ترسد. ترس های او را مسخره نکنید. شاید برای شما بامزه و خنده دار به نظر برسد اما برای او واقعی است. وسط حرف هایش نپرید و اجازه دهید که راحت ترسش را بیان کند.
به دنبال به هم زدن دنیای خیالی او نباشید . این که بخواهید خیلی صریح و مستقیم دنیای خیالی کودک تان را خراب کنید، برعکس عمل می کند و به کودک این پیام را ارسال می کند که آن دنیا واقعی است و شما می خواهید او را گول بزنید و همین باعث می شود که هنگام خواب، حس امنیت و راحتی نداشته باشد.
امنیت کودک را ارزیابی کنید . اگر کودک تان جدا از شما می خوابد، حتماً باید خیال او را راحت کنید و بعد به سراغ جای خواب خودتان بروید. مهربان باشید و قاطعانه رفتار کنید. اگر کودکتان شما را صدا کرد، سریع هول نشوید و از او بپرسید که چه اتفاقی افتاده است. به او اطمینان دهید که همه چیز عالی و اوکی است و او در امنیت کامل به سر می برد و هیچ چیز و هیچ کس نمی تواند او را آزار دهد و می تواند خیلی راحت در اتاقش بخوابد.این که به کودک اطمینان دهید که در امنیت کامل است و خودتان هم این امنیت را برایش فراهم کنید و عصبانی نشوید، باعث ایجاد اعتماد بین تان می شود و راحت تر می خوابد.اگر لازم بود و احساس کردید که کودک ترسیده است، به کنارش بروید و صبر کنید تا بخوابد و بعد اتاق را ترک کنید یا می توانید هر دو داخل پذیرایی بخوابید؛ در صورتی که کودک وحشت زده بود، اجازه دارید که داخل اتاق او بخوابید. می‌ توانید قول بدهید که چند وقت یکبار او را چک می کنید تا خیالش راحت باشد که امنیت دارد. به او بگویید هر دو دقیقه یا ۵ دقیقه یک بار این کار را می کنید ؛ سپس آن را به ده دقیقه و بعد ۱۵ دقیقه برسانید و تایم را طولانی تر کنید تا او خوابش ببرد. البته باید به قول تان عمل کنید. با انجام این کار او متوجه می ‌شود که تنها نیست و دیگر نمی ترسد. اگر کودک از خواب پرید و می ترسید که دوباره بخوابد، باید او را مطمئن کنید که همه چیز در امن و امان است.
روی اعتماد به نفس و مهارت‌ های حل مسئله در کودک تان کار کنید . در طول روز باید سعی کنید فعالیت‌ هایی را انجام دهید که به اعتماد به نفس کودک تان کمک می کند. به عنوان مثال در مورد ترس ها و تجربیاتش با او صحبت کنید . راه های جایگزین را معرفی کنید که باعث می شود آرامش و اعتماد به نفسش را بسازید.
روتین قبل از خواب را به یک روتین شاد و سرگرم کننده تبدیل کنید . 30 الی ۶۰ دقیقه قبل از خواب، کودک هرگز نباید در معرض هیچ چیز ترسناکی مخصوصاً فیلم ترسناک ، داستان ترسناک، موسیقی و ویدئوی ترسناک قرار بگیرد. قبل از آن باید یک روتین در محیط روشن با فضای شاد و سرگرم کننده داشته باشید تا با یاد آن موضوع به خواب برود و نترسد .
از شب خواب کمک بگیرید . اگر کودک تان از تاریکی می ترسد و احساس امنیت ندارد، می توانید برایش یک شب خواب بخرید. شب خوابی که خودش آن را دوست داشته باشد و با آن ارتباط برقرار کند. درِ اتاق او را نیز باز بگذارید تا بداند که شما در خانه هستید و خیالش آسوده بشد
جملات مثبت و سیستم پاداشی را فراموش نکنید . می توانید به این خاطر که مستقل شده و سر جای خودش می خوابد و به حرف شما گوش می دهد و به شما اعتماد کرد که هیچ چیز ترسناکی وجود ندارد ، برایش جایزه در نظر بگیرید ؛ اما طوری رفتار نکنید که او بترسد یا خجالت بکشد که از ترس هایش با شما صحبت کند.

حتما بخوانید:  آب و هوای این روزها و تشدید ضعف سیستم ایمنی

حتما بخوانید: علت ترس در کودکان در سنین مختلف+ ۱۱ روش درمانی (اینفوگرافی)
چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ترس و اضطراب کودک ادامه پیدا کرد یا شدیدتر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
اگر کودک تان تجربه تلخی داشت و ترسش از بین نرفت، سریعا از یک پزشک کمک بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *