در مشاوره با کودکان چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد رشد خلاقیت کودکان صحبت خواهیم کرد

مشاوره با کودکان

مشاوره با کودکان در سنین ابتدایی بسیار مهم و حائز اهمیت است . باید بدانید که کودکان در این سنین نیازمند توجه بسیار زیاد از جانب والدین و مشاورین و معلمان مدرسه هستند . کودکان در این سن نیاز به توجهات بسیار دارند زیرا آموزش کودک در سنین که در ابتدایی تحصیل میکند بسیار مهم است . و در آینده نیز تاثیر بسیار زیادی دارد . در بدو ورود به دبستان به محیط بزرگتر از آنچه که پیش از این در آن زندگی میکرده وارد میشود . او اکنون توانایی مقابله با این حجم از استرس ها ، اضطراب ها و تنش های محیطی را به تنهایی و با خود ندارد . از این بابت نیازمند کمک والدین و توانایی‌های آنها برای مشاوره با کودکان است . کودک حالا برای اثبات خود به یک جامعه بزرگتر نیازمند راهنمایی های بسیاری از جانب والدین است .

تحقیقات انجام شده در مشاوره با کودکان

در مشاوره با کودکان متوجه شدیم که اولین شخصی که کودک در تلاش برای اثبات خود به او است معلم مدرسه کودک است . اگر کودک در این دوران تنها باشد ممکن است به انزوا دچار شده و بسیاری از ظرفیت های مغزی اش را از دست بدهد . راهنمایی های شما به او در ایجاد خلاقیت و توسعه فکری کمک بسیار میکند . اگر شما به تنهایی توانایی کمک به فرزند خود را ندارید حتما از مشاوره کودک کمک بگیرید . برای این امر باید به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی مراجعه فرمایید . از آن جایی که میدانید نقش آموزش و پرورش در تربیت و رشد و تعالی کودکان بسیار مهم است . پس مهمترین نکته در مشاوره با کودکان این است که حتما از آموزش ابتدایی بهره مند باشند .

چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟

مشاوره با کودکان دبستانی

مشاوره با کودکان دبستانی نشان داده که در مدرسه کودک بسیاری از ابعاد شخصیتی فردی و اجتماعی خود را می یابد و به جواب بسیاری از سوال هایش دست پیدا میکند . اما باید بدانید اولین محیطی که کودک در آن رشد و تعالی می یابد خانه و خانواده است . از این رو نحوه برخورد شما با کودک بسیار مهم و حائز اهمیت فراوان در تربیت و آینده است . کودکان در روند زندگی خود با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم میکند که اگر با مشاوره خانواده مواجه نشوند ممکن است بزرگتر شوند . این در آینده ممکن است به معضلات فکری و عقده های روانی بسیار تبدیل شود و شخصیت کودک را از خلوص و پاکی بیرون بیاورد و خود اهمیت مبحث مشاوره با کودکان دبستانی را نشان میدهد .

سعی کنید با کودک خود صحبت کنید و از احساسات و اتفاقات روزمره او ، با خبر باشید . هیچگاه به کودک احساس تنهایی و انزوا را تلقین نکنید . بگذارید احساس کند که خانواده برای او یک مامن و پناهگاه است . شما باید به نحوی رفتار کنید که کودک بتواند با شما ارتباط صمیمی برقرار کند و مشکلاتش را بیان کند . گاهی کودکان در مدرسه با بچه هایی روبرو میشوند که آنها را مورد آزار و اذیت قرار میدهند و این خود معضلات روانی بسیاری ایجاد میکند . شما باید بتوانید تمامی ابعاد زندگی کودک ابتدایی خود را کنترل کنید . اگر به تنهایی نمیتوانید این کار را انجام دهید حتما از مشاوره با کودکان دبستانی در مراکز مربوطه کمک بگیرید . آنها به شما جریان سالم زندگی کودک را می آموزند و به شما یاد میدهند چگونه با معضلات زندگی کودک خود به درستی برخورد کنید .

حتما بخوانید:  درمان کم کاری تیروئید نوزادان (و علت و علائم)

 در مشاوره با کودکان

مشاوره با کودکان ابتدایی

مشاوره با کودکان ابتدایی نشان داده که اگر کودک در مدرسه احساس کند که نمیتواند با مشاورین و معلمان ارتباط برقرار کند از درس فراری خواهد شد . شما باید در ایجاد رابطه بین معلم و کودک تلاش بسیار کنید و حتما کودک را به مدرسه و محیط دلخواهش منتقل کنید . اگر کودک با مدرسه ارتباط برقرار نکند در روند تحصیلی موفق نخواهد شد . او توانایی مدیریت و کنترل عواطف و احساسات و خشم و حتی گاهی رفتارهای خود را ندارد . همه از او انتظار دارند که در جایگاه خود بهترین باشد . بر او فشار مقایسه با همسالان بسیار قوی است و او را کلافه میکند . در چنین شرایطی ما با یک کودک سر خورده نگران و ناامید روبرو هستیم . کودک شادابی و لطافت کودکانه را از دست میدهد و زیر بار فشارهای انتظار دیگران ، تمام دوران کودکی اش را میبازد .

نکات مشاوره کودک ابتدایی

اکنون کودک با یک محیط بسیار بزرگتر از خانه و خانواده روبروست . از این روست که نقش خانواده در مشاوره با کودکان ابتدایی و رفتار والدین با او بسیار مهم است . باید بدانید که هر کودک توانایی بالقوه و استعدادهای مختص به خودش را دارد . هیچگاه از یه کودک دبستانی بیشتر از حد توانش انتظار نداشته باشید . او را با کسانی که در سطح خودش هستند و نه کسانی که از او بهترند مقایسه کنید . سعی کنید ظرفیت‌های بالقوه و استعدادهای کودک را در هر موضوع و محتوایی دریابید . به کودک بها بدهید و از او در انجام کارها نظر بخواهید . برای انجام تکالیفش به او فشار وارد نکنید و سعی کنید یک وقت مختص این کار برای او تعیین کنید . همیشه و در همه حال او را تشویق کنید و هرگز به نوعی که ناامید شده اید رفتار نکنید .

اهمیت مشاوره با کودکان

اهمیت مشاوره با کودکان را باید تا کنون درک کرده باشید . گاها بیخیالی های والدین به تربیت و شخصیت یک کودک اثرات جبران ناپذیر و وحشتناکی بر جای میگذارد . برای مشاوره با کودکان بگذارید کودک به تمام معنا ، معنای مهم بودن را در چشمهای شما درک کند . اجازه بدهید که کودک خودش را بشناسد و بتواند ظرفیت‌های خود را کشف کند . سعی کنید کودک را به ورزشها و هنرهای مختلف سوق بدهید . اگرچه این کار شامل هزینه ها و مخارج بسیار است اما شما میتوانید این کار را با مبالغ کمتر و پس انداز از مخارج خانه انجام دهید چرا که حتی گاهی از لباس و خرید های معمول در خانه مهم تر است .

حتما بخوانید:  چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟

چرا روانشناسی کودک مهم است ؟

اهمیت مشاوره با کودکان از این رو بسیار است که یک کودک افسرده ناامید و سرخورده میتواند در آینده به یک نوجوان با احساس خودکشی تبدیل شود و به خانواده و بنیان او و حتی به اجتماع ضررها و زیان های بسیاری برساند . برای پیشگیری از این کار سعی کنید به کودک خود اهمیت بدهید . در مسیر مشاوره با کودکان حتما و حتما از نهاد های مربوط به مشاوره با کودکان ابتدایی استفاده کنید . هر کودک باید یک مشاور شخصی داشته باشد که تمامی ابعاد شخصیت او را میشناسد . به او کمک میکند که ابعاد مختلف زندگی اش را کنترل کند . و با اجتماع اطراف خود روابط بهتر و سازنده تری داشته باشد . مطمئن باشید که شما به تنهایی نمیتوانید همه جنبه های شخصیت فرزند خود را بشناسید و کنترل کنید .

چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟

روشهای مشاوره با کودکان

روشهای مشاوره با کودکان بسیار زیاد و در دسترس هستند . شما نیز میتوانید در خانه نکات مهمی را رعایت کنید تا فرزندی سالم تر به اجتماع تحویل بدهید نکاتی مثل عناوین زیر :

 • هیچگاه ظاهر کودکتان را مسخره نکنید .
 • هیچگاه به ظرفیت های کودکتان بی توجه نباشید .
 • هیچگاه کودکتان را با دیگران مقایسه نکنید .
 • از نصیحت کردن پی در پی و آموزش های تکراری و خسته کننده بپرهیزید .
 • هیچگاه سعی نکنید کودکتان را به کاری مجبور کنید .
 • هیچگاه نظر شخصی‌تان را به کودک تحمیل نکنید .
 • هیچ گاه در بین فرزندانتان فرق نگذارید .
 • همیشه کودکتان را در ابتدای لیست انجام کارها قرار دهید .
 • هیچگاه در جمع کودکتان را تخریب نکنید .
 • در رفتار با کودک خود از خشونت بپرهیزید .
 • هیچ گاه در تربیت کودک از تنبیه بدنی استفاده نکنید .

چند نکته مهم

در روشهای مشاوره با کودکان از خلاقیت و توانمندی های کودک بهره بگیرید به این معنا که کودک را با راهکارهای چالش گونه روبرو سازید . مشاوره با کودکان دبستانی نیازمند تجربه و تخصص است و روشهای بسیاری را برای والدین شرح میدهد . این روشها را در مطالب بعدی در دسترس شما قرار میدهیم .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Consultation in Child and Adolescent Mental Health Services

براي مشاوره در زمينه در مشاوره با کودکان چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه
از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

منبع :
مرکز مشاوره آویژه

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *