راه های درمان اضطراب کودکان و نوجوانان

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد رشد خلاقیت کودکان صحبت خواهیم کرد

اضطراب کودکان

اضطراب کودکان را میتوان ترس و نگرانی از چیزهایی که شاید واقعا نیاز به نگرانی ندارند تعریف کرد . هنگام اضطراب کودکان ممکن است آنها دچار هیجان شوند . این هیجان واضطراب باعث میشود قلب آنها از همیشه تندتر بزند . اضطراب کودکان سبب تعریق میشود . در برخی سبب لکنت زبان شده و بطور کلی فرمان مغز به اعضا با کمی اختلال صورت میگیرد . در نتیجه واکنش های درستی در مقابل جریانات محیطی نخواهیم داشت . برای درک بهتر اضطراب کودکان به عوامل بوجود آورنده ، درمان و راههای مقابله با آن میپردازیم . دلایل فیزیکی اضطراب کودکان میتواند عدم ترشح یا کم ترشح شدن هورمون اکسی توسین باشد . از دیگر عوامل میتوان از وراثت رفتاری والدین نام برد . ژنتیک نیز در بوجود آمدن اضطراب موثر است . اضطراب داشتن مادر هنگام بارداری کودک نیز بوجود آورنده اضطراب کودکان میشود .

رفتار استرس زای والدین و افراد اطراف کودک میتواند باعث بوجود آمدن اضطراب کودکان شود . مثلا برای هر مورد با او به تندی رفتار کنیم . بعد از هر مهمانی رفتار کودک را به شدت مورد مواخذه قرار دهیم . هرگاه دست یا لباسهایش کثیف میشود با او به تندی برخورد کنیم . همه و همه باعث بوجود آمدن اضطراب میشود . ترساندن کودک از آینده : اگر درس نخوانی … اگر بچه خوبی نباشی … و تمام این اگرهای بی مورد که میتوان با لحن بهتر تفهیم کرد . اگر درس بخوانی میتوانی به اهدافت برسی … نه در او ترس بوجود می آورد نه اضطراب … و یا ترساندن او از پدر ، یا برادر و خواهر ارشد هم میتواند عامل اضطراب باشد . ترسیدن مادر از تاریکی یا حیوانات ریز طوری که کودک واکنش او را دریافت کند باعث اضطراب کودکان میشود (جیغ زدن ) .


بیشتر بخوانید:نکات روانشناسی اطفال


بازی درمانی اضطراب کودکان

بازی درمانی اضطراب کودکان میتواند برای کاهش استرس مفید باشد . بردن کودکان به محیط هایی که بچه ها در آن بازی میکنند . مانند پارک ها . از دیگر بازی درمانی اضطراب کودکان میتوان به ورزش کردن اشاره کردن . لگد زدن به توپ ، مشت زدن به کیسه بوکس ، شنا کردن و ژیمیناستیک برای درمان اضطراب بسیار مفید است . یک بازی درمانی اضطراب کودکان هم شن بازی است . وقتی کودک به شن های نرم چنگ میزند این چنگ زدن به او آرامش میدهد . با شن ها میتواند برای خود خانه ، قصر ، کشتی یا هر چیزی بسازد . بازی مادر وفرزند بسیار آرامش بخش است به شرط اینکه مادر با قصد درمان بازی کند . مادر دربین بازی نباید او را تنبیه یا دعوا کند . از پرخاش کردن و رفتار عصبی جدا بپرهیزد . با لحنی ارام و مهربان با کودک بازی کرده و نوازشش کند .

حتما بخوانید:   روانشناسی کودک 9 ساله دختر و پسر

بازی درمانی اضطراب کودکان

با بازی روانشناسی کودک شما بهتر انجام میشود . شما در حین بازی میتوانید به تربیت کودک نیز بپردازید . ضمن بازی باید به تغذیه کودک نیز توجه داشت . استفاده از غذاهای مفید و دمنوش های گیاهی به آرامش کودک شما کمک میکند . استفاده از چهار گروه اصلی غذا به سلامت او کمک میکند . روح سالم در بدن سالم است . استفاده از ویتامین های مفید در بین غذاها و امگا 3 میتواند کودک شما را سالم نگه دارد . از ادویه جات محرک همچون فلفل ها یا خردل در غذای کودکان استفاده نکنید . ادویه جاتی چون دارچین به مقدار کم از هراس میکاهد . نوشیدن دمنوش های گیاهی چون سنبل طیب یا گل گاوزبان از دمنوش های سنتی و مفید برای درمان توام اضطراب است . یاداوری میکنم این دمنوش ها جایگزین داروهای پزشک نیستند بلکه در کنار آنها میتوان استفاده کرد .


بیشتر بخوانید:روانشناسی بازی کودک


درمان اضطراب کودکان

درمان اضطراب کودکان اگر مضمن باشد که نیاز به دارو دارد و به روانپزشک باید مراجعه شود . ضمن استفاده از دارو باید تحت درمان روحی و روانی نیز باید قرار بگیرد . درمان اضطراب کودکان از چند طریق ولی همزمان میسر است . مراقبت رفتاری شدید برای وارد نکردن هیجان به کودک . پرهیز از رفتارهای استرس زا . برای درمان اضطراب کودکان از نقاشی استفاده کنید . نقاشی میتواند به درمان اضطراب کودکان کمک کند . اگر برای رنگ آمیزی از آبرنگ استفاده شود بهتر است . بازی درمانی نقش موثری در درمان دارد . استفاده از تاریکی برای درمان اضطراب مفید است . شب او را به جاهای نیمه تاریک همراه خود ببرید و حرف های آرامش بخش بزنید و یا داستان های زیبا برایش بگویید . اورا به تفریح تشویق کنید . دوچرخه سواری ، ورزش ، اسب سواری و شنا .

درمان اضطراب کودکان

طبیعت برای بیشتر ناراحتی های روحی مفید است . قدم زدن در یک مکان طبیعی که درخت ، گل و نهر دارد میتواند به کودک شما آرامشش را بازگرداند . بخصوص اگر او را با حیوانات و پرندگان بی آزار دوست کنید . از او بخواهید به صدای پرندگان گوش کند . داخل رود برود و از خنکای آب بهره ببرد و سنگ های کف رود را جمع آوری کند . اگر رنگ سنگها متفاوت باشد بهتر است . از او بخواهید برای پرندگان کوچه و خیابان دانه بپاشد . برای گربه ها بدون تماس با آنها غذا بگذارد . داخل آپارتمان خود یک گلدان کوچک بگذارید و از او بخواهید با آن دوست باشد و پرورشش دهد . به رشد آنها توجه کند . محیط خانه را با نشاط کنید و از موسیقی های متنوع و ملایم استفاده کنید . آکواریوم کوچک با چند ماهی رنگی را فراموش نکنید .


بیشتر بخوانید:از روانشناسی کودک چیست ؟


اضطراب کودکان در مدرسه

اضطراب کودکان در مدرسه را با چند دستورالعمل کاهش دهید . اضطراب کودکان در مدرسه ممکن است به خاطر محیط جدید و دور از والدین بوجود آمده و یا افزایش یابد . روزهای اول مدرسه همراه او باشید و اولیا مدرسه را به او معرفی کنید . به او بفهمانید که داد زدن و پرخاش اولیا مدرسه به معنای ستیز با دانش آموزان نیست . درسهایش را شب به شب با او مرور کنید و به او بفهمانید که هدف از مدرسه رفتن عالی گرفتن نمرات نیست . به او بیاموزید در مقابل نیکی دیگران شاد شود و تشکر کند . به او بفهمانید دیگران در برابر ما وظیفه ای ندارند تا متوقع بار نیاید . او را قانع بار بیاورید تا از دلهره و هراسش کم شود . کودکی که وابسته به کمک دیگران است هر بار که به او کمک نشود دچار دلهره و هراس خواهد شد .

حتما بخوانید:  وای فای چه ضرری برای نوزادان دارد؟ (روش کاهش تاثیر آن)

شبها زودتر اورابخوابانید تا صبح با نگرانی از خواب برنخیزد . حداقل یک ساعت قبل از رفتن به مدرسه بیدار باشید و بیدارش کنید تا با ارمش به نظافت شخصی و صبحانه اش برسد . برنامه روزانه اورا از شب قبل آماده کنید ویا بدهید خودش آماده کند . مسائل را در نظرش بیش از حد بزرگ و غیر قابل حل و یا بخشش جلوه ندهید . به او بیاموزید چگونه با همکلاسی هایش دوست شود تا تنهایی بر هراس او نیافزاید . به او بیاموزید در برخی موارد میتواند از چاشتش به دیگران ببخشد . البته نه همیشه که با او مانند یک ساده لوح برخورد نشود . به او نه گفتن را بیاموزید و بفهمانید دلیلی ندارد به همه جواب مثبت بدهد . دلیلی ندارد همه اورا بپذیرند . برخی برای پذیرفته شدن از جانب همه از حق خود میگذرند .


بیشتر بخوانید:از روانشناسی کودکان پیش دبستانی چه میدانید ؟


درمان دارویی اضطراب کودکان

درمان دارویی اضطراب کودکان

درمان دارویی اضطراب کودکان به هیچ عنوان نباید توسط والدین صورت بگیرد . والدین فقط وطیفه رساندن او به یک روانپزشک و اجرای دستورهای او را دارند . خود درمانی ممکن است برای کودک عوارض خطرناکی داشته باشد . بعد از یک مشاوره خانواده متوجه شدید کودک شما نیاز به دارو دارد او را به یک روانپزشک برسانید . یادتان باشد مشاوره کودک همزمان با درمان دارویی لازم است . درمان دارویی اضطراب کودکان توسط یک روانپزشک و درمان روح و روان توسط یک روانشناس انجام میشود .  هر دو نوع درمان باهم و به موازات هم باید انجام شود تا نتیجه بهتر ی بگیرید . مرکز مشاوره کودک آویژه برای شما و کودکتان آرزوی صحت و سلامت دارد .


بیشتر بخوانید:چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم


خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی و خانواده خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره روانشناسی کودک آنلاین به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع :Anxiety Medication for Children 

براي مشاوره در زمينه راه های درمان اضطراب کودکان و نوجوانان

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه
از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

منبع :
مرکز مشاوره آویژه

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *