رشد شناختی در کودکان پیش دبستانی

رشد شناختی در کودکان پیش دبستانی
رشد شناختی در کودکان پیش دبستانی

کودک سه ساله شما بیشتر ساعات بیداری خود را با زیر سوال بردن هر چیزی که در اطرافش اتفاق می افتد می گذراند. او دوست دارد بپرسد «چرا باید . . . ؟” و تا زمانی که پاسخ‌های شما ساده و دقیق باشند، به دقت توجه خواهد کرد. احساس نکنید که باید قوانین خود را به طور کامل توضیح دهید. او هنوز نمی تواند چنین استدلالی را درک کند و به هر حال به آن علاقه ای ندارد. اگر سعی کنید این نوع مکالمه “جدی” داشته باشید، خواهید دید که او به فضا خیره شده یا توجهش را به موضوعات سرگرم کننده تری معطوف می کند، مانند اسباب بازی در سراسر اتاق یا کامیونی که از بیرون پنجره می گذرد. در عوض، گفتن به او کاری انجام دهد “چون برای شما خوب است” یا “تا آسیب نبینید” برای او منطقی تر از توضیح دقیق خواهد بود.

سؤالات انتزاعی تر «چرا» فرزند شما ممکن است دشوارتر باشد، تا حدی به این دلیل که ممکن است صدها مورد در روز وجود داشته باشد و همچنین به این دلیل که برخی از آنها پاسخی ندارند – یا هیچ کدام که شما نمی دانید. اگر سوال این است که “چرا خورشید می تابد؟” یا “چرا سگ نمی تواند با من صحبت کند؟” می‌توانید به چیزی که نمی‌دانید پاسخ دهید یا با یافتن کتابی درباره خورشید یا سگ‌ها، او را دعوت کنید تا به این سؤال بیشتر نگاه کند. حتما این سوالات را جدی بگیرید. همانطور که انجام می دهید، به گسترش دانش فرزندتان کمک می کنید، کنجکاوی او را تغذیه می کنید و به او می آموزید که واضح تر فکر کند.

وقتی کودک سه ساله شما با چالش های یادگیری خاصی روبرو می شود، استدلال او را هنوز یک طرفه می بینید. او هنوز نمی تواند یک موضوع را از دو زاویه ببیند، و همچنین نمی تواند مشکلاتی را که مستلزم آن هستند که همزمان به بیش از یک عامل نگاه کند، حل کند. برای مثال، اگر دو فنجان مساوی آب بردارید و یکی را در ظرفی کوتاه و چاق و دیگری را در ظرفی بلند و لاغر بریزید، احتمالاً می‌گوید ظرف بلند آب بیشتری نسبت به ظرف کوتاه دارد. حتی اگر برای شروع دو فنجان مساوی را ببیند و ریختن شما را تماشا کند، همان پاسخ را خواهد داد. طبق منطق او، ظرف بلندتر “بزرگتر” است و بنابراین باید بیشتر نگه دارد. در حدود هفت سالگی، بچه‌ها بالاخره می‌فهمند که قبل از رسیدن به پاسخ، باید جنبه‌های مختلف یک مشکل را بررسی کنند.

حتما بخوانید:  آیا کودک پیش دبستانی شما برای مهد کودک آماده است؟

در حدود سه سالگی، حس زمان کودک شما بسیار واضح تر می شود. حالا او روال روزانه خودش را می‌داند و سخت تلاش می‌کند تا کارهای روزمره دیگران را بفهمد. برای مثال، او ممکن است مشتاقانه مراقب حامل پستی باشد که هر روز می‌رسد، اما گیج شود که از هر هفت روز فقط یک روز زباله جمع‌آوری می‌شود. او می‌فهمد که برخی از رویدادهای خاص، مانند تعطیلات و تولدها، هر چند وقت یک‌بار اتفاق می‌افتد، اما حتی اگر بتواند به شما بگوید چند سال دارد، هیچ حس واقعی از طول یک سال نخواهد داشت.

اما اگر در مورد رشد کودک سه ساله خود سؤال یا نگرانی دارید، باید آن را با پزشک اطفال خود در میان بگذارید. اگر او موافقت کند که دلیلی برای نگرانی وجود دارد، او فرزند شما را برای آزمایش بیشتر معرفی می کند.

در سن چهار سالگی، کودک شما شروع به کشف بسیاری از مفاهیم اساسی می کند که با جزئیات بیشتری در مدرسه آموزش داده می شوند. مثلاً الان می فهمد که روز به صبح، بعدازظهر و شب تقسیم می شود و فصول مختلفی دارد. زمانی که پنج ساله می شود و وارد مهد کودک می شود، ممکن است برخی از روزهای هفته را بشناسد و هر روز با ساعت و دقیقه اندازه گیری شود. او همچنین ممکن است ایده های اساسی شمارش، الفبا، روابط اندازه (بزرگ در مقابل کوچک)، و نام اشکال هندسی را درک کند.

کتاب‌های خوب بسیاری برای کودکان وجود دارد که این مفاهیم را به تصویر می‌کشند، اما مجبور نباشید در کارها عجله کنید. هیچ مزیتی برای او وجود ندارد که آنها را به این زودی یاد بگیرد، و اگر او احساس کند که اکنون برای اجرا تحت فشار است، ممکن است زمانی که به مدرسه می‌رود در مقابل یادگیری مقاومت کند.

حتما بخوانید:  فواید شیردهی برای مادر

بهترین رویکرد این است که به کودک خود طیف وسیعی از فرصت های یادگیری را ارائه دهید. به عنوان مثال، اگر قبلاً این کار را نکرده اید، این بهترین سن برای معرفی او به باغ وحش ها و موزه ها است. بسیاری از موزه ها دارای بخش های ویژه ای هستند که برای کودکان طراحی شده است، جایی که او می تواند به طور فعال فرآیند یادگیری را تجربه کند. در عین حال باید به علایق و استعدادهای خاص او احترام بگذارید. اگر کودک شما بسیار هنرمندانه به نظر می رسد، او را به موزه ها و گالری های هنری ببرید یا اجازه دهید کلاس هنر پیش دبستانی را امتحان کند. همچنین، اگر هنرمندی را می شناسید، او را برای بازدید ببرید تا ببیند استودیو چگونه است. اگر او بیشتر به ماشین‌ها و دایناسورها علاقه دارد، او را به موزه تاریخ طبیعی ببرید، به او کمک کنید ساخت مدل‌ها را بیاموزد و کیت‌های ساخت و ساز را در اختیار او قرار دهید تا بتواند ماشین‌های خود را بسازد. علایقش هرچه باشد، می‌توانید از کتاب‌ها برای پاسخ به سؤالات او استفاده کنید و افق‌های او را حتی بیشتر باز کنید. بنابراین، در این سن، کودک شما باید لذت یادگیری را کشف کند تا زمانی که آموزش رسمی خود شروع می شود، خودانگیخته شود.

همچنین خواهید دید که، علاوه بر کاوش در ایده های عملی، احتمالاً کودک چهار ساله شما سؤالات «جهانی» زیادی در مورد موضوعاتی مانند منشأ جهان، مرگ و مردن، و ترکیب خورشید و آسمان. به عنوان مثال، اکنون سؤال کلاسیک “چرا آسمان آبی است؟” را می شنوید؟ مانند بسیاری از والدین دیگر، شما ممکن است در پاسخ به این سؤالات مشکل داشته باشید، به خصوص به زبان ساده ای که فرزندتان آن را درک می کند. همانطور که با این مسائل دست و پنجه نرم می کنید، پاسخ های خود را جعل نکنید. در عوض به کتاب های کودکان که به آنها می پردازد تکیه کنید. کتابخانه محلی شما باید بتواند کتاب های مناسب سن را برای کمک به شما توصیه کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *