روانشناسی کودک 6 ساله

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد رشد خلاقیت کودکان صحبت خواهیم کرد

روانشناسی کودک 6 ساله

روانشناسی کودک 6 ساله تفاوت بسیاری با سنین پایینتر دارد ، شش سالگی زمان تغییر قابل توجهی در مهارت های اجتماعی و شناختی کودک است . کودک شش ساله به سمت استقلال بیشتری حرکت میکند ، هم از لحاظ فکری و هم احساسی . تغییر در یادگیری از طریق مشاهده بدست می آید و تجربه در یادگیری از طریق زبان و منطق به دست می آید . از نظر روانشناسی کودک 6 ساله ، درک از تاثیر انتخاب بر کیفیت زندگی میتواند در بعضی از کودکان مشکل باشد . کودک شش ساله الگو پذیر بسیار عالی از والدین و معلمان است .

کودک 6 ساله شروع به درک این میکند که کلمات میتوانند به احساسات دیگران آسیب برسانند و هر فرد دارای حساسیت های مختلف است و میفهمد که در کجا میتواند چه حرف هایی بزند یا نزند تا موجب رنجش دیگران نشود . از نظر روانشناسی کودک اهمیت دادن به فرزندتان برای ارتقای اعتماد به نفس او بسیار مهم است ، زیرا برای مهارتهای تازه به دست آمده نیاز به یک مخاطب مهم مثل والدین دارند . به همین ترتیب ، از نظر روانشناسی کودک 6 ساله ، ستایش کردن در این سن برای کودک شما بسیار مهم و واجب است .

نکات روانشناسی کودک 6 ساله

نکات روانشناسی کودک 6 ساله را در اینجا مختصرا برای کمک به شما بیان میکنیم . بخش غم انگیز شش ساله بودن این است که آنها تخیل خود را تا حد زیادی از دست میدهند . بازی های فانتزیشان به حد قابل ملاحظه ای کاهش می یابد . آنها میخواهند در رویدادهای جهان مانند بزرگسالان شرکت کنند . تخیلات در بازی آنها نیز از بین میرود . از نکات روانشناسی کودک 6 ساله این است که قوانین را دوست دارد و به آن احترام میگذارد . بطوریکه قوانین او را مجبور به نگرانی در مورد آنچه که باید انجام دهد میکند و سعی میکند هیچ کاری خارج از محدوده تعیین شده از طرف والدینش را انجام ندهد بطور کل ، او مفهوم محدودیت را میفهمد .

این سن زمانی است که بازی با هم جنس ها غالب است زیرا دختران و پسران به طور متفاوت بازی میکنند . پسر تمایل دارد که خشن ، رقابتی و ناآرام بازی کند . بازی دخترانه فانتزی و خلاقانه است و تمایل به همکاری بیشتر دارد . بسیاری از والدین در مورد فرزندانی که میخواهند در این سن با جنس مخالف بازی کنند ، نگران هستند و با این حال باید بدانید در این سن بازی کردن کودکان مرتبط با گرایش جنسی نیست . دکتر جان دیک بر این باور است که 20 ٪ دختران مغز پسرانه دارند و 20 ٪ پسران مغز دخترانه دارند . به عبارت دیگر از نظر روانشناسی کودک 6 ساله ، کودکان در این سن میخواهند با فرزندان دیگر که جنسیت مشابه دارند ، بازی کنند . در این زمینه کمک گرفتن از مشاوره روانشناسی میتواند بسیار مفید باشد .

حتما بخوانید:  در مشاوره با کودکان چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟

مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله,روانشناسی کودک 6 ساله لجباز,

مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله مبحثی گسترده دارد با توجه به نکات روانشناسی کودک 6 ساله همانطور که احساسات در حال تکامل هستند ، بنابراین توانایی داشتن بهترین دوست و داشتن دشمن نیز در کودک وجود دارد . کودکان شش ساله ، درک روابط  مثبت و منفی را دارند . همانطور که مهارت های شناختی آنها توسعه می یابد ، این سن برای او هنگامه تفکر سیاه و سفید است . چیزها درست یا غلط هستند ، عالی یا وحشتناک هستند . زمینه های میانه هنوز به تفکر آنها وارد نشده است . بازی های گروهی به آنها حس امنیت میدهد . باشگاه ها داری ورزش های گروهی بسیار مفید هستند . فعالیت گروهی مانند کار بر روی یک پازل و یا کاشت درخت در باغ میتواند بسیار ارزشمند باشد . آنها نیاز به یک حس موفقیت دارند .

در اصل ، شش سالگی سن قانون داشتن ، اهداف بلند ، دوستی و قدردانی از دیگران است . از نظر روانشناسی کودک 6 ساله ، کودک در حال رشد تفکرات جدیدی از تسلط بر کارها دارد . با توجه به مبحث مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله کتاب خواندن در این سن شروع میشود و به همین ترتیب آنها وارد یک دنیای جدید داستان میشوند . آنها همچنین در این سن از همکاری برای یک هدف گروهی لذت میبرند (مثلا یک بازی) .

روانشناسی کودک 6 ساله نافرمان,روانشناسی کودک 6 ساله,

روانشناسی کودک 6 ساله لجباز

روانشناسی کودک 6 ساله لجباز با توجه به مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله امری نیازمند آرامش و صبر بسیار است . حالا وقت آن است که شما کودک 6 ساله خود را به نحوی پرورش دهید تا انتظارات خاصی از او داشته باشید . یکی از راه های مدیریت عواطف و خشم ، این است که ما نباید اجازه دهیم دیگران از ما سو استفاده کنند و این را به کودک خود نیز بیاموزیم . این نکته در مورد کودکان و بزرگسالان مشترک است . یکی دیگر از اهداف مهم روانشناسی کودک 6 ساله لجباز کنترل عادت خشم در والدین است ، اینکه ما انتظار داریم فرزندمان همیشه خوب باشد و وقتی نباشد خشمگین میشویم .

اگر فکر میکنید که رفتار او ناامید کننده است و شما را ناراحت میکند ، به نظر میرسد که راه رفتن در پارک در مقایسه با رفتار استبدادی به عنوان بزرگتر ، قضیه را بهتر حل میکند . بعنوان مثال هر وقت که خانواده تان آماده میشوند به جایی بروند ، فرزندتان را با صدای آرام  ( بدون تهدید ، فریاد زدن ، حتی صدای بلند ) صدا کرده و به فرزندتان بگویید که او با شما باید آماده رفتن شود . در ابتدا شما ممکن است با پاسخ منفی روبرو شوید و نیاز به ایستادن در آنجا داشته باشید . حتی اگر خانواده دیرشان شود ،  با او بمانید و انتظارتان را از او تکرار کنید پس از آن ، با احترام گذاشتن شما ، او احتمالا با شما خواهد آمد .

حتما بخوانید:  راه های درمان اضطراب کودکان و نوجوانان

 

روانشناسی کودک 6 ساله نافرمان

روانشناسی کودک 6 ساله نافرمان مانند مبحث نکات روانشناسی کودک 6 ساله به شما در تربیت کودک 6 ساله نافرمان کمک های بسیاری میکند . مثلا زمانی که او با شما بیرون می آید و لجبازی و نافرمانی میکند ، یک بار بگوید ” شما نباید این کار را انجام دهید . ” و اگر باز هم نافرمانی کرد او را به ماشین بازگردانید . در صورت لزوم ، سبد خرید مواد غذایی خود را ، فیلم در سینما را ، میز ناهار رستوران را ، هر چیز دیگر که به آن مشغولید را ترک کنید . هنگامی که او نافرمانی میکند او را به خانه برگردانید . این کار اغلب اوقات ضروری و البته مقتدرانه است ولی سعی کنید خشونت بخرج ندهید . شما نباید یک کودک 7 ساله را به هرج و مرج دعوت کنید یا کتک بزنید و تنبیه بدنی کنید .

نکات روانشناسی کودک 6 ساله,مشاوره و روانشناسی کودک 6 ساله,

صحبت کردن با کودک 6 ساله

کودکانی که در مدرسه خوب عمل میکنند مطمئنا به اندازه کافی باهوش هستند تا زبان گفتاری را درک کنند و افکار خود را بیان کنند . شما باید صبر کنید تا با او صحبت کنید ، به او گوش کنید و دریابید که چرا احساس ناامنی میکند . باید این ترس ها را برطرف کنید و وقت و توجه خود را به او بدهید . از نظر روانشناسی کودک 6 ساله نافرمان ، در آغوش گرفتن و احساس خوشبختی به او دادن هیچ آسیبی برای آینده او ندارد .

در مبحث روانشناسی کودک 6 ساله گفتن ” فرزند من خیره سر ، لجباز و نافرمان ” است حرفی بسیار اشتباه است . به راحتی میتوان گفت کودک شما قوی است ! کودکان برای کنترل نیستند ، بلکه برای گرامی داشتن اند . در این مسیر حتما از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی و روانشناسی کودک کمک بگیرید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:   The Rule-Loving Six Year Old

براي مشاوره در زمينه روانشناسی کودک 6 ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه
از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

منبع :
مرکز مشاوره آویژه

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *