زمان مناسب برای بارداری و هرآنچه که باید بدانید

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد بارداری و مراقبتهای دوران بارداری صحبت خواهیم کرد

زمان مناسب برای بارداری از سوالاتی است که همواره بسیاری از زوجین را درگیر خود می کند. زمان مناسب برای بارداری بسیار اهمیت دارد و باید به خوبی راجع به آن بدانیم. در این مطلب از گومگ به اینکه چه زمانی بهترین موقع برای بارداری است می پردازیم.

بهترین زمان آمیزش

مهم ترین نکته در بارداری، وقت شناس بودن است! در طول هر ماه تنها ۱۲ تا ۲۴ ساعت فرصت دارید تا برای حامله شدن اقدام کنید. خانم ها در طی ماه یک تخمک آزاد می کنند که ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده می ماند و در طی این زمان باید اسپرم به آن برسد تا لقاح انجام شود.

اسپرم ها هم تنها ۲ تا ۳ روز می توانند زنده بمانند و از این جهت باید به این زمان بسیار دقت کرد. برای آنکه احتمال بارداری را افزایش دهید، بهترین زمان آمیزش تقریبا ۱الی۲ روز قبل از تخمک گذاری تا روز تخم گذاری می باشد. شما تقریبا ۳ روز برای این کار فرصت دارید تا شانستان را امتحان کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که در طول این چند روز باید تعداد آمیزش هایتان را هم بیشتر کنید تا احتمال را بالاتر ببرید زیرا در این زمان لوله رحم برای هدایت اسپرم بسیار آماده است.

زمان تخمک گذاری

زمان تخمک گذاری در خانم ها متفاوت است برای هر کسی تقریبا فرق می کند. به طور معمول چهارده روز پیش از شروع قاعدگی بعدی تخمک گذاری انجام می شود. خانم ها باید زمان شروع و پایان دوران قاعدگی خود را به طور مرتب یادداشت نمایند تا در این زمان بندی دچار مشکل نشوند. بسیاری از خانم ها تصور می کنند که زمان تخمک گذاری دقیقا در اواسط دوره ماهیانه انجام می شود اما این تصور اشتباه است زیرا دوره ماهیانه خانم های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

حتما بخوانید:  توصیه های طب سنتی برای داشتن یک زایمان طبیعی راحت

به عنوان مثال اگر خانمی دوره ماهیانه اش ۳۰ روز طول بکشد، زمان تخمک گذاری در این خانم روز شانزدهم می باشد که وسط دوره ماهیانه نیست! این تصور تنها زمانی درست است که دوره ماهیانه خانمی بیست و هشت روز باشد که وقتی از آن ۱۴ روز کم کنیم، دقیقا روز چهاردهم زمان تخمک گذاری می شود. پس اگر می خواهید زمان مناسب برای بارداری را پیدا کنید به این نکات بسیار دقت داشته باشید.

 

علایم تخمک گذاری

تخمک گذاری در بعضی از خانم ها بدون احساس علایم خاصی صورت می گیرد اما بعضی دیگر خودشان متوجه تخمک گذاری می شوند. اگر از دسته اول هستید می توانید نشانه های زیر را در نظر بگیرید و در زمان تقریبی تخمک گذاری به آن ها دقت کنید تا زمان مناسب برای بارداری را به خوبی پیدا کنید.

احساس دردی خفیف در ناحیه زیر شکم

احساس حساس شدن پستان ها

ترشحات بیشتر از حالت عادی در واژن و همچنین غلیظ تر شدن این ترشحات

دمای بدن خود را از چند روز قبل اندازه گیری نمایید تا میانگین آن را متوجه شوید. این بدست آوردن دمای بدن برای روز تخمک گذاری بسیار اهمیت دارد زیرا در این روز دمای بدن مقداری افزایش میابد. این افزایش دما خیلی محسوس نیست و تقریبا ۰.۴ تا ۱ درجه افزایش دما خواهید داشت.

دقت داشته باشید که این کار را هرچه بیشتر انجام داده باشید اطلاعاتتان دقیق تر و در نتیجه زمان تخمک گذاری را دقیق تر می توانید تعیین کنید.

 

 پریود نامنظم در تعیین زمان مناسب برای بارداری

عوامل بسیاری بر روی تعداد و زمان عادت ماهانه خانم ها تاثی دارند. به عنوان مثال ورزش های سنگین و شدید، افزایش و کاهش وزن، اضطراب، تغذیه و بسیاری عوامل دیگر می توانند زمان اتفاق افتادن این دوره را جابجا کنند و حتی جلوی آن را بگیرند! به طور معمول هر خانمی در طول سال ۱۲ بار پریود می شود اما عواملی که گفتیم می توانند باعث کمتر شدن یا حتی جلوگیری از پریود بشوند. از این جهت دقت به زمان و تعداد عادات ماهانه در طول چند ماه و یادداشت آن ها می تواند یک تصویر کلی از نوع پریود شدنتان را به شما بدهد.

حتما بخوانید:  مراقبت های بارداری در سه ماهه سوم

 

در آخر هم بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که برای بارداری نیاز نیست به اوج لذت جنسی برسید و یا بسیار وسواس گونه همه چیز را بنویسید و هر روز دمای بدنتان را اندازه گیری کنید. تنها کافیست این موارد را در نظر داشته باشید و تا حدی رعایت کنید تا زمان مناسب برای بارداری را به خوبی پیدا کنید.

مقالات مرتبط

تست پاپ اسمیر چیست و چرا انجام می‌شود؟

راه‏های کاهش کمر درد در بارداری

سیر تا پیاز فشار خون در بارداری

منبع :
گو مگ

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *