شربت ایبوپروفن برای کودکان چیست و چرا تجویز می شود؟

بدلیل اینکه کودکان به راحتی قادر به خوردن دارو به شکل قرص نیستند اغلب پزشکان برای آنها شربت تجویز می کنند. شربت ایبوپروفن نیز یکی از داروهایی است که زیاد برای کودکان تجویز و استفاده می شود. در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری را در مورد اینکه شربت ایبوپروفن برای کودکان چیست و چرا تجویز می شود؟ در اختیارتان قرار می دهیم.
مقدمه:
در هنگام سرماخوردگی معمولاً کودک، دچار گرفتگی بینی شده، عطسه می‌کند و آب ریزش بینی دارد و گلویش ملتهب می شود. کودک ممکن است در بعضی مواقع تب بالایی داشته باشد. در اینگونه مواقع مراجعه به پزشک اطفال ضروریست البته باید این دارو را مانند سایر داروهای دیگر طبق دستور پزشک به کودک خوراند. بروفن تب را کاهش می‌دهد. این دارو یک داروی ضد درد غیر مخدر برای دردهای خفیف تا متوسط، استفاده می شود.
همچنین خواص ضد التهابی دارد. این دارو آن قسمت از تولیدات بدن را که شامل مواد طبیعی خاصی بوده و باعث التهاب در بدن می‌شوند، مسدود می‌کند. اثر آن باعث کاهش ورم، درد و یا تب می‌شود. دوز ibuprofen برای کودکان بر اساس سن و وزن کودک است. یافته های پژوهش های پزشکان نشان می دهد که ایبوپروفن در مقایسه با استامینوفن در پایین آوردن درجه تب موثرتر است و در مدت زمان پایین نگه داشتن تب نیز از پایداری خوبی نسبت به استامینوفن برخوردار است.
حتما بخوانید: روش جدید و خانگی برای درمان آبریزش بینی کودکان چیست؟
توصیه می گردد در مواردی که استامینوفن نتواند درجه تب را پایین آورد و یا اثر ضد تب پایداتری مورد نظر است. از ایبوپروفن به عنوان داروی ضد تب در کودکان بالای شش ماه استفاده شود.

شربت ایبوپروفن چیست؟
دلایل مختلفی باعث بروز تب در کودکان و نوزادان می شوند. درجه حرارت بدن در طول شبانه روز بین ۳۶ تا ۳۷.۵درجه سانتی گراد متغیر است. افزایش درجه حرارت بدن از ۳۷.۵ درجه به بالا را تب می‌نامند. در تب‌های شدید گاهی دمای بدن به ۴۱ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد که در صورت وقوع آن باید اقدامات خاص اورژانسی برای کاهش تب انجام شود.
یکی از داروهایی که در کنترل درد و تب کودکان استفاده می‌شود ایبوپروفن است که، اشکال مختلف آن با دوز کلی ده میلی گرم به ازای هر کیلو وزن بدن کودک قابل استفاده است. میزان استفاده از سوسپانسیون ایبوپروفن برای کاهش تب در کودکان معادل نیم سی سی به ازای هر کیلو وزن بدن در هر شش ساعت است. اگر کودک در هنگام شب شکوه می‌کند، مایل به خوردن و نوشیدن نیست و بسختی آرام می‌شود،
حتماً بخوانید: جدیدترین درمان خانگی گرفتگی بینی کودکان چیست؟ (بهمراه فیلم)
می‌توانید به او داروهای کاهش دهنده تب یا مسکن درد بدهید. از شش ماهگی به بعد کودک می‌تواند داروهای مسکن درد و کاهش‌دهنده تب دریافت کند که شامل داروی موثر ایبوپروفن (Ibuprofen) می‌باشند. شایان ذکر است که ایبوپروفن از سال ۱۹۶۰ به عنوان داروی کنترل درد اختراع شده و در حال حاضر جز داروهای اساسی است.

حتما بخوانید:  کاهش اضطراب با ویتامین B6 + اینفوگرافی

عوارض جانبی ایبوپروفن:
ناراحتی معده، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، اسهال، یبوست، سرگیجه و یا خواب آلودگی ممکن است اتفاق بیفتد. اگر هر کدام از این عوارض به وجود آمده یا بدتر شد، با پزشک یا داروساز خود تماس گرفته راهنمایی لازم را از او بخواهید. اگر پزشک شما این دارو را برای شما تجویز کرده، به یاد داشته باشید که وی پزشک است و درباره عوارض و فواید آن بهتر از شما میداند؛
حتما بخوانید: بهترین روش درمان دندان درد کودکان در منزل (کاملا موثر)
روش و مقدار مصرف:
ایبوپروفن در کودکان ۶ ماه تا ۱۲ سال: برای کاهش تب در کودکان و نوزادان از سوسپانسیون خوراکی ایبوپروفن (اصطلاحا شربت ایبوپروفن) می توان استفاده کرد. به این ترتیب که: ۵ میلی گرم/کیلوگرم بر اساس وزن کودک محاسبه می شود و هر ۶ تا ۸ ساعت مصرف می گردد.
در صورتی که تب بیشتر از ۳۹ درجه باشد مقدار ۱۰ میلی گرم/کیلوگرم از ایبوپروفن محاسبه می شود و هر ۶ تا ۸ ساعت برای کودک مصرف می گردد. حداکثر دوزاژ روزانه ایبوپروفن برای کودکان ۴۰ میلی گرم/کیلوگرم است. در تسکین درد های خفیف تا متوسط در کودکان از مقدار ۱۰ میلی گرم/کیلوگرم ایبوپروفن هر ۶ تا ۸ ساعت استفاده می شود.
مکانیسم اثر:

نیم ساعت بعد از مصرف خوراکی ایبوپروفن، اثرات ضد درد آن آغاز می شود. مکانیسم اثر ایبوپروفن احتمالا از طریق مهار سنتز پروستاگلاندین است. عملکرد آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار کرده و تشکیل پیش سازهای PG و ترومبوکسان از اسید آراشیدونیک را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک:

۸۰ درصد ایبوپروفن از طریق گوارشی جذب می شود.
نیمه عمر دارو ۲ تا ۴ ساعت است.
ایبوپروفن به طور عمده از راه ادرار دفع می شود.

حتما بخوانید:  حرف زدن بچه از چه سنی شروع و در هر سن چه توانایی گفتاری دارد؟

موارد مصرف:
پزشکان به دلایل مختلفی ایبوپروفن را برای کودکان تجویز می کنند مثلاً درد ناشی از رشد دندان یا دندان درد، درد بعد از عمل، گوش درد،دل درد،ف سرماخوردگی و … . پس ایبوپروفن برای تسکین درد و تب کاربرد دارد.

حتما بخوانید: اطلاعاتی که راجب دندان درآوردن نوزاد و تب ناشی از آن حتما باید بدانید!
نکته!
استفاده از وسایلی چون قاشق برای دادن شربت به کودک مناسب نیست زیرا برخی داروها آنقدر قوی هستند که حتی چند قطره آن هم برای نوزاد خطرناک است. در ضمن اگر تب کودک شما خفیف و قابل تحمل است نیازی به تب بر نیست.
چنانچه سؤالی در مورد موضوع این مطلب دارید در بخش نظرات از کارشناسان ما بپرسید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *