مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد رشد خلاقیت کودکان صحبت خواهیم کرد

روانشناسی کودک 5 ساله

روانشناسی کودک 5 ساله نیازمند توجه بسیاری است و والدین باید کودک خود را برای آینده بهتر آموزش دهند . باید بدانید حتی زمانی که فرزند شما بزرگتر میشود و مدرسه را شروع میکند ، برای او بازی بسیار مهم است . همچنان کودک شما مسائل بسیاری یاد میگیرد و مهارت های اجتماعی ، عاطفی و تفکر خود را گسترش میدهد . بازی کودک شما در حال حاضر پیچیده تر است . پر از تعداد زیادی فانتزی ، درام ، الگو و قهرمانان خیالی است . شما ممکن است متوجه شوید که فرزند شما میتواند با دیگران بازی کند تا یک هدف مشترک را به دست آورد یعنی بازی های گروهی انجام دهد مثلا ، با همکاری دوستش یک ساندویچ بزرگ خمیری یا یک ربات با قطعات پلاستیکی بسازد . فرزند شما بیشتر اجتماعی میشود و ترجیح میدهد با دوستان خود بازی کند نه به تنهایی یا فقط با شما .

اگرچه ممکن است عروسک و اسباب بازی های خود را سخت به اشتراک بگذارد اما این کار را صرفا برای بازی کردن با بچه های دیگر انجام میدهد . بازی کردن در چهارچوب قوانین باعث میشود گاهی اوقات کودک پنج ساله دوستان خود را به چالش بکشد . او حتی ممکن است دیگران را متهم به تقلب در زمانی که برنده نیست بکند اینها گوشه کوچکی از خلقیات یک کودک 5 ساله با توجه به روانشناسی کودک 5 ساله است .

نکات روانشناسی کودک 5 ساله

نکات روانشناسی کودک 5 ساله را در این متن مختصرا بیان میکنیم . فرزند شما در پنج سالگی میتواند احساسات خود را تا حد تقریبا تکامل یافته ای بیان کند ، گرچه ممکن است برای شناسایی و صحبت کردن در مورد احساسات پیچیده مثل سرخوردگی یا حسادت زمان نیاز داشته باشد . با توجه به روانشناسی کودک 5 ساله ، او همچنین کنترل بیشتری بر احساساتش دارد و ممکن است اوج هیجان ناگوار خشم و غم را کمتر کند . شما اگر صبر بیشتری داشته باشید ، فرزند شما ممکن است با شما منطبق باشد . این بدان معنی است که اختلافات کمتر در آینده بین شما و فرزند پنج ساله تان وجود دارد .

پنج ساله ای که دوست دارد مستقل باشد ، هنوز عشق و توجه زیادی نیاز دارد . ارتباط با شما و خانواده اش مهم ترین چیز در زندگی او است . او تشویق شما را میخواهد تا به دستاوردهای خود مفتخر باشد . با توجه به نکات روانشناسی کودک 5 ساله ، کودک شما میتواند برای مدت بیشتری به یک فیلم یا مبحث توجه کند . او مفاهیم ساده مانند زمان ( امروز ، فردا و دیروز ) را میفهمد ، فصول را میفهمد ، بعضی از کلمات را از طریق دیدگاه به رسمیت میشناسد و تلاش میکند تا کلمات را درست ادا کند .

مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله,روانشناسی کودک 5 ساله لجباز,

مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله

مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله ، راهکارهای بسیاری به والدین ارائه میدهد . پنج ساله شما مستقل تر است و دوست دارد تصميمات کوچکي مثل لباس پوشيدن يا ناهار خوردن را به تنهایی انجام دهد . از آنجا که شروع مدرسه حفره ای به یک دنیای کاملا اجتماعی جدید را برای کودک باز میکند که با یک مجموعه کامل از قوانین همراه است ، این ممکن است برای فرزند شما ترسناک یا چالش برانگیز باشد و این ترس ، کودک را نافرمان و لجباز کند مثلا او نمیخواهد که برای مهدکودک رفتن صبح زود از خواب بلند شده یا اینکه مدت طولانی در مهدکودک یا مدرسه بماند . در روانشناسی کودک 5 ساله راهکار این است که کمی برنامه ریزی و آماده سازی کنید این میتواند انتقال مفهوم نظم را به کودک تسهیل کند و او را به آرامش فکری برساند . در این سن ، فرزند شما ممکن است :

  • اشکال ساده را با مداد کپی کند
  • نام و نام خانوادگی خود را بنویسد
  • نام کامل ، آدرس ، سن و تاریخ تولد خود را بگویید
  • تصاویر واقع گرایانه بیشتری را به تصویر بکشد برای مثال ، فردی با سر و با چشم ، دهان و بینی و بدن و با دست و پا
  • کتاب های تصویر ساده را بفهمد
  • درک اهمیت قواعد و دلایل ساده ای از قوانین را داشته باشد .
حتما بخوانید:  خشکی پوست صورت نوزاد: علائم و 8 راهکار موثر

راه هایی برای رشد فکری کودک 5 ساله

در مبحث مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله کمک به رشد فکری کودک در پنج سالگی راه هایی دارد که در زیر به برخی اشاره میکنیم :

تشویق به حرکت : بازی های مختلف ورزش و فعالیت های تفریحی با هم یا با دیگران . این کار مهارت های اجتماعی را مانند همکاری ، مذاکره ، بازی عادلانه و داشتن یک ورزش خوب را آموزش میدهد . فرزندتان را در معرض مشارکت در کارهای ساده خانگی قرار دهید . تنظیم میز و یا کمک به شما برای قرار دادن لباس تمیز روی طناب این موارد مهارت های حرکت و تفکر را توسعه میدهد ، در حالی که آموزش همکاری و مسئولیت را هم به او داده اید . این مهارت ها برای مدرسه در سالهای آینده هم مهم هستند .

بازی در این سن بسیار مهم است . اجازه دهید فرزند شما انتخاب کند که چگونه میخواهد بازی کند . هر روز با کودک خود بازی کنید ، حتی اگر فقط 10 دقیقه باشد . بازی کردن با فرزندتان به شما فرصتی میدهد تا وارد دنیای او شوید و آنچه را که فکر میکنید و احساس میکنید پیدا کنید . همچنین به فرزندتان نشان میدهید که از او مراقبت میکنید و میخواهید از وقت خود برای او صرف کنید .

روانشناسی کودک 5 ساله نافرمان,روانشناسی کودک 5 ساله,

روانشناسی کودک 5 ساله لجباز

روانشناسی کودک 5 ساله لجباز ، نیازمند مطالعه بسیار در این زمینه است . ما در مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی گاها میبینیم مادری بگوید پسر پنج ساله من رفتارهای بدی را نشان میدهد که خجالت آور و ناراحت کننده است . او در خانه بسیار شیطنت میکند و به کسی گوش نمی دهد ( مادر ، پدر ، پدربزرگ و مادربزرگ ) . او هیچ سخنی از احساسش نمیگوید و هیچ کار دیگری انجام نمیدهد ، هنگامی که چیزی را مطالبه کند و به او نرسد بسیار لجباز و خشن میشود . فریاد و صدای بلند او بزرگترها را میرنجاند و من برای تربیت فرزند مستاصل هستم ؛ حالا باید چکار کنم ؟ … به نظر میرسد که شما از فرزندتان فراری هستید و البته به دلایل خوب !

اگرچه ممکن است از رفتارهای غیر عادی و حتی غیر قابل تحمل کودکتان به تنگ آمده باشید ، آنچه که در بالا توصیف شد رفتارهای مناسب سن برای 5 ساله است . با توجه به روانشناسی کودک 5 ساله ، فرزند شما در این سن یاد میگیرد که چگونه با جهان ارتباط برقرار کرده و محدودیت های خود را تحمل کند . او نیازمند شما ، به عنوان والدین برای پیگیری احساسات او با اعمال محدودیت است . یکی از راههای انجام آن از نظر بعضی از والدین این است که آنچه را که دوست دارد را از بین ببرند یا او را مجازات کنند . متاسفانه ، مجازات تنها به طور موقت اثر دارد ، و در آینده کودک را لجباز تر و نافرمان تر میکند و باعث میشود که او در رفتارهای دیگر پافشاری بیشتری بورزد . کودکان به سازگاری با محیط و والدین نیاز دارند .

موارد بیشتری در مورد روانشناسی کودک 5 ساله لجباز

احساس آنها باید شنیده شود . این شنیدن از جانب شما ممکن است چیزی شبیه این باشد : ” آیا وقتی از کلمات بد استفاده میکنید عصبانی هستید ؟ ” یا “به نظر میرسد که وقتی فریاد میزنید ناراحت هستید و من غمگین میشوم “. هنگامی که کودکان احساس میکنند شنیده میشوند ، میتوانند به محدودیت هایی که تنظیم میکنید گوش دهند . این جایی است که سحر و جادو از جانب شما رخ میدهد ” وقتی میشنوید که هنگام استفاده از کلمات بد خشمگین میشوید ، اگر آرام تر و  ساکت تر باشید ، من میتوانم شما را بشنوم . ” فرزند شما ممکن است فقط یک بچه با انرژی بالا باشد ، که روش های کافی برای صرف انرژی را به صورت مثبت نداشته باشد .

حتما بخوانید:  8 روش مناسب برای کنترل حسادت در کودکان توسط والدین

به طور معمول بر اساس مباحث روانشناسی کودک 5 ساله ، یک بچه با انرژی بالا ، با توجه به نیازهای مداوم برای تفریح ، پدر و مادرش را بسیار خسته و ناتوان میکند و آنها به زودی یاد میگیرند این تقاضای بی وقفه را نادیده بگیرند . از آنجایی که آنها کودک را نادیده میگیرند ، او یاد میگیرد از رفتار منفی به عنوان روشی برای جلب توجهی که میخواهد استفاده کند. هر گونه توجه ( حتی منفی ) بهتر از هیچ توجهی است . سعی کنید او را در فعالیت هایی که او را درگیر میکنید ثبت نام کنید . کلاس های طراحی ، شنا کردن ، کلاس زبان ، اجرای نمایش ، فعالیت های پر انرژی هستند که نیاز به انرژی دارند ، تا زمانی که آنها انرژی خود را تخلیه کنند .

نکات روانشناسی کودک 5 ساله,مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله,

روانشناسی کودک 5 ساله نافرمان

روانشناسی کودک 5 ساله نافرمان با استفاده از نکات روانشناسی کودک 5 ساله راهکارهای بسیاری برای این کار ارائه کرده است . در روانشناسی کودک 5 ساله لجباز بسیار مهم است که با شیوه ای که او رفتار میکند سازگار باشید . او را سرکوب نکنید ، اما با رفتار غلط به رفتار بد هم تشویق نکنید ! اما در روانشناسی کودک 5 ساله نافرمان بهترین راه این است که او را به یک اتاق آرام ببرید و در حالی که او از طریق شما از احساسات منفی خود رها میشود ، با او صحبت کنید . هیچ واکنش منفی از شما نباید سر بزند ، فقط به او بفهمانید که حتی اگر دو ساعت از گریه دست برندارد او چیز غیر منطقی را که میخواهد ، دریافت نخواهد کرد . اگر کودک باز هم گریه و پافشاری کرد شما حتما باید برای تربیت او از روانشناسی کودک و مشاوره روانشناسی استفاده کنید .

نکاتی در مورد کودکان 5 ساله

پرورش بچه ها امروزه ، یک وظیفه چالش برانگیز برای والدین است و با توجه به نکات روانشناسی کودک 5 ساله اگر به او توجه نورزید فرزند شما لجباز یا نافرمان میشود و او را معرض خطر قرار میدهد و کودک شما میتواند حتی بدتر شود . والدین به منظور کنترل آنها نیاز به صبر دارند . من پیشنهاد میکنم زمانی که فرزند شما عصبانی است یا بد رفتاری میکند نباید در آن زمان بحث کنید . بهترین راه این است که با فرزندتان ارتباط برقرار کنید البته زمانی که آرام هستید و آماده گوش دادنید . شما باید بدانید که چرا کودک به شدت لجبازانه رفتار میکند و کودک را از این وضعیت رها کنید آرامش شما به آنها کمک میکند آرام شوند .

در چنین زمانهایی باید بیشتر صبور باشید . والدین باید یک محیط مسالمت آمیز در خانه ایجاد کنند . این مکان باید با شادی و آرامش برای بچه ها پر شود . والدین باید هنگام تصمیم گیری در مورد هر چیزی که مربوط به خانه است توجه بیشتری را به فرزندان خود داشته باشند . امیدوارم که این کار به بچه ها کمک کند اما اگر موثر واقع نشود نیاز به مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله با استفاده از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی است .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  Development Milestones for Your 5-Year-Old Child 

براي مشاوره در زمينه مشاوره و روانشناسی کودک 5 ساله

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه
از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

منبع :
مرکز مشاوره آویژه

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *