نکات تغذیه کودک 1 ساله

پس از اولین تولد فرزندتان، احتمالاً متوجه کاهش شدید اشتهای او و تغذیه کودک خواهید شد. شاید کودک شما به طور ناگهانی پس از چند لقمه سرش را برمی گرداند و یا در مقابل آمدن به میز در هنگام غذا مقاومت می کند. با وجود این رفتار و افزایش فعالیت، دلیل خوبی برای تغییر وجود دارد. سرعت رشد کودک شما کند شده است. او واقعاً اکنون به غذای زیادی نیاز ندارد.

 

 

نکاتی برای والدین:

 • کودکان یک ساله به حدود 1000 کالری در سه وعده غذایی و دو میان وعده در روز نیاز دارند تا نیازهای خود را برای رشد، انرژی و تغذیه خوب برآورده کنند. با این حال، روی این حساب نکنید که فرزندتان همیشه آن را به این شکل می خورد – عادات غذایی کودکان و تغذیه کودک نوپا از یک روز به روز دیگر نامنظم و غیرقابل پیش بینی است! به عنوان مثال، فرزند شما ممکن است:
  • در صبحانه هر چیزی را که در چشم است بخورید و تقریباً هیچ چیز دیگری را در بقیه روز بخورید.
  • فقط یک غذا را برای سه روز متوالی بخورید و سپس آن را به طور کامل رد کنید.
  • یک روز 1000 کالری بخورید، اما در طول یک یا دو روز بعد به میزان قابل توجهی کم یا زیاد بخورید.

 

 • تشویق کنید، اما کودکتان را تحت فشار قرار ندهید یا مجبور نکنید در زمان خاصی غذا بخورد . شاید باورش سخت باشد، اما اگر طیف وسیعی از غذاهای سالم را در دسترس قرار دهید، رژیم غذایی کودک شما طی چند روز متعادل می شود.

برای مطالعه: مقدار و برنامه تغذیه نوزاد تازه متولد شده

 • کودکان یک ساله به غذاهایی از همان گروه های اصلی تغذیه ای که شما دارید نیاز دارند. اگر از هر یک از گروه‌های غذایی اصلی به فرزندتان انتخاب می‌کنید و به او اجازه می‌دهید طعم‌ها، رنگ‌ها و بافت‌های متنوعی را آزمایش کند، او باید یک رژیم غذایی متعادل با ویتامین‌های فراوان داشته باشد.
حتما بخوانید:  8 روش مناسب برای کنترل حسادت در کودکان توسط والدین

 

 • چربی ها را از منوی غذایی کودک یک ساله خود محدود نکنید . نوزادان و کودکان نوپا باید حدود نیمی از کالری خود را از چربی دریافت کنند. کلسترول و سایر چربی ها نیز برای رشد و نمو آنها در این سن بسیار مهم هستند. هنگامی که فرزند شما به دو سالگی رسید، می توانید به تدریج مصرف چربی را کاهش دهید (در سن چهار تا پنج سالگی آن را به حدود یک سوم کالری روزانه کاهش دهید). برای اطلاعات بیشتر، رژیم غذایی کودکان پیش دبستانی نباید بدون چربی باشد.

 

 • مطمئن شوید که غذا به اندازه کافی خنک است تا از سوختگی دهان جلوگیری شود . خودتان دما را تست کنید، زیرا او بدون در نظر گرفتن گرما در آن حفاری می کند.

 

 • غذاهایی که به شدت ادویه دار، نمک زده، کره یا شیرین شده اند ندهید. این افزودنی‌ها مانع از تجربه طعم طبیعی غذاها به فرزندتان می‌شوند و ممکن است برای سلامت طولانی‌مدت مضر باشند.

 

 • کوچولوی شما هنوز هم می تواند با تکه های غذا خفه شود. بچه ها تا حدود چهار سالگی جویدن را با حرکت آسیاب نمی آموزند. اطمینان حاصل کنید که هر چیزی که به فرزندتان می دهید له شود یا به قطعات کوچک و به راحتی جویدنی بریده شود.
  • هرگز بادام زمینی، انگور کامل، گوجه فرنگی گیلاسی (مگر اینکه به چهار قسمت تقسیم شده باشند)، هویج کامل، دانه ها (یعنی تخمه کدو تنبل یا تخمه آفتابگردان فرآوری شده)، قسمت های کامل یا بزرگ هات داگ، چوب گوشت یا آب نبات های سفت (از جمله ژله) پیشنهاد نکنید. لوبیا یا خرس صمغی)، یا تکه های کره بادام زمینی (بسیار نازک کره بادام زمینی روی کراکر یا نان خوب است).
  • هات داگ و هویج – به ویژه – باید از طول یک چهارم خرد شده و سپس به قطعات کوچک برش داده شوند.
حتما بخوانید:  "20 راهکار در تربیت فرزندان برای والدین"

 

 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما فقط در حالت نشسته و تحت نظارت یک بزرگسال غذا می خورد . اگرچه ممکن است کودک یک ساله شما بخواهد همه کارها را یکجا انجام دهد، اما “غذا خوردن در حال فرار” یا در حین صحبت خطر خفگی را افزایش می دهد. هرچه زودتر به کودک خود بیاموزید که یک لقمه را قبل از صحبت کردن تمام کند.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *