نکات روانشناسی اطفال

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد رشد خلاقیت کودکان صحبت خواهیم کرد

روانشناسی اطفال  

روانشناسی اطفال ، مطالعه رفتار و ذهن یک نوزاد است . نوزادان میتوانند از اختلالات روانی جدی رنج ببرند ، اما بعید به نظر برسد که درمان شوند که همین دیدگاه میتواند مشکلات ماندگار در زمینه رشد نوزاد بوجود بیاورد . زمانی ، مسائل مربوط به سلامت روان در نوزادان اتفاق می افتد که نوزادان هنوز نمیتوانند در مورد افکار و احساساتشان صحبت کنند ، در روانشناسی اطفال باید بدانید که نوزادان قادر به احساس اضطراب ، استرس و حتی افسردگی هستند ! در بارداری ، بدن مادر چیزهایی را برای بدن کودک نیاز دارد مثل : تغذیه ، اکسیژن ، کنترل دما و مدیریت دفع که بطور روتین انجام میدهد . هنگامی که این دو بدن جدا میشوند ، بدن کودک باید یاد بگیرد تمام این فرایندها را به تنهایی کنترل کند و احساسات جدید را هم تجربه کند ، مانند دیدن مناظر ، شنیدن صداها ، نوسانات دما ، حرکات و موارد دیگر .

در روانشناسی اطفال ، اولین چالش پدر و مادر کشف نحوه واکنش به تغییر ناگهانی وضعیت کودک است . آنها مراقبت های جسمانی شامل پوشک ، پانسمان ، حمام کردن ، تغذیه و غیره را یاد گرفته اند . اما این روند پیوستن به ریتم روزانه جسمی کودک است . در این مقاله ، هدف رسیدن به هماهنگی نه فقط از لحاظ جسمی ، بلکه از لحاظ روانی ، در هماهنگی که برای ایجاد یک پایه روانشناسی کودک مهم است ، میباشد . روانشناسی اطفال ، به این فرایند نام های بسیاری را داده است مثل  مراقبت های پاسخگویی ، سازگاری و هماهنگی و غیره .

روانشناسی اطفال و نوزاد

روانشناسی اطفال و نوزاد از مباحث بسیار مهم روانشناسی است . برای دانستن بیشتر در باب روانشناسی اطفال و نوزاد در ابتدا از انواع و مراحل تغییرات خلقی یک نوزاد در روز شروع میکنیم این مراحل در دو دسته خواب و بیداری شامل موارد زیر میباشد :

  • خواب عمیق : کودک آرام است و تنفس منظم است .
  • خواب سطحی : ممکن است کودک حرکت کند ، تنفس نامنظم داشته باشد و حتی ممکن است سر و صدا ایجاد کند ، یا ممکن است حرکات چشم در خواب REM رخ دهد . نوزادان حدود 16 ساعت در روز میخوابند و حدود نیمی از آن در خواب REM است .
  • خواب آلودگی : موقعیتی گذرا ، بین بیدار شدن و خوابیدن ( به عنوان مثال ، بیدار شدن از خواب و یا برعکس ، رفتن به خواب ) ، چشم های کودک ممکن است باز یا بسته باشند .

اطفال

مراحل بیداری

که شامل مراحل زیر میباشد :

  • هشدار خاموش : چهره کودک روشن است ، چشم ها گسترده هستند و بدن آرام است .
  • هشدار فعال : چشم باز است و صورت و بدن بطور متوسط ​​فعال هستند . نوزادان به خصوص در تعامل اجتماعی در این حالت به شما اجازه میدهند که به آنها نزدیک شوید .
  • گریه / ترسناک : کودک گریه میکند ، ممکن است به مدت طولانی گریه کند ، و تمام بدن میتواند کاملا تحت تأثیر قرار بگیرد . نوزادان تقریبا با بیخوابی متولد میشوند . بنابراین گریه بهترین سیستم سیگنالینگِ استخدام کمک خارجی برای تنظیم نیازها است . با تجربه ، والدین به زودی نیازهای مختلف را پیش بینی میکنند مثل کمک به نوزاد برای خوردن ، آرامش ، تغییرات محیط ، گرم کردن یا خنک شدن ، برای تحریک بیشتر در تسهیل خواب و غیره .
حتما بخوانید:  "8 نکته برای به حداقل رساندن دعوای بچه ها"

نکات روانشناسی اطفال

نکات روانشناسی اطفال را مختصرا در این مبحث بیان میکنیم . نوسان ساز کنترل چرخه خواب و بیداری از مهمترین مباحث بیولوژیکی روانشناسی اطفال و نوزاد است ، این کنترل در یک جنین در حدود 30 هفته در رحم رشد میکند ، در یک منطقه که در هیپوتالاموس درست بالای مغز است . حتی در رحم ، جنین در خواب و بیداری شروع به چرخش میکند ، محققان و مادران به طور مشابه متوجه میشوند که در سه ماهه آخر جنین در بعضی مواقع فعال تر است و در زمان خواب آرام است . دانستن این مطالب در روانشناسی اطفال خود حائز اهمیت است .

روت فلدمن ، از فعالان روانشناسی اطفال میگوید : رابطه بین مادر و فرزند گاهی بیولوژیکی است ، بارداری موجب افزایش پیوند میشود . هورمون اکسیتوسین در مادر بر رفتارهای بین این دو اثر دارد . با توجه به نکات روانشناسی اطفال در مطالعات انجام شده ، مادرانی که اکسیتوسین بیشتری دارند ، احساسات لذت بخش بیشتری به نوزادانشان دارند نسبت به مادرانی که سطح پایین اکسیتوسین دارند . همچنین مشاهده شده که بیشتر به رفتارهای نوزادان واکنش نشان میدهند . هنگامی که کودک لمس میشود ، یا تماس پوستی با پوست مادر دارد یا از طریق تغذیه با شیر مادر با او در ارتباط است ؛ سیستم عصبی او آرام میشود و ساعت بیولوژیکی اش مرتب میشود .

نکات روانشناسی

مشاوره و روانشناسی اطفال

مشاوره و روانشناسی اطفال نشانگر این است که مراقبت از نوزادان باعث تغییر مغز پدر و مادر میشود . صحبت کردن با استفاده از صدای آرام با حجم پایین برای نوزاد دلگرم کننده است . بسیاری از پدر و مادران نیازهای نوزادان خود را درک میکنند و  یا می آموزند تا نیازهای کودک خود را از طریق مشاهده پاسخگو باشند ، اما برخی دیگر نیازمند مشاوره روانشناسی هستند . جنی گویین ازفعالان مشاوره و روانشناسی اطفال میگوید : ” من اغلب والدین را تشویق میکنم که فقط نوزادان خود را ببینند و با دقت تماشا کنند ” به عنوان مثال ، وقتی کودک آرام است ، به والدین اشاره میکند که چگونه افراد و جهان اطرافش را مینگرد . حتی تغذیه با شیر مادر ممکن است در ابتدا نیاز به صبر و آرامش داشته باشد .

گویین میگوید : ” اکثر مردم میتوانند تفاوت بین لبخند ، گریه و خوابیدن را درک کنند اما ما در مورد معنی این سه در کودکان هیچ علمی نداریم . ” برای همین یادگیری روانشناسی اطفال و نوزاد از مهمترین مباحث علمی مربوط به روانشناسی است . تا 3 ماهگی ، الگوهای برخورد متقابل در کودک بوجود آمده است . در این زمان ، نوزاد شروع به تعامل با دیگران میکند . بطور مثال یک لبخند زیبا میزند که مادرش را خوشحال کند . از طریق آزمایش نشان داده شده که  تا زمانی که مادر خوشحال است کودک الگوی رفتاری خود را ادامه میدهد اما هنگامی که مادر اخم میکند  کودک تلاش میکند تا چهره خندان مادرش بازگردد . با وجود این ، وقتی مادر عصبی را آرام میکند لبخند میزند و مجددا درگیر بازی با مادر میشود و ارتباط دوباره برقرار میشود .

حتما بخوانید:  فواید شیردهی برای مادر

مطالب روانشناسی اطفال

مطالب روانشناسی اطفال را با توجه به مبحث نکات روانشناسی اطفال تا حدودی یاد گرفتید اما باید بدانید که الگوهای رفتاری در سنین مختلف متفاوت است . این نکته بسیار مهم است که بدانید نوزادان میتوانند با سبک های مختلف رفتاری ارتباط برقرار کنند . پدر و مادرانی که با کودک خود ارتباط نزدیک و صمیمی دارند و به نوزاد استرس وارد نمیکنند موفق ترین والدین هستند و نوزادان آنها بهترین بازدهی را در تعامل با دیگران دارند . یک کودک نیاز به یک مراقب دوست داشتنی و مهربان دارد که به او اجازه میدهد آنچه را که او نیاز دارد بر اساس شرایط خود به دست آورد تا سیستم های اصلی بیولوژیکی را ایجاد کند که پایه ای برای سلامت روانی و شناختی بعدی کودک باشد . این هماهنگی در ماه اول زندگی برای سازماندهی سیستم عصبی حیاتی است و همچنان در طول سال اول بسیار مهم است .

اطفال

حرف آخر با والدین

با توجه به مطالب گفته شده در مبحث مطالب روانشناسی اطفال والدین میتوانند تا حد زیادی با اطفال خود رابطه برقرار کنند و نیاز های نوزاد خود را بشناسند اما تربیت کودک و دانستن مطالب بیشتر و تخصصی تر در این زمینه بدون کمک گرفتن از مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی میسر نیست . سعی کنید به تمامی واکنش های نوزاد خود به محیط دقت کنید و به آنها اهمیت دهید تا کودکی موفق تر و نسلی سالم تر بسازید .

خدمات مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه روانشناسی کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع: Understand Your Child Better With These Child Psychology 

براي مشاوره در زمينه نکات روانشناسی اطفال

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه
از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

منبع :
مرکز مشاوره آویژه

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *