چطور به کودک یاد دهیم از حق خود دفاع کند؟ (دکتر فرزانه محرری)

بچه ها دیر یا زود باید یاد بگیرند که از حق خودشون دفاع کنند ولی بهتر است که این دفاع با کمترین میزان خشونت، لوس بازی و مراجعه به والدین انجام بگیرد. با دکتر محرری همراه باشید تا در مورد وظیفه مادر و واکنش مناسب در برابر کودکی که باید از حق خود دفاع کند، بیشتر بدانیم.

توضیحات ویدئو (صحبت های فرزانه محرری، روانشناس کودک)

توضیحات نوشتاری:

در این مقاله راجع به کودکانی صحبت می کنیم که از حق خود دفاع نمی کنند! در مواقعی پیش آمده که چند بچه در حال بازی با هم هستند و بچه شما نیز جزء آن بچه ها است.
چند دقیقه پس از شروع بازی کودکان، بچه شما هنوز چیزی از بازی نگذشته با گریه به سمت شما می آید که فلانی من رو هل داد، اسباب بازی ام رو از من گرفت مسلما در این شرایط شما ممکن است خیلی ناراحت شوید و خطاب به کودکتان می گویید: تو چرا نمی تونی از حقت دفاع کنی؟ تو چرا اینجوری هستی؟ برو ازش بگیر، مگه تو رو هل نداده تو هم برو هلش بده و…
حتما بخوانید: برای تربیت بهتر، چگونه با بچه ها بطور اصولی رفتار کنیم؟
والدین الگوی فرزندان
با بچه ایی که از حق خودش دفاع نمی کند چه کار باید کرد؟
بچه ها رو به دو دسته تقسیم می کنیم:

بچه های زیر سه سال
بچه های بالای سه سال

چرا سه سالگی؟ برای این که سه سالگی سنی است که کودک تربیت پذیر می شود و ما می توانیم خوب و بد، درست و غلط را به او یاد بدهیم.
ولی کودک من زیر سه سال سن دارد و با بچه ها در حال بازی کردن بود و بچه ایی اسباب بازی او را گرفت در این جور مواقع من چه کاری باید انجام دهم؟ برای کودکان زیر سه سال این وظیفه ی اولیا است که حواسشان به این مورد باشد که کودکشان کتک نخورد، اسباب بازی او را کسی نگیرد. شما باید این را در نظر داشته باشید که بچه ی شما دارد با دیدن رفتار شما نسبت به این قضیه از شما الگو برداری می کند.
مطلب مفید برای تربیت: چگونه کودکی مستقل تربیت کنیم؟ (از زبان دکتر فوق تخصص)
شما الگوی بچه هستید در این که به او یاد بدهید چگونه از حق خودش دفاع کند. شما باید وارد جمع بچه ها شوید با این پیش فرض که کودکتان به شما گفته فلانی من رو هل داد. خطاب به بچه ایی که بچه ی شما را هل داده می گویید: می دونی که هل دادن کار خوبی نیست؟ وقتی ما بقیه را هل می دهیم بقیه دردشون میگیره؟ امکان داره بخورن زمین سر و بدنشون درد بگیره!!! پس ما هیچ کس رو هل نمی دیم.
در این شرایط از مادر و نزدیکان بچه ایی که کودک شما را هل داده خجالت نکشید و تعارف نکنید و کار خودتان را انجام بدهید. برای کودکان زیر سه سال این وظیقه شماست باید مواظب باشید که کودکتان کتک نخورد.

حتما بخوانید:  ۱۰ فایده گفتار درمانی کودکان، ۸ روش تقویت آن و ۵ تمرین

چند دقیقه بعد کودکتان با گریه به سمت شما می آید و می گوید فلان کودک اسباب بازی من رو گرفت در اینجا شما باید اسباب بازی را از او بگیرید (برای زیر سه سال) و به بچه ها می گویید خب این اسباب بازی شماست این هم برای بچه ی من ولی می تونید با هم بازی کنید کسی به اسباب بازی بقیه دست نزنه. در این جور مواقع کودک زیر سه سال شما هم احساس آرامش می کند، هم احساس می کند که شما حواستان به او هست هم این که از شما یاد می گیرد.

نکات مهم بخوانید: ۴۹ نکته مهم برای تربیت کودک

حواستان باشد که خشن نباشید، پرخاشگری نکنید، عصبانی نشوید، داد نزنید و در کمال آرامش و تحت کنترل داشتن شرایط به بچه ها بگویید: نباید هل بدید، نباید بزنید، اسباب بازیش رو بهش بدید و …
دفاع از حق در کودکان بالای سه سال
ولی وقتی بچه ها از سه سال بزرگتر می شوند حالا دیگر این وظیفه ی دفاع کردن از کودکتان برعهده ی شما نیست. باید به خود کودک یاد بدهید که خودش از حق خودش دفاع کند.
برای مثال بچه ی شما در پارک مشغول بازی بوده و با گریه به سمت شما می آید که فلانی من رو کتک زد! بسیار سریع و در عرض چند ثانیه از او می پرسید که ماجرا چی بوده؟ چرا کتکت زد؟ تو چه حسی داری؟ (حسش رو تایید بکنید اینگونه که خب! الان کتک خوردی، ناراحت هستی، دردت گرفته) خیلی خب باشه حالا چیکار میخواهی بکنی؟ و دوست داری به اون بچه چی بگی؟
در این شرایط دفعات اول با کودکتان همراه شوید با او بروید و سمت بچه ایی که کودک شما را کتک زده. او را صدا بزنید و در اینجا کودکتان خودش باید خطاب به فردی که او را کتک زده بگوید: تو وقتی من را هل دادی من دردم گرفت، من ناراحت شدم، من دوست ندارم تو با من اینجوری رفتار کنی … و دیگر حرف هایی که شما با کودکتان تمرین کردید و او تصمیم گرفته که به دوستش بگوید.
این مطلب هم به شما کمک میکند : چگونه کودک با ادب تربیت کنیم ؟
شما باید کودکتان را ترک کنید ولی حواستان به این نکته باشد که اگر دفعه بعد هم بچه شما را زدند، شاید این بار بچه ی شما دیگر به شما رجوع نکرد. باید حواستان باشد که بچه شما کتک نخورد، اگر دیدید بچه شما کتک می خورد و چیزی نمی گوید! او را صدا بزنید و بگویید: عزیزم تو باید از دوستت بخواهی که با تو درست رفتار بکنه، دوستت نباید تو را کتک بزنه من باهات میام تا پیش دوستت و تو چی میخواهی بش بگی و دیگه چی میخواهی بش بگی و به نظرم به دوستت بگو که دیگه این کار را انجام نده.
شما باید او را راهنمایی کنید و یاد بدهید که چگونه از حق خودش دفاع کند. بعد رفته رفته نقش خودتان را کمرنگ و کمرنگ تر کنید و این را متوجه می شوید که در دفعات بعد بچه ی شما دیگر خودش آن کسی که به او اذیت رسانده را صدا می زند و به او می گوید که: تو نباید این کار را با من بکنی، تو نمیتونی من را کتک بزنی و دیگر می تواند از حق خودش دفاع کند.
مفید برای والدین: تربیت کودک دوساله به صورت اصولی
بچه ایی که کتک می زند
در اینجا با بچه ایی که کتک می زند چه باید کرد؟ در حقیقت بعضی بچه ها کتک می زنند و بعضی بچه ها کتک می خوردند. این گروه از کودکان نیز که کتک می زنند را باید به دو دسته تقسیم کرد:

حتما بخوانید:  اهدای خون در کاشمر به یاد شهدای کربلا + عکس

زیر سه سال
بالای سه سال

برای زیر سه ساله ها باید دستش را بگیرید، اخم کنید و او را از این کار منع کنید.
برای بالای سه ساله ها نباید بگذارید کودک با کتک زدن به آن چیزی که می خواهد برسد. اگر می بینید که بچه­ ی شما دارد کودکی را کتک می زند و با کتک زدن سعی می کند اسباب بازی او را بگیرد و یا به خواسته ی خود برسد. در این مرحله شما باید وارد عمل شوید. به کودکتان بگویید که نباید این کار را انجام بدی و نباید اجازه دهید که با کتک زدن به آن چیزی که می خواهد برسد و شما باید جلو این کار را بگیرید.
حتما بخوانید: طرز رفتار و تربیت اصولی کودک بد اخلاق و حاضرجواب
با تمرین مداوم و مهارت خاصی باید به کودکان یاد بدهید و به آنها نشان دهید که رفتار درست چیست و آنها می آموزند و رفته رفته بهتر می شوند.
شما باید این نکته را در نطر داشته باشید که به کودکتان برچسب هایی مثل توسری خور، کتک خور و … نزنید. چون با گفتن این حرف ها در ذهن او اینگونه ثبت می شود و در مواقعی که کودک می خواهد یک رفتار شجاعانه از خود نشان دهد با خود به این فکر می کند که خب نه! من مظلومم، من کتک خورم، من نمیتونم این کار ها را انجام بدهم و یک آدم تو سری خور هستم.
شما الگویی هستید که بچه ها از شما یاد می گیرند چگونه باید از حقشان دفاع کنند.
 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *