چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد رشد خلاقیت کودکان صحبت خواهیم کرد

کودکان بیش فعال و والدین

کودکان بیش فعال تعداد قابل توجهی از اختلالات رفتاری کودکان را تشکیل میدهد . امروزه بسیاری از والدین با اختلال کم توجهی و بیش فعالی کودکان خود دست و پنجه نرم میکنند . نقش والدین در تربیت و حتی درمان کودکان بیش فعال بسیار قابل توجه است . دلیل این مسئله این است که والدین بیشترین زمان را با کودکان بیش فعال خود سپری میکنند . باید تاکید کرد که والدین در مورد تغییر رفتار و حتی پیگیری درمان کودکان بیش فعال نقش پررنگی را ایفا میکنند . رفتارهای کودکان بیش فعال برای والدین بسیار ناراحت کننده است . اغلب والدین به خاطر رفتارهای آنها کلافه میشوند .

در مدرسه و مهدکودک آموزگاران آنها مرتبا از آنها گلایه دارند . اغلب معلم ها به والدین میگویند حواس فرزند شما خیلی زود پرت میشود . آنها خیلی وول میخورند . سرجایشان بند نمیشوند . برایشان سخت است روی صندلی ، راحت بشینند . طوری رفتار میکنند که انگار برای درس و تحصیل انگیزه ای ندارند .

تشخیص اختلال کم توجهی و بیش فعالی در کودکان (ADHD)

نشانه های کودکان بیش فعال شامل موارد زیر است :

 •  الگوی پایداری از بی توجهی و یا بیش فعالی همراه با تکانشگری . این موارد در عملکرد یا رشد کودک بیش فعال اختلال ایجاد میکند .
 • بی توجهی : در تشخیص نشانه های کودکان بیش فعال باید بگوییم که شش نشانه ی بی توجهی دست کم به مدت 6 ماه ادامه داشته باشند . همچنین با سطح رشدی کودک ناهماهنگ باشند و بر فعالیت های تحصیلی و شغلی تاثیر مخربی بگذارند .
 • بیش فعالی : اگر 6 نشانه یا بیشتر از موارد بیش فعالی و تکانشگری به مدت 6 ماه ادامه یافت تشخیص کودکان بیش فعال را میگذاریم . البته این موضوع باید هماهنگ با رشد کودک نباشد و بر فعالیت های تحصیلی – شغلی تاثیر منفی بگذارد .

ویژگی های کودکان بیش فعال,علائم کودکان بیش فعال,

ویژگی های کودکان بیش فعال در رابطه با عدم توجه

ویژگی های کودکان بیش فعال در موارد توجه و بیش فعالی شامل موارد زیر است .

 • در بیشتر موارد قادر نیستند به جزئیات دقیق توجه کنند . در انجام تکالیف درسی یا کارهای مربوط به شغل خودشان جزئیات را نادیده میگیرند . اغلب کارها با بی دقتی انجام میشود .
 • از نشانه های کودکان بیش فعال این است . زمانی که بازی یا تکالیف شان را انجام میدهند قادر نیستند توجه شان را روی موضوع متمرکز نگه دارند . یکی از نشانه های کودکان بیش فعال این است که در روخوانی طولانی به مشکل برمیخورند .
 • هنگامی که با کودکان بیش فعال صحبت میکنید به نظر میرسد به حرف های شما گوش نمیدهند . افراد حس میکنند حواس آنها جای دیگری است . این موضوع به وضوح قابل رویت است .
 • از نشانه های کودکان بیش فعال این است که از قوانین و دستورات پیروی نمیکنند . آنها تکالیف شان و کارهای روزمره و روتین مربوط به مدرسه یا محل کار را نمیتوانند به اتمام برسانند .
حتما بخوانید:   روانشناسی کودک 9 ساله دختر و پسر

قسمت دوم ویژگی های کودکان بیش فعال در رابطه با عدم توجه

 • از ویژگی های کودکان بیش فعال این است که در سازماندهی کارهایشان مشکل دارند . وقتی تکالیف را میخواهند پشت سرهم انجام دهند قطعا به مشکل برمیخورند . اغلب کارهایشان آشفته و نامنظم به نظر میرسد . از ویژگی های کودکان بیش فعال عدم مدیریت زمان است . این موضوع باعث میشود که در آینده انسان های خوش قولی به بار نیایند .
 • در بیشتر موارد از کارهایی که نیاز به تلاش ذهنی مداوم دارد ، پرهیز میکنند . باید گفت که یکی از متنفرترین کارها برای کودک بیش فعال همین موضوع است . به هیچ وجه مایل نیستند این کارها را انجام دهند . این در مورد بزرگترها و بزرگسالان نیز صادق است . مثلا پر کردن فرم ها یا تصحیح مقالات طولانی برای آنها بسیار آزاردهنده است .
 •  اگر شما کودکان بیش فعالی داشته باشید . قطعا با این موضوع مواجه میشوید که آنها لوازم مربوط به کارها و تکالیف شان را به راحتی گم میکنند . این لوازم میتواند شامل تلفن ، موبایل ، لوازم تحریر ، کتاب و از همه مهم تر کلید ها شود .
 • کودکان بیش فعال به راحتی به وسیله محرک های نامربوط حواس شان پرت میشود . درمورد بزرگسالان و نوجوانان این بیشتر شامل افکار نامربوط است .
 • کودکان بیش فعال در بیشتر موارد کارهای روتین خود را فراموش میکنند . این در بزرگسالی و نوجوانی خود را به صورت بدقولی و بدعهدی نشان میدهد . مانند دیر رسیدن به قرارها ، دیر پرداخت کردن یا عدم پرداخت تعهدات مالی .

تشخیص کودکان بیش فعال,کودکان بیش فعال,

علائم کودکان بیش فعال در مورد فعالیت های تکانشگرایانه و بیش فعالانه

علائم کودکان بیش فعال شامل چندین مورد است که به آنها اشاره میشود . اگر 6 نشانه یا بیشتر از این علائم به مدت 6 ماه ادامه یابد تشخیص گذاری صورت میگیرد . البته باید گفت که این ویژگی های بیش فعالی با سطح رشد کودک حتما ناهماهنگ باشند . بر کنش های شغلی ، اجتماعی و تحصیلی مستقیما تاثیر نامطلوبی بگذارند .

بیش فعالی چه علائمی دارد ؟

 1.  از علائم کودک بیش فعال این است که بسیار بی قرار هستند . سر جای خود به سختی میتوانند بنشینند .
 2. سخت ترین کاری که یک کودک بیش فعال میتواند انجام دهد این است که منتظر بماند . اغلب دیده میشود کلاس یا محل کار خود را ترک میکند . در صورتی که ضروری است در آن موقعیت باقی بمانند .
 3. از علائم دیگر کودک بیش فعال این است که بدون در نظر گرفتن موقعیت بالا و پایین میپرند یا میدوند . در نوجوانی و بزرگسالی این میتواند به سراسیمگی تبدیل شود .
 4.  از علائم کودکان بیش فعال این است که نمیتوانند بازی هایشان را آرام انجام دهند . کارهای مربوط به اوقات فراغت آنها اغلب در سکوت انجام نمیشود .
 5.  از ویژگی های کودکان بیش فعال میتوان به این اشاره کرد که مدام در حال جنب و جوش هستند . آنها قادر نیستند برای طولانی مدت آرام بمانند .
 6. کودکان بیش فعال ، بیش از حد صحبت میکنند .
 7.  شاید با این موقعیت مواجه شده باشید که کودکان بیش فعال از اینکه کلام شما کامل شده باشد ، پاسخ میدهند . منتظر ماندن در گفت و گو و رعایت نوبت برای آنها کار سختی است .
 8.  به نظر میرسد که کودکان بیش فعال برای دیگران ایجاد مزاحمت میکنند . برای مثال لوازم دیگران را بدون اجازه برمیدارند . اغلب آنها یک کار را انجام میدهند بعد در مورد آن فکر میکنند .
حتما بخوانید:  شب بخیر خوب بخوابی

نشانه های کودکان بیش فعال,ویژگی های کودکان بیش فعال,

تشخیص کودکان بیش فعال

تشخیص کودکان بیش فعال حتما باید توسط متخصصان مشاوره کودک انجام شود . زیرا اختلال کاستی توجه و بیش فعالی ممکن است با سایر اختلالات در بعضی ویژگی ها همپوشانی داشته باشد . به یاد داشته باشد متمایز کردن نشانه های بیش فعالی از رفتارهای بهنجار قبل از 4 سالگی بسیار دشوار است . والدین گرامی به یاد داشته باشید که نشانه های بیش فعالی و کاستی توجه صرفاً نافرمانی ، لجبازی ، خصومت ، عدم درک تکالیف و پیروی از دستورالعمل ها نیستند .

مشاوره خانواده در کاهش فشارهای ناشی از ویژگی های کودکان بیش فعال بسیار میتواند به والدین کمک کند . والدین گرامی ، نشانه هایی که برای شما ذکر شد حتما باید در بیش از یک موقعیت پدیدار گردد . مثلا در خانه ، مدرسه یا محل کار .

باید توجه کنید که هیچ شاخص زیستی برای تشخیص کودک بیش فعال (ADHD) وجود ندارد . مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی باید به والدین کمک کنند که کمبودهای تحصیلی و مشکلات مربوط به مدرسه مرتفع گردد . همچنین این اختلال باید از اختلالات لجبازی و نافرمانی ، اختلال انفجاری متناوب ، اختلالات اضطرابی ، اختلالات طیف اوتیسم ، اختلالات دوقطبی ، اختلالات شخصیت ، اختلالات افسردگی و اختلالات دلبستگی واکنشی تمیز داده شود . در هنگام تشخیص اختلال بیش فعالی و کم توجهی (ADHD) تمیز دادن این اختلال از سایر اختلالات بسیار حیاتی است . توصیه میشود از مشاوره کودک حتما کمک بگیرید . لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه فرمایید .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

منبع:  hat can I do if my child is very ADHD

براي مشاوره در زمينه چگونه با کودکان بیش فعال رفتار کنیم؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه
از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

 

منبع :
مرکز مشاوره آویژه

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *