چگونه خلاقیت، مهارت و اعتماد به نفس را در کودکان تقویت کنیم؟

به عنوان والدین، ما بیش از حد از فرزندان خود محافظت می کنیم. همیشه مراقب کارهایی که انجام می دهند و نحوه استفاده از زمانشان باشید. بچه ها به سختی فرصتی پیدا می کنند که احساسات خود را بیان کنند، دیدگاه یا ایده های خود را با تمام وجود به اشتراک بگذارند. و اینجاست که بیان خلاقانه وارد عمل می شود. خلاقیت به بچه ها این امکان را می دهد که خود را به طور کامل نشان دهند. توانایی خلاق بودن و ایجاد چیزی از تجربه شخصی آنها می تواند برای رشد ذهنی کودک بسیار مفید باشد. هیچ چیز رضایت بخش تر از داشتن توانایی بیان بدون قضاوت نیست.

How To Make Your Child More Creative?

در اینجا چند راه ساده برای پرورش خلاقیت فرزندتان از سنین پایین آورده شده است:

1. یک محیط باز برای بیان ایجاد کنید

ایجاد محیطی که اشتباهات و خطاها را تشویق کند بسیار مهم است. به کودک خود نشان دهید که با صراحت به افکار و ایده های او گوش می دهید، به او فرصت دهید تا نظر خود را بیان کند و سوالات منحصر به فرد خود را تشویق کنید. به کودک خود کمک کنید تا در مورد ابراز خلاقانه خود بدون ترس از سرزنش احساس امنیت کند.

2. ایجاد فرصت برای انواع فعالیت های بدنی

به فرزندتان گزینه های مختلفی برای خلاقیت بدهید. بلوک های ساختمانی، هنر و صنایع دستی و یادگیری با اسباب بازی ها ابزارهای استانداردی هستند که برای خلاقیت استفاده می شوند. سعی کنید خارج از چارچوب فکر کنید، از موسیقی، رقص، باغبانی، آشپزی یا سایر فعالیت هایی استفاده کنید که احساس می کنید فرزندتان به آن تمایل دارد. حتی می‌توانید برخی از اسباب‌بازی‌های فناوری تعاملی اولیه را برای بچه‌ها با نظارت فعال در این زمان معرفی کنید.

حتما بخوانید:  ۷ بازی ساده و هیجان‌انگیز برای تقویت گفتار کودک

3. افکار فکری و رشد عاطفی را تشویق کنید

در حالی که کودک شما در حال نقاشی کردن یا انجام سایر فعالیت های بازی است، افکار او را تشویق می کند، از او سؤالاتی بپرسید که به او کمک می کند تا به طور مستقل ایده های خلاقانه ای داشته باشد. به آنها اجازه دهید تا به راه حل ها و پیشنهادهای متعدد برای یک مشکل فکر کنند. به آنها نشان دهید که توانایی ایجاد چیزی را به طور کامل به تنهایی دارند. از کلماتی مانند «اختراع»، «ایجاد»، «تصور»، «طراحی» برای تقویت بیشتر قابلیت‌های خلاقانه‌شان استفاده کنید. حتی در حین استفاده از بهترین اسباب بازی های نقاشی برای کودکان نوپا، تشویق والدین می تواند نتایج بسیار بهتری به همراه داشته باشد.

4. بازخورد را به طور آشکار به اشتراک بگذارید و اجازه بحث سالم را بدهید

اگر احساس می کنید فرزندتان با استعداد است، از افکار خود عقب نمانید. قدردانی خود را به آنها نشان دهید و به آنها کمک کنید تا به توانایی هایشان اعتماد کنند. به آنها بگویید که دقیقاً چه چیزی منحصر به فرد یافتید و چگونه می توانند بیشتر پیشرفت کنند. نشان دادن چنین علاقه ای به هنر کودک باعث می شود که آنها احساس کنند مهم هستند و کارشان اهمیت دارد. همچنین می‌توانید از فرزندتان بخواهید که در مورد کارهایش چه چیزهایی را دوست دارد و چه چیزی را دوست ندارد توضیح دهد. افکار را تشویق کنید و ساختاری برای تفکر بسازید. این باعث می شود که در آینده نیز بیشتر از کار خود آگاه شوند.

حتما بخوانید:  12 راه برای تشویق خلاقیت در کودکان

5. از روش انگیزش هویج و چوب اجتناب کنید

اگرچه ممکن است تمرین معمولی باشد که به کودک برای رفتار خوب پاداش دهید، استفاده از تکنیک مشابه برای خلاقیت ممکن است ایده خوبی نباشد. در مراحل اولیه رشد، کودکان باید به جای رقابت و مقایسه با هر نوع دیگر از عوامل انگیزشی بیرونی، روی خودسازی متمرکز شوند. حتی اگر کودک از برخی از بهترین اسباب‌بازی‌های آموزشی برای کودکان پیش دبستانی استفاده کند، تربیت و قرار گرفتن در معرض خلاقیت در سنین پایین مشخص می‌کند که در آینده نیز چقدر خلاق هستند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *