چگونه طب سوزنی می تواند به زنان باردار کمک کند

طب سوزنی

در سال های اخیر، طب سوزنی به عنوان یک درمان جایگزین در دوران بارداری برای درمان  طیف وسیعی از ناراحتی ها محبوبیت یافته است . اگر باردار هستید و علاقه مند به  امتحان کردن طب سوزنی هستید، ممکن است تعجب کنید که آیا واقعاً مؤثر است یا خیر – و در مورد خطرات احتمالی نگرانی دارید. در زیر ایمنی و کارایی استفاده از این عمل باستانی را در حین انتظار بررسی می کنیم.

بررسی اجمالی

طب سوزنی یک عمل پزشکی مکمل طب سنتی چینی است که به دنبال متعادل کردن جریان انرژی (معروف به  چی  یا  چی ) در بدن است. این هنر شفابخش قرن ها در طب شرقی مورد استفاده قرار گرفته است و سنت ثابت (و شواهد حکایتی قابل توجهی) از نتایج مثبت وجود دارد.

در حالی که فقدان مطالعات علمی دقیق و جامع برای حمایت از برخی ادعاهای سلامت طب سوزنی وجود دارد، تحقیقات اولیه نتایج امیدوارکننده زیادی را نشان می دهد.

طب سوزنی در درجه اول به عنوان طب جایگزین استفاده می شود و به طور معمول بخشی از مراقبت های سنتی نیست. با این حال، هنر شفا اغلب در روند رو به رشد یک رویکرد مراقبت بهداشتی یکپارچه گنجانده شده است. و بسیاری از پزشکان معمولی مزایایی را در استفاده از طب سوزنی در مراقبت های بهداشتی بیماران خود مشاهده می کنند.

برخی از مطالعات نیز نتایج امیدوارکننده ای را برای اثربخشی آن در تسکین درد نشان داده اند. همچنین گزارش شده است که به ناراحتی ناشی از آرتریت، میگرن و سردرد کمک می کند و حتی ظاهر پوست را با بهبود گردش خون و سفت کردن عضلات صورت بهبود می بخشد.

چگونه کار می کند

اغلب، درمان‌های طب سوزنی شامل تحریک نقاط کلیدی بدن (نقاط طب سوزنی یا نقاط طب سوزنی) با سوزن‌های نازک و استریل است. تصور می‌شود که استفاده از سوزن‌های طب سوزنی توانایی طبیعی بدن برای خوددرمانی را افزایش می‌دهد، در نتیجه درد و سایر ناراحتی‌ها را کاهش می‌دهد، ایمنی را تقویت می‌کند و برخی از بیماری‌ها را درمان می‌کند.

آیا سوزن ها درد دارند؟

اکثر مردم گزارش می دهند که به سختی هیچ ضربه ای از سوزن ها را احساس می کنند.

محققان دریافته‌اند که بسیاری از نقاط طب سوزنی با اعصاب عمیق مرتبط هستند که وقتی توسط سوزن‌ها فعال می‌شوند، باعث آزاد شدن اندورفین و سایر مواد شیمیایی مغز می‌شوند. این فرآیند تحریک عصبی به توضیح اینکه چگونه طب سوزنی ممکن است سیگنال‌های درد را برای کمک به کاهش تعدادی از ناراحتی‌های رایج مسدود کند، کمک می‌کند.

طب سوزنی و بارداری

افزایش علاقه به طب سوزنی در دوران بارداری، به طور خاص، تا حدی به دلیل ادعاهای برخی پزشکان و تحقیقات محدود است مبنی بر اینکه این عمل باستانی می تواند به  بهبود باروری  در زوج هایی که به دنبال باردار شدن هستند، کمک کند.

سایر پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی طب سوزنی را به عنوان راهی برای تسکین درد در حین و بعد از زایمان و به عنوان یک استراتژی برای کاهش مصرف مواد افیونی توصیه کرده اند.

بسیاری از زنان نیز برای کمک به کاهش بیماری های شایع بارداری مانند  تهوع، استفراغ و  سردردهای  ناشی از تغییرات هورمونی به طب سوزنی روی می آورند.

طب سوزنی در دوران بارداری به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین می توان با 100% اطمینان گفت که آیا طب سوزنی در دوران بارداری بی خطر است یا موثر، چالش برانگیز است.

علاوه بر این، همه ادعاها در مورد مزایای آن توسط علم پشتیبانی نمی شود. دانستن اینکه طب سوزنی برای چه چیزی بهتر عمل می‌کند، می‌تواند به همسو کردن انتظارات شما و جلوگیری از ناامیدی در صورت انتخاب آن کمک کند.

حتما بخوانید:  ادویه های ممنوعه در دوران بارداری

مزایای بالقوه

یک بررسی در سال 2013 توسط  طب سوزنی پزشکی  نشان داد که بین 4٪ تا 13٪ از زنان اروپایی در طول بارداری خود از طب سوزنی استفاده می کنند. آنها اعداد دقیقی برای زنان آمریکایی نداشتند، اما خاطرنشان کردند که استفاده از طب سوزنی، به طور کلی، در ایالات متحده در حال افزایش است. محققان این نظریه را مطرح کردند که زنان باردار بخشی از این جمعیت رو به رشد خواهند بود.

طی چند دهه گذشته، روش‌های طب جایگزین، از جمله طب سوزنی و استفاده از آن در دوران بارداری، در غرب محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

در تئوری، طب سوزنی در دوران بارداری می تواند برای درمان انواع بیماری های مختلف مرتبط با بارداری یا برای کمک به زایمان یا بارداری استفاده شود. کاربردهای بالقوه عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ را کاهش دهید
 • کاهش درد بعد از زایمان با جراحی
 • کاهش درد در هنگام زایمان
 • کاهش هراس، استرس و افسردگی در دوران بارداری
 • کمک به درد و ناراحتی عمومی ناشی از بارداری
 • کمک به  القای زایمان
 • به زنان در باردار شدن، هم به طور طبیعی و هم با فناوری های کمک باروری، مانند IVF، کمک کنید
 • وضعیت بریچ را در دوران بارداری اصلاح کنید
 • حساسیت سینه را کاهش دهید
 • کاهش خستگی
 • کاهش سردرد
 • کاهش سوزش سر دل
 • کاهش ناراحتی لگن
 • درمان یبوست  و هموروئید
 • درد سیاتیک را درمان  کنید

برخی از زنان باردار به وعده طب سوزنی مبنی بر درمان ملایم، آرامش بخش و بدون درد برای برخی از آزاردهنده ترین ناراحتی های بارداری جذب می شوند.

درد

طب سوزنی برای تسکین درد در حین زایمان و بعد از جراحی (سزارین) یکی از رایج ترین موارد استفاده برای درمان در بارداری است، به ویژه به این دلیل که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به دنبال جایگزین هایی برای مواد افیونی هستند. مادران تازه وارد پس از تجویز مسکن های مخدر برای دردهای مربوط به بارداری در معرض خطر بیشتری برای اعتیاد هستند.

گزارش کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان  در مورد مدیریت زایمان و زایمان در سال 2018، از طب سوزنی به عنوان یکی از چندین استراتژی مستند که  ممکن است  به مدیریت درد در حین زایمان کمک کند، اشاره می کند. اما، این گزارش همچنین خاطرنشان می کند که مطالعات کافی برای نتیجه گیری قطعی در مورد توصیه به طب سوزنی انجام نشده است.

تهوع و استفراغ

 در سال 2013  بررسی نشان داد که طب سوزنی برای تسکین حالت تهوع مرتبط با بی‌دردی ناشی از سزارین مؤثر است، بنابراین ممکن است کاربردهای زیادی برای تسکین علائم، حتی در یک محیط بیمارستانی داشته باشد.

طب سوزنی همچنین ممکن است برای زنانی که از حالت تهوع یا استفراغ شدید در دوران بارداری خود رنج می برند (از نظر فنی  استفراغ شدید حاملگی نامیده می شود ) مفید باشد، به خصوص اگر می خواهند از مصرف دارو به عنوان یک درمان اجتناب کنند.

القای زایمان و موقعیت های بریچ

حداقل در دو مورد در بررسی، طب سوزنی با موفقیت به عنوان راهی برای  القای زایمان  بدون هیچ دارویی استفاده شد. این در مادرانی بود که تمام ترم بودند و برای شروع زایمان توصیه شده بودند.

همچنین گفته شده است که طب سوزنی برای اصلاح نوزادی که در وضعیت بریچ قرار دارد، کمک می کند تا سرش را پایین بیاورد تا آماده زایمان شود.

درد لگن

یکی از معتبرترین و پراستنادترین بررسی ها در مورد طب سوزنی در دوران بارداری به این نتیجه رسید که این عمل در تسکین درد لگن و کمردرد مرتبط با بارداری مفید است.

افسردگی

طب سوزنی با تسکین علائم  افسردگی در دوران بارداری همراه بوده است. توجه به این امر به ویژه مهم است زیرا برخلاف داروهای ضد افسردگی یا سایر داروهایی که معمولاً برای درمان افسردگی استفاده می شوند، طب سوزنی هیچ خطر بالقوه ای برای جنین متولد نشده ندارد.

دریافت، آبستنی

اگرچه طب سوزنی با کمک به باردار شدن زنان همراه بوده است، به ویژه زمانی که با IVF استفاده می شود، مطالعه ای در سال 2018   نشان داد که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه طب سوزنی باعث افزایش تولد نوزاد زنده در زنانی که برای باردار شدن از IVF استفاده می کنند وجود ندارد. .

حتما بخوانید:  راهنمای کامل تغذیه مادر در دوران شیردهی

با این حال، این مطالعه خاطرنشان کرد که بسیاری از دریافت‌کنندگان طب سوزنی با طب سوزنی احساس آرامش بیشتری داشتند و استرس کمتری داشتند، که هنگام انجام IVF مفید است، بنابراین نباید این عمل را برای استفاده در هنگام تلاش برای باردار شدن کاملاً رد کرد.

هر عملی که بی خطر است و می تواند به مادر کمک کند هنگام تلاش برای بچه دار شدن آرامش بیشتری داشته باشد، می تواند کمکی مفید برای سالم ماندن و به طور بالقوه افزایش احتمال بارداری باشد.

خطرات احتمالی

طب سوزنی خطر اثرات منفی بسیار کمی دارد. شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده شامل درد در محل سوزن، کبودی موضعی، ضعف، خستگی، تعریق و حالت تهوع است.

بر اساس یک بررسی در سال 2013، تنها یک مورد مستند از اثرات منفی طب سوزنی در دوران بارداری وجود دارد که مربوط به آسیب ناشی از  عوارض آسم است . نوزاد تحت تاثیر قرار نگرفت و سالم و کامل به دنیا آمد.

نقاط فشار

زمانی که طب سوزنی تجویز می شود، ممکن است توجه به آن در دوران بارداری بسیار مهم باشد. در همان مطالعه مروری اشاره شد که در مورد برخی از نقاط طب سوزنی که باعث زایمان زودرس می شوند، نگرانی هایی وجود دارد، به خصوص اگر قبل از اینکه یک زن در حاملگی کامل خود استفاده شود.

 در سال 2018  مطالعه نشان داد که  در مورد IVF و طب سوزنی همچنین نشان داد که میزان سقط جنین (تقریباً دو برابر، در واقع) در گروهی که طب سوزنی دریافت کردند در مقایسه با گروهی از زنانی که طب سوزنی دریافت نکردند، وجود داشت.

این مطالعه به این نتیجه رسید که در این موارد، درمان‌های طب سوزنی ممکن است به اشتباه انجام شده باشد، که می‌تواند باعث افزایش نرخ سقط جنین شود. آنها همچنین خاطرنشان کردند که ارتباط بسیار بالایی بین نقاط طب سوزنی و سقط جنین وجود دارد.

با این حال، هیچ مورد مستندی مبنی بر اینکه طب سوزنی به طور قطعی باعث زایمان زودرس یا سقط جنین شود، وجود نداشته است، بنابراین این فقط یک توصیه کلی برای اجتناب از انجام این عمل در سه ماهه اول بارداری است.

مکان های غیر تایید شده

همچنین خطرات آشکاری برای طب سوزنی وجود دارد، در دوران بارداری و در غیر این صورت، اگر پزشکی را انتخاب کنید که گواهینامه ندارد یا فردی که پروتکل های ایمنی مناسب را هنگام استفاده از سوزن رعایت نمی کند. خطر انتقال بیماری های منتقله از راه خون، مانند HIV، هنگام کار با سوزن در بدن انسان همیشه یک خطر است.

همچنین شایان ذکر است که همه روش‌های طب سوزنی دقیقاً یکسان ساخته نمی‌شوند. برخی از روش‌های طب سوزنی تقلیدی وجود دارد که از سوزن‌های نادرست یا سوزن‌هایی با اندازه‌های مختلف استفاده می‌کنند که با طب سوزنی سنتی مطابقت ندارد، که می‌تواند با واکنش‌های نامطلوب و خطرات بیشتری همراه باشد.

سخن اخر

در حالی که برخی تحقیقات امیدوارکننده برای حمایت از طب سوزنی در دوران بارداری وجود دارد، شواهد باکیفیت کافی برای طب سوزنی وجود ندارد که به طور معمول برای زنان باردار توصیه شود.

با این حال، خطرات و هزینه های طب سوزنی در دوران بارداری بسیار کم است (و گاهی اوقات تحت پوشش بیمه قرار می گیرد). اگر می‌خواهید این روش را برای مدیریت علائم بارداری خود امتحان کنید یا طب سوزنی را در برنامه تسکین درد خود برای زایمان بگنجانید، حتماً در مورد گزینه‌های خود با پزشک خود صحبت کنید.

اگر پزشک به شما اجازه می دهد، حتماً یک پزشک متخصص در طب سوزنی بارداری پیدا کنید و بررسی کنید که آیا آنها دارای مجوز و  تأییدیه از کمیسیون ملی صدور گواهینامه طب سوزنی هستند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *