۴ روش مسواک زدن کودکان (همراه با ۴ فیلم)

مسواک زدن برای کودکان بسیار مهم و ضروری است زیرا کودکان معمولا به تنقلات و شیرینی در این سن بسیار علاقه دارند و هر روز هم استفاده میکنند.پس مسواک زدن آنها امری مهم است.در نظر داشته باشید که دندانهای شیری آنها تا چند سال میبایست مورد استفاده قراربگیرند.در این مبحث بهترین کودک روشهای اصولی مسواک زدن و نکات مهمی که باید رعایت شود عبارتند از:
۱- انتخاب صحیح مسواک مناسب
جنس مناسب رشته‌های سر مسواک: متخصصین دندانپزشکی توصیه می‌کنند که از یک مسواک با سر نرم برای پاک کردن ایمن پلاک‌های دندانی استفاده کنید. از طرف دیگر استفاده از مسواک با سر زبر و سخت و مسواک زدن کودکان به طور محکم و خشن، باعث می‌شود لثه‌های شما تحلیل بروند و مینای دندان شما نیز سابیده شده و در نتیجه ریشه‌ی دندان در معرض عوامل مخرب بیرونی قرار بگیرد.

طراحی مناسب: رشته‌های سر مسواک باید حالتی گنبدی شکل داشته باشند تا زمانی که شما مسواک را با زاویه ۴۵ درجه روی دندان‌ها می‌کشید، رشته‌هایی که در وسط قرار دارند بالا بیایند و و زیر لثه‌ها را به خوبی تمیز کنند. این موضوع در سلامت لثه‌ها و پیشگیری از بیماری‌های لثه تاثیر بسزایی دارد. یکی دیگر از انواع مسواک‌هایی که بدین منظور بسیار مناسب هستند، مسواک‌هایی هستند که سر رشته‌های آن‌ها به صورت کاملا مخروطی و تیز برش داده شده و هر یک از رشته‌های مسواک، دارای نوک بسیار ظریفی است که می‌تواند ناحیه‌ی زیر خط لثه را نیز تمیز کند.
اندازه‌ی مناسب سر مسواک: اندازه‌ی سر مسواک نیز عامل مهمی در مسواک زدن صحیح و موثر است. اندازه‌ی سر مسواک‌ها معمولا اندازه‌ی معمولی، متوسط و کوچک دارد. سایز متوسط مسواک برای اغلب افراد بزرگسال مناسب است. در صورتی که سر مسواک بیش از حد بزرگ باشد، به راحتی به فضای بین دندان و صورت و اطراف دندان‌های عقبی دسترسی نخواهید داشت.
یک مطلب مهم ! ۹ بازی فوق العاده برای تقویت خلاقیت کودکان
۲- تکنیک اصلاح شده‌ی Bass چیست؟
تکنیک Bass یک روش نوین و بسیار موثر برای مسواک زدن است. در این روش پلاک‌های دندانی به نحو موثری از بین می‌روند. این روش شامل عناصر زیر است.

مسواک را در حالتی نگه دارید که سر مسواک با دندان‌ها زاویه ۴۵ درجه بسازد.
فشار دادن آرام سر مسواک بر روی خطوط لثه‌ای
حرکت دادن سر مسواک با حرکت‌های کوتاه عقب و جلو و حرکات دایره‌ای کوچک که باعث شود سر رشته‌های مسواک زیر خطوط لثه‌ای برود و فضای بین دندان‌ها را نیز پاک کند.
تمیز کردن قسمت عاج هر یک از دندان‌ها به صورت جداگانه با حرکات عقب و جلو و دایره‌ای، در قسمت‌های دور از خطوط لثه‌ای و سطح روی دندان که با آن غذا می‌جوید.
بسیار مهم است که به صورت تک به تک هر یک از دندان‌ها را جداگانه بشویید و پس از اتمام مسواک زدن جلو و عقب و قسمت بالایی هر دندان، به سراغ دندان بعدی بروید.
برای آن که به قسمت پشتی دندان‌های جلو دسترسی داشته باشید، مسواک را بچرخانید و قسمت جلویی آن را به پشت دندان بزنید.

حتما بخوانید:  شاید قوز کردن با کمردرد ارتباط نداشته باشد!

۳-ده اشتباه رایج در مسواک زدن
مسواک‌های قدیمی و فرسوده را تعویض کنید
با گذشت زمان، موهای سر مسواک فرسوده می‌شوند که این موضوع باعث می‌شود مسواک کارایی قبلی خود در از ‌بین ‌بردن پلاک‌ها را نداشته باشد.سرعت فرسوده شدن مسواک به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر فردی متفاوت است، اما طبق دستورالعمل‌های کلی، شما باید هر سه ماه یکبار مسواک کودک خود را عوض کنید.علاوه بر این، دهان شما دارای تعداد زیادی باکتری است و این امکان وجود دارد که این باکتری‌ها در هنگام مسواک زدن، به مسواک کودک شما منتقل شوند.بنابراین علاوه بر تعویض مسواک هر سه ماه یکبار، توصیه می‌شود که بعد از هر بار مسواک زدن، مسواک را به طور کامل بشویید تا جرم‌ها و باکتری‌ها و باقی مانده‌های کف و خمیردندان از آن به طور کامل پاک شوند.توصیه می‌شود که مسواک را در یک حالت عمودی نگه دارید به طوری که سر آن بالا باشد و این امکان وجود داشته باشد که سر مسواک بین هر بار مسواک زدن با هوای اطراف خشک شود. در صورتی که چند مسواک را در یک محل نگه می‌دارید سعی کنید به نحوی این کار را انجام دهید که مسواک ها با هم در تماس نباشند.آخرین نکته این که، تحت هیچ شرایطی افراد نباید از مسواک یکدیگر استفاده کنند. این کار باعث انتقال باکتری‌ها از یک فرد به فرد دیگر می‌شود.
محبوب والدین: نحوه آموزش آسان حروف الفبا، اعداد، رنگ ها و ساعت به کودکان (فارسی و انگلیسی)

۴- مسواک با طراحی موی مخروطی چیست و چگونه به بهداشت دندان‌های من کمک می‌کند؟
رشته‌ها یا موی سر مسواک‌ها، مهمترین عامل تعیین‌کننده‌ی یک مسواک خوب هستند. این سر مسواک و موهای آن هستند که با دندان‌ها و لثه‌ها در تماس هستند و موجب از بین رفتن پلاک‌ها از روی دندان‌ها و تمیز شدن لثه‌ها می‌شوند.
قطر موهای سر مسواک تعیین می‌کند که این موها چقدر نرم و منعطف هستند. موهای نازک‌تر و ظریف‌تر، انعطاف و نرمی بیشتری دارند که باعث می‌شود این موها به غیرقابل دسترس‌ترین و مشکل‌ترین نقاط نیز دسترسی پیدا کنند و همچنین در فضای زیر خط لثه‌ای و فضاهای بین دندانی حرکت کنند.
اغلب مسواک‌ها دارای سر نایلونی هستند که از چند ردیف موهای موازی تشکیل شده که سر هر کدام از آن‌ها گرد است. در صورتی که سر موها گرد شده باشد، موهای مسواک نرم‌تر هستند اما اگر سر موهای مسواک صرفا بریده شده باشند، موهای مسواک کمی تیز و خشن خواهند بود.
تکنولوژی جدید و نوین ساخت موهای مخروطی باعث شده که موهای سر مسواک بسیار ظریف و تیز باشند. مخروطی بودن سر هر یک از موها باعث می‌شود که موها انعطاف بیشتری داشته باشند و همچنین بیش از پیش در بین فضای زیر خط لثه‌ای و فضاهای بین دندانی حرکت کنند و در این حالت تاثیر گذاری مسواک زدن و شست‌و‌شوی دندان‌ها بیشتر از مسواک‌های معمولی خواهد بود. با استفاده از مسواک‌های با طراحی موی مخروطی، بسیار بهتر می‌توان دندان‌ها را جرمگیری و تمیز نمود.

حتما بخوانید:  وزیر بهداشت: ایران جزو ۶ کشور برتر در مقابله با کرونا است

مطلبی کاربردی برای فرزندان: فواید آموزش گیتار به کودکان (آموزش تصویری)
۵-دسته‌ی مسواک باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟
در بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت، دسته‌ی مسواک، زاویه ۴۵ درجه‌ای که باید در تکنیک Bass بین سر مسواک و دندان‌ها وجود داشته باشد را، به طور طبیعی (خود به ‌خودی) ایجاد می‌کند. دسته‌ی مسواک باید به اندازه‌ی کافی بلند باشد تا برای شخص راحت باشد و به آسانی مسواک را در دست گرفته و به خوبی آن را کنترل کند و حرکت دهد. بین سر مسواک و قسمتی که با ان مسواک را در دست می‌گیرید، باید فاصله‌ی کافی وجود داشته باشد تا بتوان به راحتی به دندان‌های انتهایی در دهان دسترسی داشت.

۶-فرق بین مسواک معمولی و مسواک مخصوص دندان‌های حساس چیست؟
مسواک‌های مخصوص دندان‌های حساس به نحوی طراحی شده‌اند که سایش آن‌ها با دندان‌ها و لثه‌ها ملایم باشد. این مسواک‌ها معمولا موهای نرم‌تر و منعطف‌تری نسبت به مسواک‌های معمولی دارند. بر روی بسته‌بندی این مسواک‌ها، سر مسواک با عنوان Soft (نرم) یا Ultra-soft (خیلی نرم) مشخص شده است.
مسواک‌های مخصوص دندان‌های حساس برای کودکانی که به حساسیت دندانی دچار شده‌اند، در دهان خود آفت یا آبسه دارند یا در دوره نقاهت بعد از یک درمان جراحی یا غیرجراحی دندانپزشکی قرار دارند، بسیار مناسب هستند. از آنجایی که موهای سر این مسواک‌ها بسیار نرم است، احتمالا این مسواک‌ها باید زودتر از مسواک‌های معمولی تعویض شوند.
۷- چگونه برای کودک خود یک خمیردندان مناسب انتخاب کنم؟
در صورتی که خمیردندان مناسبی برای کودک خود انتخاب کنید، تجربه‌ی مسواک زدن برای او لذت بخش خواهد بود و پس از مسواک زدن، کودک شما احساس تمیزی و شادابی در دهان خود می‌کند. در صورتی که کودک شما به خاطر مزه یا بوی خمیردندانش، از آن خوشش نیاید، این کار برایش ناخوشایند خواهد بود و نهایتا توجهی که باید به مراقبت، بهداشت و سلامت دهان و دندان خود داشته باشد را نخواهد داشت.
مورد دیگری که باید مدنظر داشته باشید این است که خمیردندان انتخابی شما باید حاوی فلوراید باشد تا از تشکیل جرم روی دندان‌ها جلوگیری کند و همچنین خمیردندان نباید بیش از حد قوی باشد تا موجب آسیب و ساییده شدن مینای دندان کودک نشود.
از دیگر خصوصیاتی که خمیردندان می‌تواند داشته باشد عبارتند از: ضدعفونت و بیماری لثه، سفید‌کننده، ضدجرم و پلاک و ضدحساسیت دندانی. در صورتی که در مورد انتخاب این موارد شک دارید و نمی دانید چه خمیردندانی برای کودک شما مناسب است، از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید.
مهندس بسازید ! چگونه به کودکان کامپیوتر را بصورت اصولی آموزش دهیم؟ (۷گام)
۸- کشیدن نخ دندان
مراحل کشیدن نخ دندان به روش صحیح
چند فیلم آموزشی کمکی برای مسواک زدن کودکان
فیلم آموزشی شماره ۱

فیلم آموزشی شماره ۲

فیلم آموزشی شماره ۳

فیلم آموزشی شماره ۴

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *