۷ داروی باروری برای مردان بهمراه بررسی عوارض آنها | افزایش باروری مردان بصورت طبیعی

امروز در سایت کودک متفاوت در مورد بارداری و مراقبتهای دوران بارداری  صحبت خواهیم کرد

داروهای باروری برای مردان می توانند تعادلات هورمونی را که مسئول بهبود سطوح تستسترون هستند را برقرار نمایند. با این کار، می توان سلامت اسپرم ها را ارتقا بخشیده و پتانسیل باروری مردان را افزایش داد.

با این وجود، تعداد کمی ازگزینه های دارویی می توانند به نحوی کارآمد تولید اسپرم را تحریک کنند. همچنین تحقیقات کمی بر روی داروهای باروری که بر مردان تاثیر می گذارند، صورت گرفته است. بعضی تحقیقات درباره داروهایی صحبت می کنند که می توانند به مردان مبتلا به نارسایی های خاص هورمونی مرتبط با غده هیپوفیز کمک کنند.

در این مقاله ما به بررسی داروهای باروری مردان که پزشکان معمولاً آنها را تجویز می کنند همراه با نحوه عمل و عوارض جانبی احتمالی آنها می پردازیم.

داروهای باروری مختلف برای مردان

بسیاری از داروهای باروری مرسوم تجویز شده برای زنان، برای درمان ناباروری در مردان نیز استفاده می شوند زیرا تقریباً هورمونهای مشابهی باروری را در هر دو جنس کنترل می کنند. در اینجا بعضی از این داروها را بیان می کنیم:

کلومیفن

کلومیفن یک داروی غیراستروئیدی است که برای تقویت تولید هورمونهای هیپوفیزی، هورمون تحریک فولیکولی (FSH) و هورمون محرک جسم زرد (LH) استفاده می شود. این هورمونها بیضه ها را هدایت می نمایند تا تستسترون ترشح کرده و اسپرم های سالم تولید نمایند.

تحقیقات بر روی کلومیفن کم بوده و نتایجی ترکیبی داشته اند. در حالی که بعضی تحقیقات هیچ تاثیری را نشان می دهند، بعضی دیگر بهبود کمی را در نرخ باروری بیان کرده اند.

گونادوتروفین

گونادوتروفین (hCG و hMG) بیضه ها را تحریک می کند تا تستسترون و اسپرم تولید کنند. این داروها گاهی اوقات همراه با تکنولوژی های کمک به تولید مثل (ART) استفاده می شوند.

لتروزول برای درمان مشکلات اسپرمی مرتبط با چاقی استفاده می شود. این دارو به نظر می رسد که سطوح تستسترون را در بدن افزایش می دهد. لتروزول معمولاً درمانی به صورت یک قرص در هفته دارد.

بروموکریپتین

بروموکریپتین مانع آزادسازی هورمون پرولاکتین در بدن می شود زیرا این هورمون سطوح تستسترون را در بدن کاهش می دهد. این دارو ممکن است برای مردانی تجویز شود که به مشکلات اسپرمی به دلیل تولید بیش از حد پرولاکتین مبتلا می باشند.

ایمیپرامین

ایمیپرامین برای درمان انزال پس رو استفاده می شود. این دارو می تواند برای انزال غیرعادی پس رو از مثانه به سمت آلت استفاده شود.

آناسترازول

آناسترازول (آریمیدیکس) معمولاً وقتی توصیه می شود که سطوح استرادیول بالا و تستسترون پایین باشند. این دارو می تواند برای بهبود تولید اسپرم تجویز شود.

قرص ها، آمپول ها و ژلهای تستسترون مصنوعی قبلاً برای درمان استفاده می شدند زیرا باور بر این بود که می توانند سطوح پایین تستسترون طبیعی در بدن را جبران نمایند. با این وجود، تحقیقات اخیر نشان می دهند که این داروها می توانند تاثیر منفی بر باروری داشته باشند. در این خصوص باید حتماً با پزشک تان مشورت نمایید.

حتما بخوانید:  آیا کاهش وزن حین بارداری بی خطر است؟ (۷ راهکار ایمن برای مدیریت وزن در بارداری)

به خاطر داشته باشید که این داروها برای باروری قابل استفاده نمی باشند مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشند. داروهای هورمونی می توانند یک سری عوارض جانبی داشته باشند که کل عملکرد بدنی را تحت تاثیر قرار می دهند.

آناسترازول (آریمیدیکس)

چگونه داروهای باروری در مردان عمل می کنند؟

داروهای باروری به روشهای زیر عمل می کنند:

۱- تحریک تولید هورمون

قرصها و آمپولهای درمان ناباروری دارای هورمونهیا شبه هورمونهای مصنوعی هستند. این داروها باعث ایجاد تعادل بین هورمونهای مختلفی که مسئول تولیدمثل هستند شده و سطوح تستسترون را در مردان افزایش می دهند.

۲- بهبود تولید مایع منی

یک عامل اساسی که بر باروری مردان تاثیر می گذارد، ناتوانایی اعضای تناسلی در تولید مایع منی می باشد. در این موارد، داروها می توانند تولید اسپرم های سالم و با قدرت تحرک بالا را افزایش دهند. در بعضی موارد، این داروها حتی می توانند تولید مایع منی را نیز افزایش دهد.

۳- عادی سازی سطح قند خون

گاهی اوقات، بالا بودن قند خون می تواند عامل ناباروری در مردان و زنان باشد. در این موارد، داروها می توانند قند خون را کنترل کرده و علاوه بر ناباروری با دیابت نیز مبارزه کنند.

۴- تحریک جریان خون

داروهای ناباروری نه تنها می توانند فعالیت ارگانهای تولدمثلی را بهبود بخشند بلکه می توانند جریان خون را نیز تحریک کنند. آنها در شرایطی استفاده می شوند که ناباروری نتیجه گردش خون نامناسب در نواحی تناسلی بدن باشد.

۵- افزایش میل جنسی

داروهای ناباروری همچنین دارای خصوصیات تقویت قوای جنسی نیز می باشند. این داروها می توانند میل جنسی را افزایش داده و در نتیجه زندگی جنسی زوجین را بهبود بخشند.

آیا داروهای باروری در مردان دارای عوارض جانبی نیز می باشند؟

عوارض جانبی ممکن است برای تمامی داروها یکسان نباشند. تعدادی از عوارض جانبی ناخوشایند بعضی از داروهای باروری مرسوم در زیر بیان شده اند.

عوارض حانبی کلومیفن

۱- حالت تهوع

۲- سردرد

۳- افزایش وزن

۴- تغییرات بینایی

۵- سرگیجه

۶- تغییرات در میل جنسی

۷- بزرگ شدن سینه ها

عوارض جانبی گونادوتروفین ها

۱- درد در ناحیه تزریق

۲- آکنه

۳- تغییرات در میل جنسی

۴- بزرگ شدن سینه ها

عوارض جانبی بروموکریپتین

۱- مشکلات کبدی

۲- فشار خون بالا

۳- توهم

۴- سرگیجه

۵- حرکات غیرعادی بدنی

در نتیجه، مشکل خود را با پزشک در میان گذاشته و از وی بخواهید تا داروی مناسب تری برای شما تجویز نماید.

آیا می توان باروری مردان را به طور طبیعی تقویت کرد؟

هرگونه مشکل ناباروری در مردان ابتدا بایستی با فرد متخصص در این زمینه در میان گذاشته شود. هیچ درمان سریع طبیعی برای بهبود باروری وجود نداشته اما می توانید از این تجربیات مفید سلامت بهره بگیرید.

۱- بهبود رژیم غذایی

یک رژیم غذایی متعادل شانس باروری را افزایش می دهد. مطمئن شوید که غذای شما حاوی مقادیر مورد نیاز موادمعدنی، ویتامین ها و آهن می باشد. کمبود مواد مغذی می تواند عملکرد هورمونی را دچار مشکل کرده، مانع تولید اسپرم شده و منجر به تولید اسپرم های مشکل دار و ناسالم شود.

میوه های تازه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، ماهی، مرغ و تنقلات استفاده کنید زیرا این مواد به تقویت باروری کمک می کنند.

به اندازه کافی آب بنوشید.

وزن خودتان را در حدی که برای سن و قد شما ایده آل است نگه دارید.

۲- ورزش منظم

ورزش منظم می تواند سطح تستسترون را بهبود بخشد. تحقیقات نشان می دهند مردانی که به طور منظم ورزش می کنند از کیفیت اسپرم بهتر و سطوح تستسترون بالاتری برخوردار می باشند.

حتما بخوانید:  فشار خون در بارداری چه علائم و عوارضی دارد و چطور باید آن را درمان کرد؟

با این وجود باید از ورزش بیش از حد نیز پرهیز کنید زیرا این امر می تواند تاثیری منفی بر باروری داشته باشد. اگر درباره ورزشی که می کنید، مطمئن نیستید، با یک مربی در این زمینه مشورت کنید. وی می تواند در تهیه یک برنامه ورزشی مناسب به شما کمک کند.

آیا می توان باروری مردان را به طور طبیعی تقویت کرد؟

۳- استفاده از مکمل های غذایی

اگر پزشک شما لازم بداند، مکمل های غذایی را که ممکن است به شما در افزایش میزان اسپرم و قابلیت تحرک آن کمک کنند، تجویز خواهد نمود.

ویتامین C مانع از بهم چسبیدن اسپرم ها شده و شانس باروری را افزایش می دهد.

مکمل های روی می توانند سطح هورمون تستسترون، قابلیت تحرک و تعداد اسپرم ها را افزایش دهند.

بدن آرژنین را بر اثر هضم پروتئین تولید می نماید. آرژنین برای ساخت سلولهای اسپرم موردنیاز می باشد. شما می توانید از طریق مصرف گوشت، مرغ، لبنیات، ماهی، تنقلات و شکلات نیاز بدن به این ماده را تامین کنید.

روشهای درمانی تضمین می کنندکه ناباروری درمان شده یا کاهش یابد. اما همواره روشهایی برای جلوگیری از بروز ناباروری نیز وجود دارند.

 

آیا می توان از ناباروری مردان جلوگیری کرد؟

تنها می توان از ناباروری های مرتبط با سبک زندگی افراد جلوگیری نمود.

۱- دوری از نیکوتین، الکل و مواد مخدر: زیرا این مواد بر قابلیت تحرک و شکل اسپرم ها تاثیر می گذارند.

۲- پرهیز از اضافه وزن: چاق باعث بروز تغییرات در شکل سلولهای اسپرم می شود.

۳- پرهیز از چیزهایی که دمای ناحیه بیضه ها را افزایش می دهند مانند پوشیدن لباس های ضخیم/تنگ، استحمام طولانی با آب داغ، استفاده از سونا، دوچرخه سواری و غیره.

۴- پرهیز از استرس بیش از حد: اگر به آسانی دچار استرس می شوید از روش های مراقبه و تن آرامی استفاده کنید.

۵- پرهیز از قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین، سموم و آفت کش ها و سایر عوامل سمی.

۶- دوری کردن از امواج موبایل و لپ تاپ زیرا این امواج قابلیت تحرک اسپرم ها را کاهش می دهند.

۷- دوری از بیماری های مقاربتی

۸- پرهیز از استفاده از ظروف، بسته بندی ها و بطری های پلاستیکی برای نگهداری موادغذایی و آشامیدنی زیرا مواد شیمیایی موجود در پلاستیک باعث بروز آشفتگی های هورمونی می شوند.

۹- استفاده از کاغذها، فیلترهای قهوه، دستمال توالت ها و دستمال کاغذی های فاقد مواد سفید کننده به دلیل ایمنی بیشتر آنها.

۱۰- پرهیز از آب آشامیدنی دارای کلر

۱۱- بهتر است موادغذایی ارگانیک استفاده کنید تا در معرض سموم و آفت کش ها قرار نگیرید.

۱۲- از محصولات آرایشی مصنوعی و دئودورانت ها استفاده نکنید زیرا این مواد می توانند تعادل هورمونی بدن را بر هم بزنند.

۱۳- پرهیز از مصرف محصولات حیوانی با چربی بالا

۱۴- پرهیز از خوراکی های سرخ شده، کبابی یا پخته شده بر روی زغال

اولین کاری که بایستی انجام دهید این است که نگرانی در خصوص ناباروری خود را کنار بگذارید. تنها با داشتن یک ذهن آرام و فارغ از نگرانی می توانید درباره اقدامات بعدی تان به درستی فکر کنید. به پزشک مراجعه کرده و از دستورات وی پیروی کنید.

نظر شما درباره داروهای باروری چیست؟ نظرات خود را در این زمینه را با ما در میان گذارید.

مطالب مرتبط :

رابطهٔ جنسی و کرونا

افزایش شانس باردار شدن در دوران شیردهی

منبع :
نی نی نما

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *