11 فایده اصلی یادگیری موسیقی برای کودکان و 7 ترفند

آشنا کردن کودکان با موسیقی مخصوصا از سنین پایین لطف بزرگی در حق آن ها است! مهارت های موسیقی به شکوفایی استعداد و ذوق هنری کودک کمک می کند. آموزش موسیقی هیچ ربطی به موفقیت و هوش تحصیلی او ندارد چرا که خودش به تنهایی جنبه های دیگری از استعداد او را نمایان می کند . داشتن یک پیانو برای کودکان نوپا و خردسال می تواند به آن ها در یادگیری موسیقی کمک به سزایی کند. به چندین دلیل یادگیری موسیقی به نفع کودکان است که در ادامه این دلایل را بررسی خواهیم کرد.
ماریون آترتون از همان ابتدا که پسرش کودکستان را در یک مدرسه دولتی در برکلی کالیفرنیا آغاز کرد تصور می کرد موسیقی بخشی از برنامه تحصیلی اوست.
آترتون به عنوان مدیر مدرسه كراودن (یك موسسه غیرانتفاعی در منطقه خلیج) که به كودكان محروم موسیقی آموزش می دهد، فکر می کرد در مدرسه پسرش هم موسیقی تدریس می شود. اما خیلی زود فهمید که او تا کلاس سوم همچنان آموزش موسیقی ندیده است.
آترتون که از این بابت شوکه بود گفت: ” من مدیر مرکز کرادون هستم و فزرندانم برنامه موسیقی ندارند؟”
بهترین ساز برای شروع یادگیری موسیقی کودکان طبق جدیدترین تحقیقات
فقط مدرسه پسرش اینطور نبود و طبق بررسی که در سال 2008 توسط مرکز سیاست گذاری آموزش انجام شد، نشان داد که محدود شدن برنامه های درسی منجر به تغییرات چشم گیری در برنامه های هنری و موسیقی سراسر کشور شده است. از سال 2001 تا 2002، 16 درصد مدارس ابتدایی زمان آموزش مربوط به هنر و موسیقی را کاهش داده اند. برنامه های موسیقی در مدارس، تا حد زیادی به جمع آوری کمک های مالی و وضعیت اقتصادی – اجتماعی خانواده ها بستگی دارد.
کاهش ساعات آموزش موسیقی با توجه به تحقیقات فزاینده ای که نشان می دهد موسیقی چقدر روی بخش هایی از مغز که مربوط به پردازش زبان، حافظه و سایر مهارت های مربوط به تفکر تحلیلی و مرتبط با موفقیت تحصیلی هستند تاثیر مثبت می گذارد ، امری مضحک و غیرعادی است. همچنین به نظر می رسد موسیقی از نظر اجتماعی و عاطفی به نفع کودکان است.
مطالعات نشان داده موسیقی روی هفت زمینه ای که باعث پیشرفت تحصیلی کودکان می شود، تاثیر مثبت می گذارد:
1-مهارت های اجتماعی کودک تقویت می شود
یادگیری موسیقی به صورت گروهی باعث می شود که کودک مجبور شود برای پیاده سازی تکنیک های اَچِلِراندو و کرشندو که معمولا به صورت تیمی انجام می شود، با دیگران ارتباط برقرار کند. اگر بقیه اعضا، سازهای شان خیلی بلند یا خیلی تند بنوازند کودک خودش را با آن ها هماهنگ خواهد کرد. اگر معلم موسیقی به هر گروه تکلیف جداگانه ای محول می کند، هدف اصلی همه رسیدن یک هدف مشترک خواهد بود.
قرار است هنرآموزان یکدیگر را حمایت کنند و به عنوان یک تیم در جهت رسیدن به هدف شان تلاش کنند. از آن جا که گاهی اوقات باید تمام اعضای گروه فکرهای شان را روی هم بگذارند تا به حل مشکلات و ایجاد خلاقیت کمک کنند، لازم می شود با هم تعامل گروهی داشته باشند. به طور کلی، تلاش برای رسیدن به یک هدف مشترک باعث تقویت مهارت های اجتماعی می شود.
2-به رشد ذهنی کودک کمک می کند
بر اساس تحقیقات، مشخص شده است که موسیقی به رشد ذهنی کودک کمک می کند . بعضی از تست ها نشان می دهد دانش آموزانی که موسیقی یاد می گیرند، به احتمال زیاد در دبیرستان و آزمون های استاندارد نمرات بالا تری کسب می کنند.
تحقیقات اخیر نشان داده است که یادگیری موسیقی به سمت چپ مغز کمک می کند تا در پردازش زبان و استدلال بهتر عمل کند. یادگیری موسیقی خصوصاً در سنین پایین به منضبط شدن کودکان کمک می کند زیرا رمز موفقیت در موسیقی، نظم است. و در نهایت آن ها از این طریق یاد می گیرند که برای رسیدن به اهداف شان در زندگی، باید پشتکار و ممارست داشته باشند.
کودکان خود را به آموزشگاه و کلاس موسیقی نفرستید! (حتما بخوانید)
3-اعتماد به نفس را تقویت می کند
کودکان وقتی احساس رضایت دارند که بتوانند با اجرای تکنیک های مختلف توانایی هایشان را ارتقا دهند و به اهداف شان برسند. با یادگیری موسیقی کودک به چالش کشیده می شود و سعی می کند هر چه در توان دارد را نشان دهد. کودکان از انتقادات سازنده درس می گیرند و بازخورد های منفی را به یک تغییر مثبت تبدیل می کنند که همین باعث ایجاد اعتماد به نفس در آن ها می شود.
آموزش های گروهی به هنرجویان کمک می کند تا بفهمند هیچ کس کامل نیست و همه جای پیشرفت دارند. اگر کودک شما قصد دارد یک نوازنده حرفه ای شود، بد نیست بدانید با اعتماد به نفس حضور پیدا کردن در مقابل دیگران یکی از مهارت های مهمی است که باید یاد بگیرد. موسیقی به کودک کمک می کند حتی برای یک سخنرانی عمومی هم مشکلی نداشته باشد .
4-انضباط فردی و شکیبایی
نظم و انضباط موقع تمرین معنا پیدا می کند. هنرجویان می توانند برای تسلط بر یک قطعه جدید ، یک روتین مشخص را دنبال کنند. این به کودکان می آموزد که می توانند در یک کوتاه مدت با سخت کوشی تمرینات شان را به موقع انجام دهند .
نواختن یک ساز به کودکان می آموزد که قبل از رسیدن به اهدافی مثل اجرای انفرادی یا تشکیل یک گروه ، باید ساعت ها، ماه ها یا سال ها برای اجرا و تمرین پشتکار داشته باشند. در کلاس های گروهی، کودکان خود به خود یاد می گیرند که صبور باشند زیرا باید صبر کنند تا نوبت اجرای آن ها فرا برسد. آن ها به وقت یکدیگر احترام می گذارند، ساکت می مانند و بیشتر توجه می کنند.
5-پردازش زبان
مطالعات متعدد نشان می دهد که مغز ، موسیقی و زبان را به شیوه مشابهی پردازش می کند و با یادگیری موسیقی مغز از مهارت های مرتبط به زبان، از ساخت واژگان گرفته تا پردازش واج ها، کمک می گیرد . تحقیقات موسسه عصب شناسی نشان داد که بین موسیقی و پردازش زبان هم پوشانی و اشتراکات قابل توجهی وجود دارد. علاوه بر این محققان دانشگاه استنفورد در بررسی در سال 2005 متوجه شدند که تسلط روی یک ساز، رفتار مغز انسان در پردازش بخش هایی از زبان گفتاری را بهبود می بخشد. یافته ها حاکی از آن است که دانش آموزانی که با مهارت های زبانی و خواندن سر و کار دارند، بهره بیشتری از آموزش موسیقی می برند.
6-حافظه
به نظر می رسد آموزش موسیقی برای تقویت حافظه هم موثر است. مطالعه محققان دانشگاه چینی هنگ کنگ نشان داد کودکانی که از آموزش موسیقی بهره مند هستند ، حافظه کلامی بهتری نسبت به همسالان خود دارند. عاملان این بررسی این طور می گویند که ” با یک سال تحت نظر قرار دادن این کودکان متوجه شدیم آن هایی که آموزش موسیقی را شروع یا ادامه داده بودند، بهبود قابل توجهی در حافظه کلامیشان داشتند”. به عبارت دیگر، حفظ قطعات موسیقی با تقویت حافظه غیر موسیقیایی در ارتباط است. افزایش حافظه کاری یا کوتاه مدت در بزرگسالان جوان از طریق آموزش موسیقی در مطالعه سال 2018 محققان دانشگاه یورکبه اثبات رسید.

حتما بخوانید:  نصائح حول التعامل مع إجهاد ما بعد الولادة

این ارتباط ممکن است به این دلیل باشد که موسیقی ” ذهن جوانان ” را “به چالش” می کشد. تاکاکو فوجیوکا، دانشمند انستیتوی تحقیقاتی روتمن در تورنتو، انتاریو، کانادا و یکی از نویسندگان مشترک تحقیقی است كه نشان داد طبق آزمایش های انجام شده در طول یک سال، كودكانی كه آموزش موسیقی می بینند پیشرفت بیشتری نسبت به همتایان آموزش ندیده شان دارند. علت آن هم این است که نواختن موسیقی مغز را وادار می کند تا مشکلات مربوط به نحوه تخصیص حافظه و جمع شدن حواس برای کار های پیچیده را حل کند.
7-ریاضی
اگر تا به حال سعی کرده اید یک قطعه موسیقی ساده را بخوانید یا سر ضرب روی یک طبل ضربه بزنید، احتمالا می دانید که در موسیقی لازم است از قبل چند عمل ریاضی ( مثل تقسیم ) انجام دهید. تحقیقات نشان داده بین آموزش موسیقی و موفقیت در ریاضیات مدرسه هم ارتباط وجود دارد. به عنوان مثال تحقیق یک هنرستان موسیقی سلطنتی در کانادا که روی تأثیرات آموزش هنر بر دانش آموزان دوره ابتدایی متمرکز بود ، نشان داد که دانش آموزان شرکت کننده در کلاس های هنری، در آزمون های محاسباتی ریاضی به طور قابل توجهی بالاتر و موفق تر از سایر دانش آموزان بودند.
آموزش نت های موسیقی به کودکان (اولین گام شروع یادگیری)
8-خودآگاهی
دکتر فرانک ویلسون، نورولوژیست و مرجع متخصص در زمینه تحقیق رابطه استفاده دست با رشد شناختی انسان، توضیح می دهد که یادگیری موسیقی به کودکان می آموزد تا خودشان را ارزیابی کنند و دلخوش به جایزه و تشویق دیگران نباشند. بیشتر ما در دوران تحصیل تمرکزمان روی جایزه و نمره بوده است، در حالی که موسیقی می تواند انگیزه درونی را پرورش دهد. ویلسون می گوید دقت و توجهی که برای نواختن یک ساز لازم است شما را ترغیب می کند تا به طور مستمر روی خودتان نظارت داشته باشید. این نظارت باعث می شود شما منتقد کار خودتان شوید و به چیزی کمتر از آنچه در نظر داشته اید، راضی نباشید.
9-مهارت های اجتماعی
تاكاكو فوجیوكا از موسسه تحقیقاتی روتمن، با ذکر این كه فواید نواختن موسیقی فراتر از كاربرد هایی است که برای تحصیلات آكادمیك دارد ، می گوید: ” وقتی شما در یک انجمن یا مدرسه موسیقی شرکت می کنید، در جریان فعالیت های موسیقی، خاطرات مشترکی هم برایتان به وجود می آید. و این پپوند و تجربه با هم بودن است.”
این پیوند می تواند توانایی کودکان برای همکاری با یکدیگر را هم افزایش دهد. مطالعه اخیر محققان دانشگاه کوئینز شارلوت کارولینای شمالی نشان داد که مشکلات رفتاری کودکان دبستانی در معرض خطری که بعد از مدرسه برنامه آموزش موسیقی داشتند، کاهش چشم گیری داشته است. شارون بورچ، معلم موسیقی مدرسه ابتدایی که مجموعه کتاب ها و فعالیت های ” فردی قورباغه” را برای آموزش مبانی موسیقی به کودکان تهیه کرده است، شاهد تأثیرات موسیقی بر روی”سلامت اجتماعی” دانش آموزان بوده است. او می گوید : “من هر ساله 450 کودک را آموزش می دهم و متوجه شده ام کودکانی كه موسیقی یاد می گیرند، رفتار های مطلوبی از خودشان نشان می دهند، اعتماد به نفس بالا تری دارند و در كلاس های علمی به خوبی عمل می كنند.”
10-موفقیت تحصیلی
با وجود تمام مزایایی که موسیقی برای زبان ، ریاضیات، حافظه و ارزیابی شخصی کودکان دارد عجیب نیست که بین موسیقی و موفقیت عمومی در تحصیلات ارتباط قوی وجود داشته باشد. بررسی های موسسه کالج بورد نشان داده است دانش آموزانی که در برنامه های موسیقی شرکت می کنند در دروس زبان انگلیسی و ریاضی نمرات بالاتری نسبت به دانش آموزانی که موسیقی ندارند، به دست می آورند. یک نظرسنجی در سال 1994 نشان داد که گروه رشته های موسیقی، بالاترین میزان قبولی را در دانشکده پزشکی دارند.
22-موفقیت بلند مدت
دانش آموزانی که موسیقی یاد می گیرند، در بلند مدت موفقیت تحصیلی و درآمد بالاتری خواهند داشت. نظرسنجی که در سال 2007 توسط هریس اینتراکتیو انجام شد نشان داد تقریباً نه نفر از هر ده نفری که تحصیلات تکمیلی دارند، هنگام تحصیل موسیقی هم یاد می گرفته اند. همچنین 83 درصد از افرادی که درآمدشان 150 هزار دلار یا بیشتر بود ، تحصیلات موسیقی داشته اند. بررسی کالج بورد در سال 2006 همچنین نشان داد دانش آموزان دبیرستانی که در یک گروه یا ارکستر موسیقی شرکت می کردند، تمایل بسیار کم تری به الکل و مواد مخدر داشته اند.
دانلود ۳ کتاب آموزش موسیقی به کودکان ۱ تا ۶ ساله
3 نکته مهم: به وجود آوردن محیطی که موسیقی در آن جریان دارد
اگر مربی کودک یا از والدین او هستید ، چند نکته در مورد ایجاد محیطی که محرک آن موسیقی باشد وجود دارد که بد نیست بدانید . با فراهم کردن این محیط کودکان پیش دبستانی می توانند بیشتر یاد بگیرند.
نکته اول
تا حد امکان برای کودک موسیقی پخش کنید. اجازه بدهید به آهنگ های مختلف از ژانر های گوناگون گوش کند، فیلم های کنسرت ارکستر و رسیتال های تک نفره و ویدئوی موسیقی های ساخته شده مربوط به فرهنگ های مختلف را تماشا کند و برایش ترانه های کودکانه و آهنگ های معروف را بخوانید . هر چه کودک بیشتر با موسیقی آمیخته شود، زودتر و بیشتر پیشرفت خواهد کرد.
نکته دوم
از ساز های موسیقی متناسب با سن کودک استفاده کنید و یا خودتان از وسایل موجود مثل قوطی های حلبی ساز درست کنید. اگر خلاقانه فکر کنید ، متوجه خواهید شد که هر چیزی می تواند وسیله ای برای تولید موسیقی باشد! اشیایی که می شود با آن ها آهنگ ساخت را در دسترس قرار دهید و به کودکان اجازه دهید صدا های مختلفی که می توانند با آن ها به وجود بیاورند را کشف کنند. هنگام بازی، آن ها را تشویق کنید برقصند و آواز بخوانند.
نکته سوم
آهنگی پخش کنید که کودکان تان هنگام انجام فعالیت های مختلف می توانند آن را بخوانند. می توانید آهنگ و متن ترانه را تغییر دهید و یا چیزی منحصر به فردی ارائه دهید. شما می توانید آهنگی درباره زمان حمام و نظافت، خوردن سبزیجات یا حتی چیزی در مورد انجام کار های خانه مثل جمع کردن اسباب بازی ها برای شان بخوانید یا پخش کنید.
این نکات می توانند به شما در به وجود آوردن محیطی پر انرژی و غنی از موسیقی برای کودکان در حال رشد کمک کنند.
10 تکنیک مثبت برای تنبیه کودکان+تاثیر آنها

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *