11 قصه کودکانه جذاب و کاملا آموزنده

ما به عنوان والدین همیشه به دنبال راه هایی هستیم تا زمان خواب را برای فرزندان مان سرگرم کننده و جذاب تر کنیم. یکی از این روش ها قصه گویی است. به همین دلیل ما در این مقاله خلاصه ای از 11 داستان جذاب که می توانید موقع خواب برای کودکان خردسال تان بخوانید تا سریع تر خوابشان ببرد را تعریف خواهیم کرد. این کتاب ها همگی انتخاب های فوق العاده ای هستند، زیرا تصاویر زیبا، واژگان و جملات ساده ای دارند. آن ها برای کودکان خردسال هم که ممکن است به تنهایی در خواندن دچار مشکل باشند، مناسب هستند.
بهترین داستان های کودکانه
همه می دانند که خواندن کتاب های کودکانه یکی از قوی ترین ابزارها برای آموزش بچه هاست. وقتی صحبت از پرورش کودکان خلاق، کنجکاو و باهوش می شود، قصه خواندن یکی از گزینه هایی است که در اختیار دارید. کتاب مناسب می تواند تخیلات شان را پرورش داده و به آن ها انگیزه بدهد. در ادامه چند داستان جذاب برای فرزندان تان آورده شده است ، پس با ما همراه باشید!
1-موش گرسنه

این داستان خوب برای بچه ها که هر روز خواسته های مختلفی دارند، بسیار مناسب است. در واقع محتوای آن به آن ها می آموزد که میلشان را کنترل کنند و هیچوقت در خوردن زیاده روی نکنند:
این داستان، قصه موشیه که دوست داره به آرزو هاش برسه. این موش وقتی خیلی گرسنه می شه در همه جا از داخل کشو ها گرفته تا داخل آشپزخانه و بقیه جاها رو می گرده. اون هر روز گرسنه و گرسنه تر می شه، تا جایی که به خاطر این میل شدیدش به خوردن، همه چیز های دور و برش رو می خوره اما نمی تونه غذای درست و حسابی پیدا کنه.
یه روز وقتی نزدیکیه کوزه آرد کمین کرده بود، چند قطره خمیر روی زمین می افته و شکلی شبیه به پنیر درست میشه. موش اونها را می خوره و فکر می کنه پنیره. اما ماجرا های جالب این موش کوچولو همچنان ادامه داره . . .
2-سیندرلا

سیندرلا یکی دیگر از داستان های کلاسیک افسانه ای مخصوص قبل از خواب برای دختر بچه ها است. این داستان یکی از جادویی ترین و افسانه ای ترین افسانه ها است که برای قبل از خواب کودک شما فوق العاده خواهد بود:
داستان درباره دختری به نام سیندرلاست. اون بعد از مرگ مادر واقعیش، گیر نامادری و خواهر های ناتنیش می افته و خیلی اذیت میشه. یه روز یه مهمونی بزرگ برگزار میشه که همه دعوت بودند اما سیندرلا هیچ لباسی نداشت که بخواد برای این مهمونی بپوشه. اما یهویی یه پری مهربون کنارش ظاهر میشه.
اون با چوب جادوییش لباس سیندرلا و دمپایی هاشو تبدیل به یک پیرهن پرنسسی و کفش پاشنه دار می کنه. یک کدو تنبلو هم به کالسکه زیبا تبدیل می کنه و موش ها رو هم می کنه اسبای کالسکه. اما سیندرلا مجبور بوده قبل از نیمه شب برگرده خونه چون اثر جادو از بین می رفته . شاهزاده قلعه هم آخر مهمونی عاشق سیندرلای قصه ما میشه . . .
3-علاءالدین و چراغ جادویی

این قصه ماجراجویانه هم یک داستان کلاسیک عالی برای زمان خواب کودکان است و درس خوبی در مورد استفاده درست از قدرت به بچه ها می آموزد. این کتاب جملات کوتاه و تصاویر جذابی دارد که به راحتی توجه کودک تان را به خودش جلب می کند:
قصه امشب ما در مورد پسری به نام علاءالدین و چراغ جادوییشه. علاءالدین یه پسر فقیر و بیکاره که با مادر و خواهرش تو یه خونه قدیمی و فقیرانه زندگی می کنه.
یک روز اون وقتی چراغ جادو رو تو یه غار می بینه، تصمیم می گیره که بدزدتش. اون این چراغ را میماله تا غول قدرتمند داخلش بیرون بیاد و آرزوشو برآورده کنه. علاءالدین از همه خواسته هاش برای کمک به مردم فقیر اطرافش استفاده می کنه و آخر هم پادشاه می شه.
دانلود ۱۰ قصه فوق العاده جذاب و آموزنده برای بچه های زیر ۷ سال
4-شب بخیر ماه

حتما بخوانید:  چگونه زبان انگلیسی را در خانه با بهترین روش به کودک آموزش دهیم؟

شب بخیر ماه یک داستان کلاسیک کودکانه از مارگارت وایز براون است. این کتاب در فهرست کتاب های پرفروش قرار گرفته و دارای تصاویر ساده و قابل تشخیصی مثل بادکنک قرمز و چند تا بچه گربه است و جملات بسیار کوتاه و تصاویر زیبایی دارد. این داستان احتمالا یکی از محبوب ترین داستان هایی است که برای قبل از خواب کودکان نوشته شده است :
روزی روزگاری یه خرگوش کوچوله بود که شبا وقتی می خواست بخوابه عادت داشت به همه چیز هایی که تو اتاق خوابش هستن، شب بخیر بگه. در آخر هم با یه لالایی قشنگ و آرامشبخ خوابش می برد . . .
5-سفیدبرفی و هفت کوتوله

این داستان افسانه ای برای زمان خواب کودکان عالی است که ارزش دوستی، عشق و تعهد را به فرزند شما می‌ آموزد:
دختر زیبای ملکه یا همون سفیدبرفی داستان ما با نامادریش زندگی می کنه . یه روز وقتی سفیدبرفی تو خانه تنها بود، یه شکارچی که از اون جا رد می شده، پیشنهاد می کنه که ازش عکس بگیره. ملکه شرور ماجرا رو می فهمه و به شکارچی دستور میده تا سفیدبرفی رو بکشه و قلبشو براش ببره.
شکارچی وقتی میره که ماموریتشو انجام بده، میفهمه که نمی تونه به سفیدبرفی آسیب برسونه. اون برای سفیدبرفی ماجرا رو تعریف می کنه و با هم فرار می کنن و ردی از چند تا تیکه جواهر رو پشت سرشون جا میذارن. ملکه تو خونه با آینه جادوییش مشورت می کنه. آینه بهش میگه سفید برفی با کمک هفت تا کوتوله هنوز زنده است. ملکه فورا راه می افته تا دختر خونده اش رو بکشه، اما شکست می خوره . . .
6-کرم ابریشم خیلی گرسنه

کرم ابریشم خیلی گرسنه یکی از بهترین داستان ها برای زمان خواب بچه ها است. از این کتاب می توان درس های زیادی گرفت. این داستان جذاب که تصاویر بسیار زیادی هم دارد، نشان می دهد که هر چه قدر هم که طول بکشد، می توانید به موفقیت دست پیدا کنید و وقتی شما واقعا روی چیزی سخت کار می کنید، هیچ چیز نمی تواند مانع تان شود:
یه روز یه کرم ابریشم خیلی کوچولو بود که خیلی غذا می خورد و هر روز بزرگ و بزرگتر می شد. اون تو راه سفرش حشرات زیادی رو می بینه و در‌ آخر تصمیم می گیره اطراف خودشو یه پیله ابریشمی بکشه. این کرم کوچولو چند وقتی تو پیلش می مونه اما یهو مثل یه پروانه خیلی زیبا یبرون میاد…
۳۲ تا از بهترین داستان های صوتی ویژه کودکان
7-شیر و خرگوش
روزی روزگاری شیری تو جنگل زندگی می کرد و هر روز 2 تا 3 حیوون رو واسه غذاش می خورد. همه حیوونا پیش شیر می رفتن تا بهش بگن هر روز فقط یکیشونو بخوره.

حتما بخوانید:  آموزش کامپیوتر برای دانش آموزان ابتدایی (6 مهارت ضروری)

شیر قبول می کنه و چند روز می گذره. یه روز نوبت خرگوش میشه. آقا خرگوشه تو راهش به سمت شیر، یه چاه می بینه.
اون تصمیم می گیره خودشو نجات بده. وقتی پیش شیر میره بهش میگه که یه شیر دیگه هست که از اون قوی تره!

شیر با شنیدن این حرف از خرگوش می خواد تا اونو پیش شیر دیگه ببره. اونا با هم به سمت چاه میرن. وقتی شیر میاد تو چاهو ببینه، تصویر خودشو تو آب می بینه و یهو می افته و می میره . . .

7-شکارچی و کبوتر
یه روز یه شکارچی واسه شکار چند تا پرنده تور پهن می کنه و روش دونه و برنج می ریزه. یه کم بعد یه عالمه کبوتر میان میشینن رو تورش تا دونه بخورن اما به دام میفتن!

اونا خیلی ناامید میشن اما رهبرشون ازشون می خواد تا همه با هم به سمت آسمون بال بزنن و پرواز کنن. اونا به حرف رئیسشون گوش میدن و تور رو با خودشون بلند می کنن.

شکارچی دنبالشون می دوئه اما اونا به سمت خونه دوستشون آقا موشه پرواز می کنن. موش تور رو براشون می بره و کبوترا آزاد میشن.

۱۰ تا از بهترین قصه های کودکانه برای خواب که باید برای کودکانتان بخوانید!
8-دو دوست و خرس
روزی روزگاری دو تا دوست با هم از جنگلی رد می شدن. اونا تو راه یه خرسو می بینن که به سمتشون میاد.

یکی از این دوستا ، فوری میره بالای درخت اما اون یکی که نمی دونسته چجوری از درخت بالا بره، دراز می کشه و خودشو به مردن می زنه.
خرس بهش نزدیک میشه و گوششو بو می کشه اما فک می کنه مرده و میره.

دوست اولی از درخت پایین میاد و ازش می پرسه، خرسه در گوشت چی گفت؟
اون جواب میده: ” گفت مراقب دوستای غیر واقعی باش! ”
9-زاغ و طاووس، کدوم خوشحالترن؟
روزی روزگاری کلاغی بود که آرزو می کرد مثه پرنده های دیگه رنگارنگ و زیبا باشه. او پیش یک طوطی رفت و باهاش درد دل کرد.

اما طوطی بهش گفت که طاووس زیبا ترین پرنده است پس باید بری با اون صحبت کنی. کلاغ پیش طاووس رفت و بهش گفت اصلا ظاهرش رو دوست نداره.
طاووس هم جواب داد: ” تو خوش شانس ترین پرنده هستی چون هیچ وقت تو قفس زندانی نشدی. ما به خاطر زیبایی مون همیشه تو قفس می مونیم اما تو همیشه آزاد هستی. ”

کلاغ با شنیدن این حرف متوجه اشتباهش شد و خدا رو شکر کرد که این شکلی آفریده شده و با خوشحالی پرواز کرد و رفت.
در ادامه بخوانید: اهمیت قصه گویی برای کودکان (و ۵ نکته اساسی)

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *