12 راه برای تشویق خلاقیت در کودکان

راه برای تشویق خلاقیت در کودکان

نقل قول معروف پیکاسو می گوید: «هر کودک یک هنرمند است. مشکل این است که چگونه وقتی بزرگ شد هنرمند باقی بماند. برخی معتقدند که مدارس تا حدودی خلاقیت را برای دستیابی به موفقیت تحصیلی کاهش می دهند. سخنرانی معروف کن رابینسون در TED آیا مدارس خلاقیت را از بین می‌برند ، یکی از پربیننده‌ترین سخنرانی‌های TED در تمام دوران‌ها، از این ایده پشتیبانی می‌کند.

 

«خلاقیت آزادترین شکل ابراز وجود است. هیچ چیز برای کودکان رضایت‌بخش‌تر و رضایت‌بخش‌تر از این نیست که بتوانند خود را آشکارا و بدون قضاوت ابراز کنند.»

گاهی اوقات خلاقیت به عنوان یک توانایی ذاتی در نظر گرفته می شود – ما یا خلاق به دنیا آمده ایم یا نیستیم. اما این فقط درست نیست مطمئناً، برخی از افراد ممکن است با ویژگی هایی متولد شوند که به خوبی به رشد مهارت های خاصی کمک می کند، و افراد ظرفیت های متفاوتی برای پردازش اطلاعات و یادگیری دارند، اما این نباید مانع از رشد خلاقیت شود.

 

بیایید به روش های برتر برای پرورش و توسعه خلاقیت در کودکان نگاه کنیم:

1. هیچ ایده ای ایده بدی نیست

بچه ها پر از ایده هستند. ایده ها جلوه ای از خلاقیت هستند. نادیده گرفتن یا حتی تمسخر یک ایده به معنای بی اعتبار کردن خلاقیت موجود در ارائه آن است. مطمئناً، کودکان بدون شک ایده‌های بدی به ذهنشان خطور می‌کند، اما اغلب بخش‌هایی از فرآیند فکری یا منطق آنها شایستگی دارد. سعی کنید نکات خوب را به زبان بیاورید و به آنها کمک کنید تا بفهمند چه چیزهای بیشتری باید در مورد اجرای چنین ایده ای در نظر بگیرند.

کودکانی که از اشتباه کردن می ترسند معمولا کمتر خلاقانه فکر می کنند. این بدان معناست که شما باید محیطی ایجاد کنید که در آن بچه‌ها خلاق باشند، بتوانند به هم ریخته و احساس کنند اشتباه کردن اشکالی ندارد.

 

2. از برچسب زدن به کودکان به عنوان خلاق یا غیر خلاق خودداری کنید

بچه ها می توانند برچسب ها و نام ها را خیلی جدی بگیرند، چه آگاهانه و چه ناآگاه. به عنوان مثال، برچسب زدن به هر کسی به عنوان “غیرخلاق” یا “در ریاضیات و علوم بهتر”، ممکن است آنها را از تلاش در موضوعات خلاقانه در مدرسه یا سرگرمی های خلاقانه تر منصرف کند. در عوض، موضوعات و فعالیت های مختلف زیادی را با تشویق یکسان و بدون قضاوت کاوش کنید.

 

3. خلاقیت را تمرین کنید

افرادی که بیشتر آنها را با خلاق ترین افراد مرتبط می کنیم، معمولاً هنرمند هستند. آنها نقاش، مجسمه ساز، نوازنده و گاهی اوقات ورزشکار هستند. اما این افراد در هنر خود کار کرده اند تا به استادانی تبدیل شوند که امروز می شناسیم. آنها با این مهارت ها به دنیا نیامده بودند، باید تمرین می کردند. بسیاری از آنها ساعت ها و ساعت ها در روز، هر روز، برای چندین دهه. در تعقیب توسعه مهارت هیچ تمرین گریزی وجود ندارد و این مهارتها شامل آنهایی است که ما با خلاقیت مرتبط می کنیم.

 

 

 

4. به آنها آزادی و استقلال بدهید

وقتی کودکان به حال خود رها می شوند، تنها چیزی که دارند تخیل و منابعشان است. اجازه دادن به کودکان برای کشف علایق و ایده های خود یک راه عالی برای تشویق خلاقیت آنهاست، زیرا هیچ محدودیتی برای آنچه که آنها ممکن است انجام دهند وجود ندارد.

حتما بخوانید:  فواید اوریگامی برای کودکان، یک بازی ساده اما بسیار مفید

به گفته Bringing Up Great Kids، «کودکان از دو سالگی برای استقلال بیشتر تلاش می کنند. از این سن، شما باید فرزندتان را تشویق کنید تا در مورد زندگی خود انتخاب های ساده ای داشته باشد.» البته، سطح استقلالی که می توانید از کودکان انتظار داشته باشید باید متناسب با سن، توانایی و فعالیت آنها باشد (احتمالاً نباید انتظار داشته باشید که کودک 3 ساله شما شروع به گرفتن اتوبوس کند!).

از مدیریت بیش از حد کودکان خودداری کنید و به آنها بگویید که اشکالی ندارد که خارج از خطوط بکشید! تشویق آنها به ارائه بازی ها و برنامه های روزانه خود تنها یکی از راه هایی است که می توانید جنبه خلاقانه آنها را پرورش دهید.

 

5. به آنها کمک کنید تا علایق خود را دنبال کنند

به عنوان والدین، متقاعد کردن کودکان به دنبال ورزش یا سرگرمی‌هایی که ما از آن لذت می‌بریم یا می‌خواهیم آنها در آن مهارت داشته باشند، متداول است. در حالی که این ایده خوبی است که کودکان را در معرض طیف وسیعی از فعالیت ها قرار دهید، اما اجازه دادن به آنها در انتخاب حوزه تمرکز خود می تواند ذهن خلاق آنها را تقویت کند. به عنوان انسان، زمانی که به طور کامل درگیر چیزی هستیم، در توسعه مهارت ها و تخصص خود بسیار بهتر عمل می کنیم.

به چیزهایی که به نظر می رسد فرزندتان به آنها علاقه دارد توجه کنید، سپس این فعالیت ها را در نوک انگشتان او قرار دهید. از آنجایی که کودکان ممکن است در مورد سرگرمی های خود بی ثبات باشند، اگر نظر خود را تغییر دادند، ناامید نشوید. به سادگی آنها را تشویق کنید که به دنبال اشتیاق بعدی خود بروند و ممکن است به چیزی که قبلاً امتحان کرده اند برگردند.

 

6. آنها را همراه خود بیاورید

در حالی که برخی از سرگرمی‌های شما ممکن است نیازمند این باشد که بچه‌هایتان کمی بزرگتر باشند تا بتوانند در آن شرکت کنند، مشارکت دادن بچه‌هایتان در کاری که انجام می‌دهید، که آن‌ها به نظرشان جالب می‌آیند، مکان خوبی برای شروع است.

ما به تجربه می دانیم که کودکان به دنبال الگوبرداری از الگوها هستند و والدین معمولا اولین و بهترین الگوهای کودکان هستند. بچه‌ها معمولاً در هر کاری که انجام می‌دهید کنجکاوی طبیعی نشان می‌دهند و فراموش نمی‌کنند که به شما نگاه می‌کنند و احتمالاً می‌خواهند درست مثل شما بزرگ شوند! اکنون وقت شماست که الگو بگیرید و به مخاطبان مجذوب خود نشان دهید که چه کاری انجام می دهید و چگونه در مورد آن فکر می کنید.

علاوه بر افزایش زمان ارتباط با فرزندانتان، درگیر کردن آن‌ها در سرگرمی‌ای که شما نیز به آن علاقه دارید، علاقه و لذت آن‌ها را افزایش می‌دهد. از رنگ آمیزی اتاق خواب یا خرید تا رفتن به ماهیگیری یا کمپینگ. همیشه چیزی هست که بتوانیم در مورد آن خلاق باشیم.

 

7. مصرف را کاهش دهید

نه، ما در مورد تنقلات و نوشابه های گازدار صحبت نمی کنیم! ما در مورد مصرف انواع رسانه ها از جمله تلویزیون صحبت می کنیم. هنگام تماشای یک برنامه تلویزیونی، عموماً اطلاعاتی را بدون نیاز به پردازش واقعی یا فکر کردن پیشگیرانه جذب می کنیم. صرف ساعت‌ها در روز برای انجام این کار مطمئناً مانع از تفکر خلاق یا در واقع انجام کاری خلاقانه می‌شود.

در عوض، کودکان را تشویق کنید که برای لذت بخوانند یا درگیر کارهای هنری مانند طراحی، نقاشی یا داستان کردن شوند. ممکن است انتخاب کنید که زمان تلویزیون و دیگر نمایشگر را محدود کنید تا تعادل خوبی بین مصرف و خلق وجود داشته باشد.

حتما بخوانید:  بهترین بازی‌ها برای کودکان ۵ ساله

 

8. رقصیدن (یا حتی جادو!)

برخی فعالیت ها وجود دارد که نشان داده است ظرفیت خلاقیت کودکان را افزایش می دهد. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه ساری انجام شد نشان داد کودکانی که به جای پیروی از یک روال حرکات رقص خود را بهبود بخشیده‌اند، ایده‌های بدیع‌تری در مورد آزمون‌های خلاقیت غیرمرتبط پیدا کردند.

یک آزمایش جداگانه توسط دانشگاه لنکستر نشان داد که کودکان 4 تا 6 ساله در روزهای پس از تماشای یک کلیپ 15 دقیقه ای از هری پاتر و سنگ فیلسوف خلاق تر بودند . چندین مطالعه این ایده را تأیید می کنند که اعتقاد به جادو و فانتزی منجر به خلاقیت بیشتر می شود.

 

9. آن را ساده نگه دارید

گاهی اوقات، بازگشت به اصول اولیه بهترین اقدام است. خلاقیت به هیچ چیز فانتزی یا منابع خاصی نیاز ندارد. برعکس، هر چه کمتر با آن کار کنید، باید خلاق تر باشید. کاغذ، لوله، نوار چسب، آب، آهن ربا و سایر لوازم التحریر دنیایی از فرصت را ایجاد می کند.

اجزای ساده طراحی شده برای ساختمان مانند Duplo، Lego یا Meccano سطح بعدی را از نظر فعالیت های طراحی و ساخت ارائه می دهند. نیازی نیست به دستورالعمل ها پایبند باشید. ببینید آنها چه چیز دیگری می توانند بیاورند.

 

10. تکنولوژی را تخفیف ندهید

علیرغم نکته فوق، فناوری می تواند در حمایت از خلاقیت فرزند شما نقش داشته باشد. این مطالعه در واقع نشان داد که بازی آفلاین و آنلاین باعث تشویق خلاقیت در کودکان می شود. در حین مشاهده کودکانی که از تبلت استفاده می‌کردند، متوجه شدند که برنامه‌هایی که به کودکان اجازه می‌دهد نقاشی کنند، نقاشی کنند، بنویسند و موسیقی بسازند برای این منظور مؤثر هستند.

 

11. به آنها پاداش ندهید!

خوب، پس می‌خواهید به بچه‌ها انگیزه دهید تا خلاق باشند، بنابراین منطقی است که وقتی این کار را انجام دادند به آنها پاداش دهید، درست است؟ خوب، کلید موفقیت خلاق بلندمدت داشتن انگیزه درونی است. در واقع، ایجاد انگیزه برای خلاقیت ممکن است بر آزادی افکار آنها تأثیر بگذارد و به این معنی است که آنها آن را بیشتر از یک فرآیند روان و ارگانیک که باید باشد، یک تمرین تیک تاک می دانند.

در عوض، از فرزندانتان در مورد کارشان بپرسید. چگونه به ایده خود رسیدند، آیا از ساخت آن لذت بردند و در آینده چه کاری انجام خواهند داد. تأکید بیشتر بر فرآیند خلاقیت و فکر به جای نتایج واقعی، به جای اینکه صرفاً به آنها برای ساختن چیزی پاداش دهد، اشتیاق و درک آنها را عمیق تر می کند.

 

12. جرقه را شروع کنید

سخت است که بدانیم جرقه اولیه علاقه از کجا خواهد آمد. ممکن است به نظر برسد که برخی از کودکان به غیر از اسباب‌بازی‌ها یا فناوری‌شان علایق خاصی ندارند، اما هرچه این مدت طولانی‌تر باشد، احتمال اینکه بتوانید آنها را از آنها دور کنید، کمتر می‌شود!

گاهی اوقات دیدن افراد با استعداد و خلاق در عمل می تواند باعث علاقه و پیگیری آنها به یک فعالیت خاص شود. تئاتر مکانی عالی برای شروع با مجموعه ای از استعدادها در نمایش است. ورزش زنده یکی دیگر از موارد است.

 

خلاقیت در کودکان برای رشد آنها بسیار مهم است زیرا آنها را تشویق می کند تا چیزهای جدید را امتحان کنند، به دستاوردهای خود افتخار کنند و خارج از چارچوب فکر کنند. رشد ذهن کودکان فوق العاده مهم است و خلاقیت در دستیابی به این امر ضروری است!

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *