بارداری و چاقی: خطرات آن را بشناسید

آیا نگران بارداری و چاقی هستید؟ خطرات چاقی در دوران بارداری را درک کنید – به علاوه اقداماتی برای شروع یک بارداری سالم.

بارداری و چاقی: خطرات آن را بشناسید
بارداری و چاقی: خطرات آن را بشناسید

داشتن شاخص توده بدنی بالا (BMI) در دوران بارداری می تواند تاثیر زیادی بر سلامت شما و سلامت کودک شما داشته باشد. در مورد عوارض احتمالی، توصیه هایی برای افزایش وزن و کارهایی که می توانید برای شروع یک بارداری سالم انجام دهید، بیاموزید.

چه چیزی چاق محسوب می شود؟

چاقی زمانی تشخیص داده می شود که BMI فرد 30 یا بالاتر باشد. برای تعیین شاخص توده بدنی ، وزن خود را بر حسب پوند بر قد بر حسب اینچ تقسیم کنید و در 703 ضرب کنید. یا وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب متر تقسیم کنید.

BMI وضعیت وزن
منبع: مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری
زیر 18.5 کمبود وزن
18.5-24.9 محدوده استاندارد
25.0-29.9 اضافه وزن
30.0 و بالاتر چاقی

آیا داشتن BMI بالا می تواند بر توانایی من برای باردار شدن تأثیر بگذارد؟

داشتن BMI بالا می تواند با مهار تخمک گذاری منظم به باروری آسیب برساند. حتی در زنانی که به طور منظم تخمک گذاری می کنند، هر چه BMI بالاتر باشد ، ممکن است باردار شدن بیشتر طول بکشد. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که BMI بالاتر با افزایش خطر لقاح آزمایشگاهی ناموفق (IVF) مرتبط است.

چگونه BMI بالا ممکن است بر بارداری من تأثیر بگذارد؟

داشتن BMI بالا در دوران بارداری خطر عوارض مختلف بارداری را افزایش می دهد، از جمله:

 • سقط جنین، مرده زایی و سقط مکرر
 • دیابت بارداری
 • یک عارضه بارداری که با فشار خون بالا و علائم آسیب به سیستم اندام دیگری، اغلب کبد و کلیه ها (پره اکلامپسی) مشخص می شود.
 • مشکلات قلبی
 • آپنه خواب
 • نیاز به سزارین و خطر عوارض سزارین مانند عفونت زخم

چاقی چگونه می تواند بر کودک من تأثیر بگذارد؟

داشتن BMI بالا در دوران بارداری با افزایش خطر مشکلات سلامتی مختلف برای نوزاد مرتبط است، از جمله:

 • اختلالات مادرزادی
 • به طور قابل توجهی بزرگتر از حد متوسط ​​در هنگام تولد (ماکروزومی جنینی)
 • مشکلات رشد
 • آسم دوران کودکی
 • چاقی دوران کودکی
 • مشکلات شناختی و تاخیر رشد

با این حال، عوامل دیگری نیز ممکن است در این پیامدها نقش داشته باشند.

حتما بخوانید:  شب ادراری، دلایل و درمان این بیماری

در دوران بارداری چقدر باید وزن اضافه کنم؟

هنگام تعیین میزان وزنی که باید در دوران بارداری اضافه کنید، مهم است که وزن قبل از بارداری و BMI خود را در نظر بگیرید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود کار کنید تا بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است و وزن خود را در طول بارداری مدیریت کنید.

با در نظر گرفتن این دستورالعمل ها برای افزایش وزن بارداری و چاقی شروع کنید:

 • بارداری مجرد. اگر BMI 30 یا بالاتر دارید و یک نوزاد را حمل می کنید، افزایش وزن توصیه شده 11 تا 20 پوند (حدود 5 تا 9 کیلوگرم) است.
 • حاملگی چند قلو. اگر BMI 30 یا بالاتر دارید و حامل دوقلو یا چند قلو هستید، افزایش وزن توصیه شده بین 25 تا 42 پوند (حدود 11 تا 19 کیلوگرم) است.

به جای توصیه به افزایش وزن مشخص، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است شما را تشویق کند که روی جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری تمرکز کنید.

آیا در دوران بارداری به مراقبت های تخصصی نیاز دارم؟

اگر BMI 30 یا بالاتر دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به دقت بارداری شما را زیر نظر خواهد گرفت. ارائه دهنده شما ممکن است توصیه کند:

 • آزمایش زودهنگام دیابت بارداری برای زنانی که در معرض خطر متوسط ​​دیابت بارداری قرار دارند، یک آزمایش غربالگری به نام تست چالش گلوکز اغلب بین هفته های 24 تا 28 بارداری انجام می شود. اگر BMI 30 یا بالاتر دارید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آزمایش غربالگری را در اولین ویزیت قبل از زایمان شما توصیه کند. اگر نتایج آزمایش شما نشان دهد که سطح گلوکز شما در محدوده استاندارد است، احتمالاً آزمایش غربالگری را بین هفته های 24 تا 28 بارداری تکرار خواهید کرد. اگر نتایج نشان داد که سطح گلوکز خون شما بالا است، به آزمایشات بیشتری نیاز خواهید داشت. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به شما در مورد نظارت و کنترل قند خون توصیه کند.
 • تغییرات در سونوگرافی جنین شما سونوگرافی استاندارد جنین معمولا بین هفته های 18 تا 20 بارداری برای ارزیابی آناتومی نوزاد انجام می شود. اما امواج اولتراسوند به راحتی به بافت چربی شکم نفوذ نمی کنند. این می تواند در اثربخشی سونوگرافی جنین اختلال ایجاد کند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد بهترین روش برای گرفتن سونوگرافی دقیق صحبت کنید.
 • غربالگری آپنه انسدادی خواب آپنه خواب یک اختلال خواب بالقوه جدی است که باعث توقف و شروع تنفس مکرر در طول خواب می شود. زنانی که در دوران بارداری دچار آپنه انسدادی خواب می شوند، در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی و سایر عوارض هستند. احتمالاً در اولین ویزیت قبل از زایمان غربالگری خواهید شد. اگر به آپنه انسدادی خواب مشکوک باشید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است شما را برای ارزیابی و درمان احتمالی به یک متخصص طب خواب ارجاع دهد.

چه اقداماتی می توانم برای ترویج بارداری سالم انجام دهم؟

شما می توانید تاثیر داشتن BMI بالا بر سلامت خود و کودکتان را محدود کنید. مثلا:

 • یک قرار قبل از بارداری برنامه ریزی کنید. اگر BMI 30 یا بالاتر دارید و قصد بارداری دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. ارائه‌دهنده شما ممکن است یک ویتامین روزانه در دوران بارداری را توصیه کند و شما را به سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی – مانند یک متخصص تغذیه – ارجاع دهد که می‌تواند به شما کمک کند قبل از بارداری به وزن مناسب برسید.
 • به دنبال مراقبت های دوران بارداری منظم باشید. ویزیت های قبل از تولد می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا سلامت شما و کودک شما را کنترل کند. در مورد هر گونه شرایط پزشکی که دارید – مانند دیابت، فشار خون بالا یا آپنه خواب – به ارائه دهنده خود بگویید و در مورد آنچه می توانید برای مدیریت آنها انجام دهید صحبت کنید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. برای حفظ یک رژیم غذایی سالم و جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود یا یک متخصص تغذیه ثبت شده همکاری کنید. به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری، به اسید فولیک، پروتئین، کلسیم، آهن و سایر مواد مغذی ضروری بیشتری نیاز خواهید داشت.
 • فعالیت بدنی داشته باشید. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد راه های ایمن برای فعال ماندن از نظر بدنی در دوران بارداری خود، مانند پیاده روی، شنا یا انجام ایروبیک کم ضربه، مشورت کنید.
 • از مواد خطرناک دوری کنید. اگر سیگار می کشید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید که به شما در ترک سیگار کمک کند. الکل و داروهای غیرقانونی نیز ممنوع است. قبل از شروع یا توقف مصرف هر گونه دارو یا مکمل، پزشک خود را تأیید کنید.

داشتن BMI 30 یا بالاتر در دوران بارداری می تواند خطر عوارض را برای شما و جنینتان افزایش دهد. کار با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به شما کمک کند خطرات خود را مدیریت کنید و بارداری سالم را ارتقا دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *